همسر نازنین زاغری با وزیر خارجه جدید بریتانیا درباره همسرش گفتگو کرد

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری با لیز تراس، وزیر خارجه جدید بریتانیا، تلفنی صحبت کرد و امیدوار است خانم تراس بتواند در نیویورک با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود درباره همسرش صحبت کند.

 

آقای رتکلیف یکشنبه ۱۹ سپتامبر، پیش از گفتگو با خانم تراس، به برنامه پربیننده اندرو مار در شبکه اول بی‌بی‌سی گفت قصد دارد نام ۱۰ نفر را که در "گروگان‌گیری" همسرش در ایران دخالت داشتند، به وزیر خارجه بریتانیا بدهد.

نازنین زاغری رتکلیف، ۴۳ ساله، شهروند ایرانی-بریتانیایی، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران دستگیر شد و پنج سال را به اتهام "جاسوسی" در زندان گذراند. خانم زاغری از ابتدا تمام اتهام‌ها را رد کرده است.

پیش از پایان زندان خانم زاغری، پرونده دیگری برای او تشکیل شد و اردیبهشت امسال به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. خانم زاغری این اتهام را نیز بی‌اساس دانسته است.

دولت بریتانیا این احکام را محکوم کرده است.

خانم زاغری فعلا به دلیل درخواست تجدید نظر، در حبس خانگی، در خانه والدینش، است.

آقای رتکلیف می‌گوید همسرش در انتظار نتیجه تجدیدنظر است و برگشتن به زندان برایش بسیار نگران کننده است.

او گفت گابریلا، دخترشان، دو سال است مادرش را ندیده و با اینکه خانم زاغری مرتب تلفنی با او صحبت می‌کند اما "عواقب" جدایی مادر و دختر برای این مدت طولانی روشن است.

به گفته آقای رتکلیف، اکثر روزها با خانم زاغری صحبت می‌کنند و شرایط به سختی زمانی که او در زندان بود نیست. با این حال، آقای رتکلیف گفت نامشخص بودن نتیجه دادگاه موقعیت بسیار سختی برای آنها ایجاد کرده است.

خانم زاغری و خانواده‌اش می‌گویند مقام‌های قضایی ایران به آنها گفته‌اند محکومیت او به دلیل "خودداری" بریتانیا از بازپرداخت حدود ۴۵۰ میلیون پوندی است که پیش از انقلاب برای خرید تانک‌های چیفتن پرداخت شد اما این تانک‌ها به دلیل فسخ قرارداد از طرف ایران، تحویل داده نشدند.

دولت‎‌های ایران و بریتانیا می‌گویند این دو موضوع ارتباطی با هم ندارند.

در باره ماجرای تانک‌های چیفتن اینجا بیشتر بخوانید یا مستند بی‌بی‌سی فارسی را ببینید.

آقای رتکلیف همچنین از دولت بریتانیا خواست در قبال زندانی کردن شهروندان بریتانیا، با دولت ایران "قاطعانه " برخورد کند و "قدم‌های مشخصی" بردارد:

"احساس می‌کنم یکی از مشکلات اساسی در این سال‌ها این بوده که طرف ایرانی بابت در زندان نگه داشتن نازنین و سایرین هزینه‌ای نمی‌دهد و نسبت به زمانی که نازنین اولین بار بازداشت شد، می‌بینیم افراد بریتانیایی بیشتری در زندان‌های ایران هستند."

آقای رتکلیف، اینکه در "دومین روز" شروع به کار وزیر خارجه جدید با او صحبت کرده، یک "نشانه مثبت" ارزیابی کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در زمان بازداشت خانم زاغری، وزیر خارجه بود. او به دلیل اظهارنظری که خانواده نازنین زاغری می‌گویند تاثیر منفی بر پرونده او داشت، مجبور به عذرخواهی شد.

چند ماه پیش، دومنیک راب وزیر خارجه سابق بریتانیا رفتار حکومت ایران با نازنین زاغری را "مصداق شکنجه" دانسته بود.

آقای راب خانم زاغری را قربانی "موش و گربه بازی" بخشی از نظام ایران دانست که می‌خواهد از او "به عنوان اهرم فشار علیه بریتانیا استفاده کند."

او خواستار آزادی فوری و بی‌قیدوشرط خانم زاغری شده بود.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: