عمران خان: 'کشورهای همسایه بطور جمعی درمورد به رسمیت شناختن دولت طالبان تصمیم خواهند گرفت'

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در یک مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته است که پاکستان در تعامل با همسایگان افغانستان و بطور "جمعی" درمورد به رسمیت شناختن یا نشناختن دولت طالبان تصمیم خواهند گرفت.

 

آقای خان گفته است که تصمیم جمعی این کشورها به "عملکرد دولت طالبان بستگی دارد" و به سه شرط اشاره کرد که به گفته وی مورد نظر همسایگان افغانستان هم هست.

او گفت تصمیم آنها بستگی خواهد داشت به اینکه "آیا طالبان یک دولت فراگیر خواهند داشت، آیا رعایت حقوق بشر را تضمین خواهند کرد، و اینکه خاک افغانستان نبایستی مامنی برای تروریسم شود؛ و این چیزی است که کشورهای همسایه بیش از هر چیز نگران آن هستند".

آقای خان تاکید کرد که پاکستان در این مورد با همسایگان افغانستان بحث و گفتگو خواهد کرد و همه این کشورها قبول دارند که تصمیم نهایی برای به رسمیت شناختن طالبان باید یک "تصمیم جمعی" باشد.

این در حالی است که امروز، سه‌شنبه ۲۱ سپتامبر، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان و معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ، در نشست خبری شمار دیگری از اعضای کابینه سرپرست گروه طالبان را اعلام کرد. او گفت در فهرست کابینه امروز، "تخصص و نمایندگی از اقلیت‌ها" مد نظر قرار گرفته است و در آینده هم چنین خواهد شد.

نشست خبری اول طالبان برای اعلام کابینه، دو هفته پیش و در ۷ سپتامبر بود. طالبان در کابل یک اداره حکومتی جدید را اعلام و محمد حسن آخوند را به عنوان "رئیس‌الوزرا" معرفی کرد، همچنین عبدالغنی برادر را به عنوان معاون اول و عبدالسلام حنفی را به عنوان معاون دوم.

نشست خبری امروز طالبان درحالی برگزار می‌شود که هفته گذشته منابعی از طالبان به بی‌بی‌سی تایید کردند که عبدالغنی برادر، چهره‌ای آشنا به جهان و رئیس هیات مذاکره کننده این گروه در سال‌های اخیر، به دلیل فراگیر نبودن کابینه با شمار دیگری از گروه طالبان بعد از مشاجرات شدید لفظی و فیزیکی، ناراحت به قندهار رفته است. اگرچه آقای برادر چند روز بعدتر در مصاحبه‌ای از پیش ضبط شده، دو دستگی در میان گروه طالبان درمورد کابینه را تکذیب کرد.

رهبران طالبان

 

رهبران طالبان

عملکرد طالبان از زمان به دست گرفتن دولت، نگرانی‌های جامعه بین‌الملل از نقض حقوق بشر، بویژه وضعیت زنان، را افزایش داده است. از زمان تصرف طالبان، بسیاری از ترس انتقام طالبان به کشورهای همسایه گریختند یا در برنامه تخلیه نیروهای خارجی از این کشور از خارج شدند. سرنوشت حقوق زنان و دختران و هراس از عدم تامین آن هم بیش از هر موضوع دیگری محل بحث و نگرانی بوده است.

بسیاری معتقدند که پاکستان بیشترین نفوذ را در أمور أفغانستان و بویژه بر طالبان دارد، و امیدوارند که پاکستان بتواند نقش میانجی را ایفا کند؛ جامعه جهانی برای تعامل با طالبان و ارسال کمک‌های بشردوستانه، و همسایگان برای نگرانی‌های امنیتی.

به گفته خبرنگاران با این حال، حمایت تاریخی پاکستان از طالبان به این معنا نیست که درباره تسلط این گروه در کابل کاملا راحت است. پاکستانی‌ها در طول این سالها از دست گروه‌های تروریستی اسلام گرا که از مرزهای افغانستان حمله می‌کنند، متحمل آسیب‌های شدیدی شده اند.

در ۱۵ اوت، در پی فرار اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق، طالبان کنترل کابل را به دست گرفتند و با سه هفته تاخیر دولت موقت به رهبری ملا حسن آخوند را اعلام کردند. تقریباً همه وزرای موقت کابینه، یا رهبران گروه طالبان هستند یا نزدیک به رهبری این گروه. با این حال طالبان مدام تاکید کرده که این کابینه موقت است و ساختار و ترکیب آن دایمی نیست.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: