بایدن: آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای متعهد است

هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، امروز سه شنبه ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) در نیویورک و با سخنرانی روسا و وزرای خارجه کشور‌های مختلف رسما آغاز به کار کرد.

 

 

هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، امروز سه شنبه ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) در نیویورک و با سخنرانی روسا و وزرای خارجه کشور‌های مختلف رسما آغاز به کار کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، دومین سخنران نشست سه شنبه خواهد بود. 

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران قرار است به صورت مجازی در این اجلاس سخنرانی کند.

امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران نیز در این نشست حضور دارد.

موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران، بحث افغانستان، یمن و مسائل منطقه‌ای و همچنین تغییرات اقلیمی و همه‌گیری کرونا، از جمله بحث‌هایی است که سران کشورها در چند روز آینده به آنها خواهند پرداخت.

این نشست به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

نکات مهم

  • هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل از روز ۲۱ سپتامبر، ۳۰ شهریور آغاز شد
  • ابراهیم رئیسی برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک نرفته است
  • سخنرانی رئیسی به صورت ویدیویی انجام می‌شود
  • حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در نیویورک است
  • جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از معدود رهبران جهان است که در نشست مجمع حضور می‌یابد
  • موضوع هسته‌ای ایران و توقف گفتگوها برای احیای برجام یکی از موارد پرچالش در این دوره از مجمع عمومی سازمان ملل است
  • آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل پیش از آغاز به کار مجمع از چین و آمریکا خواست تا یک جنگ سرد جدید به راه نیندازند

 

بایدن در سازمان ملل: آمریکا همچنان متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است

بایدن در سازمان ملل: آمریکا همچنان متعهد به جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی است

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بار دیگر از خروج نیروهای کشورش از افغانستان دفاع کرد و با تاکید بر دیپلماسی و چندجانبه‌گرایی در همه عرصه‌ها، از اراده مصمم آمریکا در زمینه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی سخن گفت.

بایدن روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور در اولین روز سخنرانی رهبران و مقام‌های بلندپایه کشورها در این مجمع، در اشاره کوتاهی به پرونده هسته‌ای ایران گفت: «آمریکا همچنان متعهد به حق جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.»

او ادامه داد آمریکا با دیگر اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان برای یافتن راه‌حل دیپلماتیک در زمینه بازگشت ایران به توافق اتمی در حال همکاری است.

بایدن تاکید کرد آمریکا آماده بازگشت به اجرای کامل برجام است «اگر ایران همین کار را انجام دهد.»

مذاکرات هسته‌ای ایران در وین برای احیای برجام پس از برگزاری شش دور متوقف شده و هنوز تاریخ دقیقی برای دور بعدی این مذاکرات ارائه نشده است.

پیشتر مقام‌های آمریکا و ایران اعلام کرده‌اند که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، دیداری میان وزرای خارجه دو کشور انجام نخواهد شد.

همچنین جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت در حاشیه این مجمع، نشستی میان کشورهای حاضر در برجام و ایران برگزار نخواهد شد.

بایدن همچنین درباره تحولات افغانستان گفت: «ما به بیست سال درگیری در افغانستان پایان دادیم و در حالی که این فصل جنگ‌های بی‌وقفه را به پایان می‌بریم، عصر جدیدی از دیپلماسی بدون وقفه را می‌گشاییم.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین درباره تقابل فزاینده میان این کشور و چین، بدون نام بردن از این کشور گفت واشینگتن به دنبال یک «جنگ سرد جدید» یا «جهان تقسیم شده به بلوک‌ها» نیست.

بایدن تاکید کرد اما آمریکا از جایگاه خود در جهان «به شدت» دفاع می‌کند. او با این قول که متعهد به مبارزه با حکومت‌های «خودکامه» است، بر دفاع از «دموکراسی» تاکید کرد و گفت: «با ارزش‌ها و نیرویمان، از متحدان و دوستانمان دفاع خواهیم کرد و با تلاش‌های کشورهای قوی‌تر برای تسلط بر کشورهای ضعیف‌تر مبارزه می‌کنیم.»

رییس جمهوری آمریکا ادامه داد این کشور «آماده همکاری با هر کشوری است که متعهد و در جست‌وجوی یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای چالش‌ها باشد، حتی اگر ما اختلافات شدید در برخی حوزه‌ها داشته باشیم.»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین قول داد تلاش‌های بین‌المللی آمریکا برای مبارزه با همه‌گیری کرونا و همچنین تغییرات اقلیمی افزایش یابد.

او گفت واشینگتن به زودی تعهدات بیشتر خود در زمینه ارسال واکسن به کشورهای توسعه‌نیافته را در جریان یک نشست مجازی که آمریکا در این زمینه برگزار خواهد کرد، اعلام می‌کند.

بایدن همچنین بدون ارائه جزئیاتی، قول داد بار دیگر مبلغ کمک بین‌المللی خود برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته در زمینه تغییرات اقلیمی را افزایش دهد.

پیش از سخنرانی بایدن، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مجمع عمومی این سازمان به واشینگتن و پکن نسبت به تشدید بحران‌های جهانی «که بسیار کمتر از جنگ سرد قابل پیش‌بینی است» هشدار داد و این دو قدرت بزرگ جهانی را به «گفت‌وگو» فراخواند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: