پیام تشکر توماج صالحی که به قید وثیقه از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد


این خواننده که آهنگ‌های اعتراضی اخیر او "زندگی نرمال" و "سوراخ موش" انعکاس گسترده‌ای داشته چند روز قبل از دستگیری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که ممکن است به زودی بازداشت شود. او سپس در روز ۲۱ شهریور توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده بود.

 

این خواننده که آهنگ‌های اعتراضی اخیر او "زندگی نرمال" و "سوراخ موش" انعکاس گسترده‌ای داشته چند روز قبل از دستگیری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت که ممکن است به زودی بازداشت شود. او سپس در روز ۲۱ شهریور توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت و به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده بود.

خبرگزاری هرانا - ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران - روز سه شنبه (۳۰ شهریور) از ‍آزادی توماج خبر داد. بازداشت توماج صالحی با اعتراض زیادی مواجه شده بود.

هرانا به نقل از امیر رئیسیان وکیل مدافع توماج صالحی نوشته است که به صورت غیررسمی به پدر توماج صالحی گفته شده که اتهام فرزندش تبلیغ علیه نظام است.

توماج صالحی آهنگ‌های خود که منعکس کننده خشم، نارضایتی و عصیان از وضعیت موجود در ایران است را در یک صفحه اینستاگرامی‌اش به اشتراک می گذاشت. این صفحه بعد از بازداشت او از دسترس خارج شد.

توماج در آهنگ "سوراخ موش" به تندی به مواضع جمهوری اسلامی و کسانی می تازد که آنها را هوادار و حامی حکومت ایران می داند.

او در بخشی از این آهنگ می گوید: "اگه سرپوش گذاشتی رو قتل، تو هم قاتلی، واسه پوشوندن جنایت باید رو خون راه بری. بدون ماله کشیدن تو این سیستم کامل نیست، ایران اونقدر زندان داره که همتون جان بشین."

رپ اعتراضی در موسیقی ایران در سال‌های گذشته پررنگ تر شده و هنرمندان سعی می کنند آیینه‌ای برای بحران‌های سیاسی‌اجتماعی و حتی امنیتی باشند.

توماج صالحی گفته است که در کارگاه فلزکاری کار می کند.

واکنش‌های گسترده

کایلی مور-گیلبرت محقق استرالیایی بریتانیایی که بعد از سفری به ایران در سال ۲۰۱۸ دستگیر و بعد از حدود دو سال با سه زندانی ایرانی مبادله شد از جمله کسانی است که خواستار آزادی آقای صالحی شده اند.

عفو بین الملل روز جمعه گذشته خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط این خواننده معترض شد.

این سازمان نوشت: "مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط توماج صالحی، هنرمند و خواننده رپ اعتراضی را که تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت شده است، آزاد کنند. او در ترانه‌های خود به سرکوب، فساد، فقر و مصونیت از مجازات اعتراض می‌کند و خواهان مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی است."

روز شنبه هم کمپین حقوق بشر در ایران در توییتی نوشت: "آزادی بیان و عقیده در قوانین جمهوری اسلامی ایران `جرم‌انگاری` نشده، اما پیوسته منتقدان و معترضان به علت نقد و اعتراض بازداشت می شوند. توماج صالحی فقط برای خواندن ترانه‌های انتقادی بازداشت شده و از دوشنبه ۲۲ شهریور در شرایط و مکان نامعلومی به سر می‌برد."

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

شیدای همدانی

در روزهای اخیر گزارش هایی هم از بازداشت "شیدای همدانی" شاعر اهل مشهد منتشر شده است.

اخیرا ویدئویی از او در حال خواندن شعری انتقادی از آیت الله علی خامنه ای و آتش زدن عکس او منتشر شده بود.

فرح پهلوی آخرین ملکه ایران در بیانیه ای با ابرا تاسف از خبر بازداشت این شاعر منتقد نوشت: "امیدوارم هرچه زودتر از بند این رژیم ضد فرهنگ و هنر و ادب رها شوند."

شاهزاده رضا پهلوی نیز پیشتر در توییتی نوشت: "آثار توماج صالحی و شیدای همدانی، تبلور هنری اعتراضات سراسری است، و محبوبیت‌شان، نشانه فراگیری گفتمان براندازی."

آقای پهلوی افزود: "آنها شجاعانه صدای دی و آبان و خوزستان شدند؛ و بازداشت‌شان، صدای شجاعت، ایران‌دوستی و آزادی‌خواهی‌شان را بلندتر کرد."

 

آزادی توماج از زندان کوچک را به دوستان آزادی شادباش می گویم!

سپاس از جامعه هنری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که کوشش آنها به آزادی مشروط توماج از زندان کوچک انجامید و در جامعه شهروندی مان به زندگی خود ادامه می دهد.
امیدوارم که یک همبستگی شهروندی میدانی کلان، فرای تعلقات دینی، قومی، تباری، حزبی و سیاسی، شرایط آزادی همه زندانیان سیاسی را مهیا سازد و نقطه پایان بر زندان و زندانبان در ایران بگذارد.
دستتان را بگرمی میفشارم.
با درود و احترام
اقبال اقبالی

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: