قوه قضاییه ایران 'مرگ' شاهین ناصری در زندان را تایید کرد

دو روز بعد از انتشار خبر «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در زندان، قوه قضاییه ایران مرگ او را تایید کرده و در اطلاعیه‌ای اعلام کرده او به بهداری زندان مراجعه کرده و «بعد از ۴۵ دقیقه» درگذشته است.

از شاهین ناصری به عنوان شاهد شکنجه نوید افکاری یاد می‌شود که با وجود فشارهای امنیتی شهادت داده بود نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی «برای اعتراف اجباری به قتل وحشیانه شکنجه شده است.»

روابط عمومی اداره کل زندان‌های استان تهران در اطلاعیه از کلمه «فوت» استفاده و اعلام کرده علت فوت او در پزشکی قانونی در دست بررسی است و بعدا اعلام خواهد شد.

طبق این اطلاعیه، آقای ناصری به بهداری زندان مراجعه کرده بوده بوده است. سازمان زندان‌ها بر اساس گزارش بهداری زندان نوشته «با توجه به شرایط اورژانسی بیمار، فورا در محل بهداری ندامتگاه، عملیات احیاء (ماساژ قلبی، تنفس مصنوعی و تزریق اپی نرفین و فیکس IV Line) به مدت ۴۵ دقیقه انجام می‌گیرد که علی رغم تلاش‌های فراوان کادر درمان، زندانی مورد اشاره فوت می‌کند.»

در یک فایل صوتی از صحبت‌های شاهین ناصری که به صورت اختصاصی در اختیار رادیو فردا قرار گرفته، او خواستار باطل شدن تابعیت ایرانی خود شده است.

سازمان حقوق بشر ایران از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داده و نوشته که برادر آقای ناصری، مرگ او را تایید کرده است. شاهین ناصری ۹ آبان ۱۳۹۸ با نوشتن نامه‌ای رسمی و ثبت‌شده از زندان شهادت داده بود که شخصا در آگاهی شیراز شاهد شکنجه نوید افکاری بوده است.

مقام‌ها خانواده شاهین ناصری را از مرگ او در زندان 'مطلع کرده‌اند'

 
شاهین ناصری

 

عکسی که از شاهین ناصری در شبکه های اجتماعی منتشر شده است

سازمان حقوق بشر ایران که ابتدا در روز سه شنبه از "مرگ مشکوک" شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ خبر داده بود، اکنون تایید کرده است که مقام های زندان با خانواده او تماس گرفته اند تا برای تحویل جسد به پزشکی قانونی مراجعه کنند.

مقام ها تاکنون توضیحی درباره علت مرگ شاهین ناصری که در مورد شکنجه نوید افکاری، کشتی گیر ایرانی، شهادت داده بود ارائه نکرده اند.

سازمان حقوق بشر ایران خواهان پیگیری مرگ مشکوک آقای ناصری از سوی مراجعه بین المللی شده است.

این سازمان می نویسد که شاهین ناصری در یک سال گذشته به دلیل شهادت در مورد شکنجه نوید افکاری بارها به سلول انفرادی منتقل شده بود و "مورد آزار قرار گرفت ولی هرگز تسلیم فشارهای نیروهای امنیتی نشد."

این سازمان به نقل از یک منبع مطلع نوشت: "شاهین ناصری نامه‌ای به مناسبت سالگرد اعدام نوید افکاری نوشته بود و قصد داشت این نامه را از پشت تلفن بخواند، ولی حفاظت این موضوع را فهمید و قبل از خواندن نامه او را به سلول انفرادی منتقل کرده بود."

شاهین ناصری در دادگاه به شکنجه شدن نوید افکاری در حین بازجویی شهادت داده بود.

نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی بعد از اعتراضات سال ۱۳۹۷ شیراز بازداشت و به اتهام قتل، اعدام شد؛ اتهامی که قویا رد می‌کرد.

رییس کل دادگستری استان فارس پیشتر اعلام کرده بود که شاهین ناصری ملاقاتی با نوید افکاری نداشته است.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا روز سه شنبه به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده آقای ناصری نوشت: "چند روز پیش مصادف با سالگرد اجرای حکم اعدام نوید افکاری از سالن محل حبس خود در زندان تهران بزرگ به مکان نامعلومی منتقل شد."

این منبع ناشناس افزود: "ما فکر می‌کردیم که به یک نهاد امنیتی منتقل شده، چون بارها توسط نهادهای امنیتی مورد تهدید قرار گرفته بود تا درباره پرونده برادران افکاری سکوت کند، اما چند روز قبل متوجه شدیم که در محلی در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد. شاهین ناصری هیچ بیماری زمینه‌ای نداشت و مرگ او کاملا ناگهانی و مشکوک است."

حدود یک هفته پیش با بالا گرفتن نگرانی‌ها در مورد شاهین ناصری، بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری در ایران، به نقل از مقام‌های زندان شیراز گفته بود که آقای ناصری به 'حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی ' منتقل شده است.

قوه قضائیه ایران اخیرا 'شاهد بودن ' شاهین ناصری بر شکنجه نوید افکاری را رد کرده و گفته بود این فرد ناپدید نشده و فقط در زندان به یک بند دیگر منتقل شده است.

در روزهایی که قوه قضاییه ایران تاکید داشت نوید افکاری شکنجه نشده و در شرایط عادی به قتل یک مأمور اداره حراست سازمان آب در شیراز اعتراف کرده، صدای فردی به نام شاهین ناصری پخش شد که این ادعا را تکذیب می‌کرد.

قوه قضاییه مدعی شده که شاهین ناصری یک "جاعل و کلاهبردار حرفه‌ای" است. او در روز ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۷ در قزوین بازداشت و چهارم یا پنجم مهرماه همان سال به شیراز منتقل شد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: