ابراز امیدواری ایران و عربستان به احتمال بهبود روابط

ایران و عربستان سعودی نسبت به ادامه گفتگوهای دوجانبه و چشم‌انداز احتمالی بهبود روابط ابراز امیدواری کرده‌اند.

ملک سلمان در پیامی به مجمع عمومی سازمان ملل گفت امیدوار است مذاکرات با ایران به نتایج ملموسی برسد.

 

ملک سلمان در پیامی به مجمع عمومی سازمان ملل گفت امیدوار است مذاکرات با ایران به نتایج ملموسی برسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم می‌گوید گفتگوها با عربستان پس از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی "در سطح مناسبی" ادامه داشته است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدارهایی با مقام‌های مختلف داشته و بازگشت به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در محور گفتگوهای او بوده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، برخلاف روسای جمهور پیشین برای شرکت در مجمع عمومی به نیویورک سفر نکرد.

ملک سلمان در پیامی ویدئویی به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "امیدواریم گفتگوهای مقدماتی ما با ایران به اقدامات ملموس اعتمادساز بینجامد، اقداماتی که در جهت امیدهای مردم ما برای همکاری متقابل باشد و اصول مشروعیت بین المللی، احترام به حاکمیت ملی و پرهیز از مداخله در امور داخلی یکدیگر باشد."

شاه عربستان همچنین از ضرورت پایان دادن به حمایت از گروه‌های تروریستی در خاورمیانه گفت و اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در یمن را محکوم کرد.

پس از حمله عده‌ای حزب‌اللهی به سفارت عربستان در تهران، که به بهانه اعدام یک روحانی شیعه انجام شد، رابطه دیپلماتیک میان دو کشور قطع شد. ایران و عربستان در منازعه‌های گوناگون خاورمیانه جانب طرف‌های درگیر را گرفته و از گروه‌های شبه‌نظامی یا حکومت‌های سرکوبگر مختلف حمایت کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران به ایرنا گفته ایران درباره امنیت خلیج فارس "گفتگوهای خیلی جدی" با عربستان داشته است.

او از ادامه تبادل پیام‌ها "در سطح مناسبی" پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی خبر داده و گفته: "فکر می کنیم اگر دولت پادشاهی عربستان سعودی به این پیام جمهوری اسلامی ایران توجه جدی کند که راه حل مشکلات در منطقه، درون خود منطقه است و باید به یک ساز و کار فراگیر منطقه ای برسیم، ما می توانیم رابطه پایدار و خوبی میان دو کشور مهم منطقه یعنی ایران و عربستان داشته باشیم."

امیرعبداللهیان و لیز تراس

 

وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید خواهان بازگشت ایران به مذاکرات احیای برجام شده

ملک سلمان روز چهارشنبه در عین ابراز امیدواری به چشم‌انداز بهبود روابط با ایران گفت از تلاش‌های جهانی برای ممانعت از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای حمایت می‌کند.

بازگشت ایران به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در کانون گفتگوهای حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه بوده است.

وزیر خارجه ایرلند پس از دیدار با همتای ایرانی خود گفته است که ایران "قصد بسیار روشنی" برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای دارد.

سیمون کاونی، وزیر خارجه ایرلند، پس از گفتگو با حسین امیرعبداللهیان به خبرنگاران گفته که ایران "قصد بسیار روشنی" برای بازگشت به مذاکرات دارد.

او گفته بازگشت به مذاکرات برجام چند هفته طول بکشد "چون دولت جدید ایران می‌خواهد رویکرد خود در مذاکرات را نهایی کند."

آقای امیرعبداللهیان با لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا نیز ملاقات کرده است.

به گفته خانم تراس او در این دیدار روی دو موضوع ضرورت آزادی شهروندان بریتانیایی زندانی در ایران و همچنین بازگشت ایران به مذاکرات احیای برجام تاکید کرده است.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: