پرسش اعضای شورای همکاری خلیج فارس از بلینکن «در مورد طرح جایگزین» برای برجام

وب‌سایت «د نشنال» روز جمعه در گزارشی از دیدار وزیر خارجه آمریکا با همتایان عربش در نیویورک و پرسش آنها درباره «طرح جایگزین» برای برجام در صورت عدم موفقیت آن خبر داد.

آنتونی بلینکن در مجمع عمومی سازمان ملل

این نشریه روز جمعه، دوم مهرماه، نوشت که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز پنج‌شنبه با همتایانش در شورای همکاری خلیج فارس دیدار داشته است.

این نشریه به نقل از سه منبع خود نوشت که موضوع اصلی این جلسه فعالیت اتمی ایران و همین طور عاقبت مذاکرات برجامی بوده است.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس موافق بازگشت آمریکا به برجام و از این راه محدود کردن تهران بوده‌اند، اما، آن طور که د نشنال نوشته است، بر سر این که ایران باید در مقابل چه امتیازی بگیرد اتفاق نظر وجود نداشته است.

در دیدار آقای بلینکن با وزرای خارجه عربستان سعودی،‌ بحرین، کویت،‌ قطر و امارات متحده عربی، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل که ۹۰ دقیقه به طول انجامیده همتایان وزیر خارجه آمریکا این پرسش را مطرح کرده‌اند که «اگر بازگشت به برجام میسر نشد، آن وقت طرح ب یا جایگزین چیست».

به گزارش «د نشنال»، آنتونی بلینکن پاسخ روشنی به این پرسش نداده و تنها تاکید کرده است که آمریکا به امنیت خلیج فارس متعهد است.

پیشتر در همین روز یک مقام ارشد در دولت جو بایدن که خبرگزاری‌ها به نامش اشاره نکردند با اشاره به این که صبر آمریکا نامحدود نیست از یک «طرح جایگزین» سخن گفته و اظهار داشته بود که در صورت خودداری ایران از بازگشت به مذاکرات جدی، واشینگتن طرح «ب» را در دسترس دارد.

این مقام آمریکایی توضیحی در خصوص «طرح ب» یا «جایگزین» نداده بود، اما از روی سلسله گزارش‌های منتشره از سوی اسرائیل به نظر می‌رسد، «طرح ب» افزایش تحریم‌های آمریکا علیه ایران باشد.

برگرفته از: 
رادیو فر دا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: