همایش عادی‌سازی روابط با اسرائیل در کردستان؛ اجلاسی که عراق را ناراضی کرد

برای اولین بار همایشی درباره عادی‌سازی روابط عراق و اسرائیل در اقلیم کردستان عراق برگزار شده که با انتقادهای گسترده مواجه شده و دولت مرکزی عراق آن را اجلاسی «غیرقانونی» خوانده است.

اندیشکده مرکز ارتباطات صلح در نیویورک که بانی این همایش بوده، می‌گوید ۳۰۰ نفر از نویسندگان و چهره‌های فرهنگی سیاسی شیعه و سنی عراق از جمله سران قبائل از بغداد، موصل، دیاله، انبار و چند استان دیگر در این نشست در اربیل، مرکز اقلیم کردستان شرکت کرده‌اند.

این اولین بار است که همایشی در زمینه ارتباط با اسرائیل در عراق برگزار می‌شود؛ در حالی که ایران، همسایه قسم‌خورده علیه اسرائیل، در این کشور نفوذ گسترده‌ای دارد.

مرکز ارتباطات صلح در زمینه عادی‌سازی روابط اعراب و اسرائیل فعالیت می‌کند و همایش را جمعه ۲۴ سپتامبر برگزار کرده است.

دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق در بغداد هر دو از برگزاری همایش انتقاد کرده و گفته‌اند باید درباره چگونگی برگزاری آن تحقیق شود.

مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه در عراق در بیانیه‌ای در توییترش گفته دولت باید چنین «همایش‌های تروریستی صهیونیستی» را ممنوع و شرکت‌کنندگان آن را بازداشت کند.

حسن الکعبی، نایب رئیس مجلس عراق هم خواستار بازداشت «خائنانی» شده که در این اجلاس شرکت کرده بودند.

هشتگی با معنی فارسی «اسرائیل تروریست است نه یهودیان» که در بیانیه مقتدی صدر روحانی شیعه برجسته شده، بیش از ۱۰۰ هزار بار بازنشر شده که بیشتر آنها در انتقاد از برگزاری این همایش است.

اندیشکده مرکز ارتباطات صلح می‌گوید بعضی از سران قبائل عراق اعم از شیعه و سنی در نشست حضور داشتند

 

اندیشکده مرکز ارتباطات صلح می‌گوید بعضی از سران قبائل عراق اعم از شیعه و سنی در نشست حضور داشتند

منطقه خودمختار کردستان عراق با دولت اسرائیل در ارتباط است اما دولت مرکزی عراق با اسرائیل روابط دیپلماتیک ندارد. اسرائیل از حامیان برگزاری رفراندوم و استقلال اقلیم کردستان بود.

در یک سال گذشته چهار کشور عرب امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و سودان موافقتنامه عادی‌سازی روابط با اسرائیل را امضا کردند.

گزارش شده که شرکت کنندگان در این همایش خواسته‌اند عراق تازه‌ترین کشور جهان عرب باشد که به این توافق می‌پیوندد و روابط خود را با اسرائیل آغاز می‌کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از شرکت‌کنندگان به نام سحر الطایی مدیر بخش تحقیقات وزارت فرهنگ عراق که در همایش اربیل بوده، نوشته است: «ما هم خواهان پیوستن به توافق ابراهیم و دنبال عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستیم. هیچ نیرویی، محلی یا خارجی، حق ندارد که مانع این درخواست شود.»

توضیح صدا،

شاهد عینی (۲۴۹): حمله اسرایل به تاسیسات اتمی عراق

با این حال دولت فدرال عراق از برگزاری همایش عادی‌سازی روابط با اسرائیل در اربیل انتقاد کرده و در اطلاعیه‌ای در روز شنبه گفته است که نظر شرکت‌کنندگان در این کنفرانس نماینده نظر اکثریت جامعه و شهروندان عراقی نیست.

حدود شش ماه پیش، رسانه‌های ایران از جمله ایرنا به نقل از منابع عراقی گزارش دادند که یک گروه ناشناس به «پایگاه موساد در اربیل» حمله کرده است. در این گزارش آمده بود که دولت اقلیم کردستان از وجود این پایگاه خبر داشته است. اما دولت اقلیم کردستان هم وجود پایگاه موساد هم حمله را تکذیب کرد.

عراق، ایران و دشمنی دیرینه با اسرائیل

عراق اسرائیل را دشمن فلسطینیان و اعراب می‌داند و این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد.

قبل از آغاز جنگ اول خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، صدام حسین رئیس جمهوری وقت عراق، هشدار داده بود که در صورت حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به کشورش، متحدان ایالات متحده از جمله اسرائیل را هدف حمله موشکی قرار خواهد.

وقتی نیروهای ائتلاف به عراق حمله کردند، ارتش این کشور چند فروند موشک به سوی شهر تل آویو و بندر حیفا در اسرائیل پرتاب کرد که چند زخمی برجای گذاشت اما اسرائیل با پافشاری ایالات متحده وارد تلافی نشد.

بعد از سرنگونی حکومت صدام این دشمنی همچنان ادامه داشته و حتی نفوذ ایران به عنوان دشمن جدی اسرائیل هم بیشتر از گذشته بر این روابط سایه تیره افکنده است.

از طرف دیگر اسرائیل هم بارها تاکید کرده که نگران آن است ایران با نفوذ گسترده در خاک عراق به عملی‌کردن تهدیدهایش نزدیک‌تر شده باشد هرچند عراق با اسرائیل مرز مشترک ندارد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: