روسیه از آمریکا خواست رویکردش را برای از سرگیری مذاکرات برجام تغییر دهد

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه از آمریکا خواست تا برای از سرگرفته شدن مذاکرات هسته‌ای با ایران، رویکرد فعالانه‌‌تری را پیش بگیرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای لاوروف که در جمع خبرنگاران در نیویورک سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات هرچه زودتر دوباره از سرگرفته شوند.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای لاوروف که در جمع خبرنگاران در نیویورک سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات هرچه زودتر دوباره از سرگرفته شوند.

او گفت: «به وضوح پیداست که آنها (آمریکایی‌ها) باید در ارتباط با مسایلی پیرامون توافق، فعال‌تر باشند.»

وزیر خارجه روسیه دقیقا نگفت که چه موضوعاتی مدنظر اوست و در چه زمینه‌ای او معتقد است که آمریکا باید رویکردش را تغییر دهد.

اما یکی از نارضایتی‌های اصولی ایران از مساله توافق هسته‌ای، تحریم‌هایی است که در دوران دونالد ترامپ و در چارچوب استراتژی «فشار حداکثری» علیه ایران وضع شدند.

ایران می‌گوید به رغم اینکه جو بایدن، رئیس‌جمهوری کنونی آمریکا مدعی است می‌خواهد به برجام برگردد، اما او نیز همانند رئیس‌جمهور پیشین از «فشار حداکثری» دست نشسته است.

روز شنبه، وزیر خارجه ایران نیز در ارتباط با صحبت‌هایی که روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا بیان کرده بود، توضیحات بیشتری ارائه کرد.

او گفت، اینکه ایران می‌گوید «به زودی» به مذاکرات باز می‌گردد، موجب شده تا برخی به دنبال این باشند که بدانند «چند روز، چند هفته، یا چند ماه دیگر» ایران به مذاکرات بر می‌گردد.

وزیر خارجه ایران افزود: «به زودی یعنی به محض کامل شدن بررسی‌های ما، این اقدام را انجام خواهیم داد.»

وزیر خارجه جدید ایران نیز بارها گفته که آمریکا باید رویکردش را تغییر دهد

 

وزیر خارجه جدید ایران نیز بارها گفته که آمریکا باید رویکردش را تغییر دهد

ایران از سوی قدرت‌های طرف مذاکره تحت فشار است که هر چه زودتر مذاکرات احیای برجام را از سربگیرد.

این مذاکرات که با به قدرت رسیدن جو بایدن آغاز شد، از زمان پیروزی ابراهیم رئیسی در ایران متوقف شده است.

ایران می‌گوید که به مذاکرات بازخواهد گشت، اما تاریخ از سرگیری مذاکرات روشن نیست.

از آنجا که آیت‌الله خامنه‌ای، مذاکره مستقیم با ایالات متحده آمریکا را ممنوع کرده، مذاکرات احیای برجام در چارچوب کمسیون مشترک برجام دنبال می‌شود.

به همین دلیل در جلساتی که تاکنون نمایندگان ایران حاضر بودند، نماینده‌ای از طرف دولت آمریکا حضور نداشت.

در عوض اتحادیه اروپا وهم‌پیمانان غربی آمریکا که هنوز از امضاکنندگان برجام هستند (بریتانیا، آلمان و فرانسه) نقش واسطه مذاکرات ایران و آمریکا را بازی کردند.

این مذاکرات در اواخر دولت حسن روحانی به توافق بر سر متنی انجامید که قرار بود نقشه راه توافقی جدید باشد. اما وقتی نماینده ایران در مذاکرات به تهران بازگشت، ابراهیم رئیسی در انتخابات پیروز شده بود و مراکز قدرت فراتر از رئیس‌جمهور، حاضر نشدند این متن را تایید کنند.

در آن زمان حسن روحانی گفته بود که اگر به عباس عراقچی که رئیس گروه مذاکره‌کنندگان ایران بود، اختیار کافی داده شود، تحریم‌ها ظرف یک روز برداشته خواهند شد.

اما حالا ایران از رویکرد آمریکا انتقاد می‌کند و می‌گوید که یکی از مشکلات این مذاکرات «رفتار متناقض» آمریکاست.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در تشریح این رفتار گفت که آمریکایی‌ها از سویی می‌گویند که می‌خواهند به برجام بازگردند و حتی پیشنهاد مذاکره دو طرفه ارائه می‌کنند و از سویی دیگر، با سخنان تند و تحریم‌های تازه ایران را تحت فشار می‌گذارند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: