انتقاد الهام علی‌اف از کامیون‌ها و مانور نظامی ایران

الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، از آن چه ورود غیرقانونی کامیون‌های ایرانی به منطقه قره‌باغ خوانده و نیز مانور نظامی اخیر ایران در نزدیکی مرزهای کشورش انتقاد کرده است.

 

او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفته است علیرغم درخواست های دولتش از ایران، حدود ۶۰ کامیون ایرانی در ظرف ماه های اوت و سپتامبر بدون مجوز به منطقه قره باغ وارد شده اند.

او یک بار دیگر تاکید کرد که اگر رانندگان ایرانی می‌خواهند از خاک کشورش استفاده کنند باید مالیات بدهند.

پیشتر سفارت ایران در باکو گفته بود که که کامیون‌های ایران در حال ارسال کالا به قره‌باغ نیستند.

همچنین عباس موسوی، سفیر ایران در باکو، گفته بود به شرکت‌های ایرانی حمل و نقل سوخت که کامیون‌هایشان به صورت «غیرقانونی» به منطقه قره باغ آذربایجان رفته اند، هشدار داده شده است.

او افزود: به شرکت‌های ایرانی تذکر داده شده است که باید به تمامیت ارضی آذربایجان و یک‌پارچگی آن احترام گذاشته شود.

دولت جمهوری آذربایجان اخیرا دو راننده ایرانی را به اتهام "عبور غیرقانونی از مرز" و ورود از ارمنستان به آن کشور بازداشت کرده بود.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش خواهان "آزادی فوری" این رانندگان شد و از برنامه دیدار مقامات راهداری ایران و جمهوری آذربایجان خبر داد.

صف کامیون‌های ایرانی در جاده گوریس قاپان

منبع تصویر،SPUTNIK.ARMENIA

بخشی از جاده گوریس قاپان (گوروش قافان) که مسیر اصلی ترازیت و انتقال بار کامیون‌های ایرانی به ارمنستان است در پی توافق آتش‌بس سال گذشته در کنترل جمهوری آذربایجان در آمده است.

باکو می گوید از کامیون‌ها و تریلی هایی که از ایران از مسیر ۲۱ کیلومتری جاده گوریس- قاپان عبور می‌کنند، مالیات جاده و هزینه حمل و نقل بین المللی می‌گیرد.

هزینه عبور مبلغی حدود ۱۳۰ دلار اعلام شده که بسیاری از رانندگان ایرانی ظاهرا چنین پولی همراه نداشتند و قادر به پرداخت آن نبودند.

تا چند ماه پیش، این جاده کامل در کنترل ارمنستان بود و تردد کامیون‌های ایرانی در آن بدون هیچ محدودیتی انجام می‌شد.

مانور نظامی

الهام علی‌اف همچنین در اظهارات تازه خود برگزاری یک مانور نظامی ایران در نزدیکی مرزهای جمهوری آذربایجان را بسیار تعجب‌ برانگیز توصیف کرده است. او گفت که هر کشوری می‌تواند در قلمروی خودش رزمایش انجام دهد. این حق مسلم آن‌هاست. اما چرا حالا و چرا در مرز ما؟

او افزود: چرا این رزمایش‌ها وقتی ارمنستان در منطقه‌های جبرائیل، فضولی و زنگیلان بود، انجام نمی‌شد؟ چرا این کار پس از این که ما این مناطق را پس از ۳۰ سال آزاد کردیم، انجام می‌شود؟

اخیرا خبرهای ضد و نقیضی درباره رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نزدیکی مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان منتشر شد.

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، برخی شهروندان ادوات نظامی سپاه را در حال انتقال به نزدیکی رود ارس دیده بودند.

همچنین برخی از دیده شدن ادوات نظامی ایرانی از سوی شهروندان جمهوری آذربایجان خبر دادند.

آیت‌الله حسن عاملی، امام جمعه اردبیل،‌ به تازگی در خطبه‌های نمازجمعه این شهر گفت که این رزمایش «پاسخی به حضور اسرائیل» در جمهوری آذربایجان است.

اما سفیر ایران در باکو گفت رزمایشی که اخیرا در نزدیکی مرزهای دو کشور برپا شد، تهدیدی برای جمهوری آذربایجان نیست. به گفته آقای موسوی، این یک رزمایش از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و قدرت نظامی ایران، تهدیدی برای همسایگانش نیست.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
کدام آزربایجان جنوبی؟؟؟؟؟
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام دوسلار.
یارا کهن عزیز..
همان آزربایجان جنوبی که که تنها اسمش تیغی است بر چشم فاشیست های پان ایرانیست ها و پان فارسیسیت ها. طلاق سیاسی ملت تورک با اقوام آریایی پاک نژاد در حال رشد و تکامل است.