اعتراض کارگران واحد ترابری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی

اعتراض کارگران واحد ترابری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
دور جدیدی از اعتراض کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی آغاز شده است
روز شنبه ۱۰ مهرماه ۱۴۰۰، اعتصاب کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی شروع شد. این کارگران در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان، در اعتراض به محقق نشدن وعده‌ها تجمع کردند.
مسئولان پیش از این وعده پرداخت مطالبات این کارگران را داده بودند. اما به دلیل عملی نشدن این وعده‌ها، کارگران در محدوده محل کار خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، به علت اعتراض خود و همکارانش می‌پردازد. وی می‌گوید: «آخرین تجمع ما به مدت ۳ روز از ۱۲ تیرماه شروع شد. پیش از آن نیز در ۲۲ و ۲۳ فروردین ماه در برابر ساختمان اداری منطقه عملیات پارسیان و آغار و دلان تجمع کردیم. مسئولان وعده دادند که همه راننده‌ها به سامانه ساپنا وصل خواهند شد. در نتیجه همه کارگران به اعتراض خود پایان دادند.»

محروم شدن کارگران واحد ترابری از مزایا با خروج از سامانه ساپنا

وی ادامه می‌دهد: « ۶ ماه از آن وعده‌ها گذشته است. اما هنوز تا این لحظه اتفاق خاصی درباره وصل دوباره کارگران واحد ترابری به سامانه ساپنا صورت نگرفته است. سامانه ساپنا، سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی در کل صنعت نفت است. با اجرای لغو طرح خویش‌فرمایی، قرارداد همه این کارگران به حجمی تغییر می‌کند.»

این کارگر افزود: «تصور ما کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی این بود که به وعده‌ها عمل می‌شود. وضعیت شغلی ما به دلیل خروج از سامانه ساپنا، بسیار نامناسب است و بلاتکلیف هستیم. اما برای بازگشت دوباره به این سامانه، به وعده مسئولان بخصوص بعد از آخرین تجمع اعتماد کردیم.»

بنابه گفته این کارگر معترض، خروج کارگران از سامانه ساپنا از روز ۲۹ اسفند ۹۹ رخ داد. در نتیجه از بسیاری مزایای شغلی مانند طرح طبقه‌بندی مشاغل، بیمه تکمیلی و سایر مزایای قانونی و عرفی محروم شدند. مزایایی که همه پرسنل رسمی، قراردادی و سایر نیروهای پیمانکاری دریافت می‌کنند.

بی‌توجهی مسئولان در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس به وضعیت کارگران

وی ادامه می‌دهد: «نباید مسئولان نسبت به وضعیت شغلی و بیمه‌ای کارگران واحد ترابری بی‌توجه باشند. به دنبال پیگیری کارگران بود که معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت، نامه‌ای با رد طرح خویش‌فرمایی کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، مبنی بر اتصال دوباره همه کارگران به سامانه ساپنا تاکید کرد.»

وی افزود: «طبق این نامه، شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی وظیفه دارد قرارداد را طبق روال گذشته با کارگران منعقد نماید. علاوه بر اینکه در آن نامه تاکید شده است که همه کارگران مشمول مزایای طرح طبقه‌بندی مشاغل خواهند شد.»

این کارگر می‌گوید: «مدیران شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی، همچنان بر طرح خویش‌فرمایی با راننده‌ها اصرار می‌کنند. آنها قصد ندارند هیچ یک از راننده‌ها را به سامانه ساپنا اضافه کنند. بنابراین رانندگان با قرارداد حجمی از هیچ مزایای قانونی کار بهره‌مند نخواهند بود.»

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: «هم اکنون حدود ۱۸۰ نفر در منطقه عملیات پارسیان فعالیت می‌کنند. حدود ۲۰۰ نفر دیگر در مناطق عملیاتی آغار و دالان با سوابق کاری ۱۰ تا ۲۵ سال مشغول جابجای نیروی کار روی حدود ۲۵۰ حلقه چاه هستند.»

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: