بیانیه مطبوعاتی تظاهرات در اوبرلین

ما معتقدیم که تداوم اشتغال آقای محلاتی برخلاف شعارهای دانشگاه اوبرلین است که بر "تعهد دائمی به جامعه ای پایدار و عادلانه" تأکید دارد.

ما ، گروهی از خانواده های زندانیان سیاسی اعدام شده در ایران ، دانشجویان و فارغ التحصیلان کالج اوبرلین و فعالان حقوق بشر، در اعتراض به حضور محمد جعفر محلاتی به عنوان پروفسور صلح و دوستی در دانشگاه اوبرلین  روز سه شنبه ، ۲ نوامبر ۲۰۲۱ ، از ساعت ۱۲ تا ۲ بعد از ظهر در مقابل این دانشگاه در ایالت اوهایو تظاهرات خواهیم کرد.

بر اساس گزارش عفو بین الملل در سال ۲۰۱۸ به نام "اسرار غرق در خون: چرا کشتار زندانیان سیاسی در ایران در سال ۱۳۶۷ جنایت مداوم علیه بشریت است،" محلاتی از جمله مقامات ارشد رژیم اسلامی بود که در مصاحبه های رسانه ای و تبادل نظر با سازمان ملل متحد این جنایات ها را انکار می کرد و حاضر به پاسخگویی به ان نبود.  محلاتی وقوع اعدامهای گسترده را انکار کرد و مدعی شد که بسیاری از موارد مرگ "درواقع در میدانهای نبرد، در جریان جنگ" و به "دنبال حمله  سازمان مجاهدین خلق به جمهوری اسلامی ایران" اتفاق افتاده اند.

ما معتقدیم که تداوم اشتغال آقای محلاتی برخلاف شعارهای دانشگاه اوبرلین است که بر "تعهد دائمی به جامعه ای پایدار و عادلانه" تأکید دارد.

محلاتی سفیر رژیم اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، نه تنها در سال ۱۳۶۷ کشتار بیش از ۵۰۰۰ هزار زندانی سیاسی بی گناه را سرپوش گذاشت؛ بلکه وی همچنین تبلیغات دروغین علیه بهائی ها انجام داد و در سازمان ملل علیه اسرائیل و یهودیان سخنرانی های یهودستیزانه ایراد کرد.

لادن بازرگان ، خواهر یکی از قربانیان این جنایت گفت: "هنگامی که عفو بین الملل خبر اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی مجاهد را شنید ، اولین نامه اقدام فوری خود را ۱۱ روز قبل از اعدام زندانیان چپگرا صادر کرد. اگر محلاتی با سازمان ملل متحد همکاری می کرد و  به جای پنهان کاری و انکار حقیقت را می گفت، شاید برادرم و هزار نفر زندانی چپگرای دیگر امروز زنده می بودند. "

کاوه شهروز ، که دایی خود را در این قتل عام از دست داده، گفت: "دانشگاه  اوبرلین به خواسته های صدها نفر از بازماندگان و خانواده های قتل عام سال ۱۳۶۷ پاسخ نداده است. آنها از توضیح اینکه چرا به فردی که جامعه جهانی را درباره جنایت علیه بشریت گمراه کرده، کرسی استادی اعطا کرده اند، خودداری می کنند. این تظاهرات به منظوراعتراض به حضور محلاتی در این دانشگاه و همدستی اوبرلین با وی برای سرپوش گذاشتن بر کشتار جمعی است. "

متأسفانه ، علیرغم قول خانم امبر، رئیس کالج اوبرلین و آقای هرتزرییس دفتر وی  برای تحقیق در مورد نقش محلاتی در این جنایت، دانشگاه هیچ گزارشی منتشر نکرد، با خانواده قربانیان صحبت نکردند و به محلاتی اجازه دادند به تدریس ادامه داده به سر کلاس برگردد.

ما درخواست اکتبر۲۰۲۰ کمپین خود را تکرار می کنیم و خواستار برکناری فوری آقای محلاتی هستیم.

 

کمیته اوبرلین برای عدالت برای قربانیان محلاتی

تماس: لادن بازرگان

562-212-9546

lawdanbazargan@gmail.com

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: