مشکلات کارگران باراندازها، پنهان شده در سودجویی کارفرماها

کارگران باراندازها مجبور به ۴ ساعت اضافه‌کاری در روز و شیفت‌بندی هفتگی هستند.
کار در باراندازها شامل طیف وسیعی از عملیات است که قسمتی از آن روی اسکله‌ها و انبارها انجام می‌شود. کارگران باراندازها هم فعالیت‌های متفاوتی دارند، از بارزدن، تخلیه کشتی، انبار کردن کالاها در پایانه‌های مخصوص و…

هر ساله تعداد زیادی از حوادث در باراندازها بدلیل سقوط افراد از ارتفاع است. این حوادث در اکثر موارد منجر به جراحات شدید، نقص عضو و حتی مرگ می‌شود.

بسیاری از این کارگران قرارداد و بیمه دائم ندارند و کارفرما به راحتی می‌تواند آنها را با هر اعتراضی از کار اخراج کند. این کارگران روزهای متوالی بدون استراحت و تعطیلی کار می‌کنند و حق اعتراض هم ندارند.

    وضعیت مشقت‌بار زندگی کارگران شهرداری باشت با حقوق یک و نیم میلیون تومان

    پانزدهمین روز اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه

یک فعال صنفی روز چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۰، در گفتگوی رسانه‌ای به مشکلات کـارگران بـاراندازها اشاره دارد. وی در این رابطه می‌گوید:

«به تازگی اعلام شد بندر امام رشد ۲۴ درصدی را در سال جدید تجربه کرده است. اما باید پرسید این رشد چگونه حاصل شده؟ آیا یک دکمه زدید و توان تخلیه و بارگیری ۲۴ درصد افزوده شد؟ آیا تجهیزات جدیدی نصب شده؟ جواب خیر است و این فشار و کار بیش از حد نیروهای اسکله، تخلیه و بارگیری است. علی‌الخصوص شرکت سهند که غریب به ۸۰ درصد تخلیه بارگیری محصولات اساسی نظیر گندم، سویا، دانه‌های روغنی و ذرت را که بصورت فله تخلیه می‌شوند، را به عهده دارد.»

وی در ادامه به نمونه‌های استثمار عریان کارگران باراندازها اشاره می‌کند. دردناک اینکه هیچ مرجعی هم به تخلفات کارفرما رسیدگی نمی‌کند و بازرسان اداره کار هم به راحتی از کنار آن می‌گذرند.

مشکلات کارگران باراندازها

این فعال صنفی تصریح می‌کند: «نفرات در ارتفاع ۱۸ و ۲۶ متری روی جرثقیل‌ها و مکنده‌ها کار می‌کنند. با حداقل تجهیزات ایمنی و نظارت ایمنی از سوی اداره کار. (مرجع ناظر مستقل دولتی) بدون پرداخت حق ارتفاع که هیچ آیتمی بابت تخصص و نوع کار خود دریافت نمی‌کنند، بار اصلی را بر دوش دارند. نفراتی که در معرض خطرات کار فوق‌سنگین از یکسو و آلودگی سموم و کودهای شیمیایی آغشته به محصولات فله از سوی دیگر هستند و در نبود هیچگونه تجهیزات بهداشتی موثر، وضعیت‌شان به شدت نامناسب است. در کنار اینها شیفت وحشتناکه شش روز صبح‌کار، شش روز شب‌کار و یک روز استراحت ۱۲ ساعته را به مصائب غیرقانونی آنها اضافه کنید.»

این نمونه کوچکی از استثمار کارگران باراندازها است. این مثال‌ها مشخص می‌کند که جان کارگران برای دیکتاتوری حاکم هیچ ارزشی ندارد. آنها کارگران را ابزاری برای انباشته شدن ثروت‌های خود می‌دانند. مشکلات کارگران تا زمانیکه این حکومت ضدکارگری بر سر کار است، حل شدنی نیست. کارگران در این سال‌ها بخوبی درک کرده‌اند که فقط با تغییر این حاکمیت است که می‌توان آینده روشنی برای خود تصور کنند.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: