شیپورهای کارگران هفت تپه در خیابان‌های شوش – فیلم

چهاردهمین روز اعتصاب کارگران هفت تپه در برابر اداره کار شوش و راهپیمایی اعتراضی در خیابان‌های این شهر
روز دوشنبه ۱۹ مهرماه ۱۴۰۰، کارگران هفت تپه چهاردهمین روز اعتصاب و اعتراض خود را پشت سر گذاشتند. آنها پس از تجمع اولیه در برابر شرکت هفت تپه، گردهمایی اعتراضی خود را در برابر اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شوش برگزار کردند.

شیپورهای کارگران هفت تپه در خیابان‌های شوش – فیلم

کارگران پیش از حرکت به سمت شهر، جلوی شرکت هفت تپه تجمع کردند. این گردهمایی اولیه برای تصمیم‌گیری ادامه اعتصاب، در برابر اقدامات دولت برای به شکست کشاندن اعتصاب بود. در این تجمع نمایندگان کارگران در اعتراض به تصمیم‌گیری‌های دولت درباره هفت تپه، به سخنرانی پرداختند.

آنها سپس تصمیم گرفتند که در حمایت از کارگران اخراجی و تعیین‌تکلیف شرکت هفت تپه  به اداره کار شوش مراجعه کنند.

روز یکشنبه ۱۸ مهرماه، پس از ۱۳ روز اعتصاب کارگران هفت تپه، شبکه‌های مختلف تلویزیونی و همچنین دیگر رسانه‌ها اقدام به پخش خبر فوری نمودند. این خبر مبنی بر این بود که «هفت تپه به طرح توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن واگذار شد!»

اما تمام تبریکات صدا و سیما و نمایندگان مجلس و همه مقامات، یک نقشه بود برای اینکه اعتصاب را به شکست بکشانند. در واقع مالکیت شرکت به هفت طرح داده نشده و فقط شرکت را به آنها به صورت قرارداد پیمانی واگذار کرده‌اند.

هوشیاری کارگران و نمایندگان آنها سبب به شکست کشاندن این اقدام دولت شد.

بنابه گفته آنها، بایستی صحت تصمیم‌گیری درست درباره شرکت و سایر مطالبات را در ادامه اعتصاب و اعتراض پیگیری کنیم. از دستمزدها، همکاران فصلی، کارگران اخراجی مطالبه‌گر، مختومه شدن پرونده وکیل کارگران تا تعیین‌تکلیف شرکت. کارگران گفتند: «مطالبات ما قابل تعویض با زیرنویس خبری نیست که برای اعتصاب‌شکنی به راه انداخته‌اند.»

کارگران هفت تپه در ادامه اعتراضات که از ۱۴ روز پیش آغاز کرده‌اند، امروز در برابر اداره کار حاضر شدند. آنها بر تشکیل تشکل مستقل و مجمع نمایندگان کارگری در هفت تپه و جلوگیری از تشکیل دوباره نهادهای وابسته، مانند شورای اسلامی کار تاکید کردند.

بنابه گفته کارگران، تاکنون وعده و دروغ زیاد شنیده‌اند. اگر هفت تپه به هفت طرح واگذار شده، بایستی سند آن شفاف‌سازی شود. باید مدیریت و مالکیت، هر دو واگذار شود. بدون حل این مسائل اعتصاب با قوت ادامه خواهد داشت.

گفتنی است که در برابر اداره کار، عبدالخانی سرپرست اداره کار شوش در جمع کارگران حاضر شده و مطالبات آنها را تایید نمود. وی همچنین وعده پیگیری داد. اما کارگران گفتند: «ما خودمان راه پیگیری را می‌دانیم و به امید کسی نمی‌نشینیم. اما داستان همان چوب تر است. گفته باشیم که هیچ بهانه‌ای نداشته باشند. یکی از مطالبات ما این است که کارگران هفت تپه تشکل دارند که مجمع نمایندگان کارگری است. نه شورای اسلامی کار می‌خواهیم و نه چیز دیگری.»

آنها افزودند: «خرد جمعی یعنی همه یک تن واحد می‌شویم. تن واحد برای اهداف واحد. هفت تپه جان ما است. خرد جمعی کلام ما است. این یعنی روش شورایی، بنابر این تا تعیین‌تکلیف کامل شرکت و مطالبات اعتصاب ادامه دارد.»

بعد از تجمع کارگران در سطح شهر شوش دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: