پاسدار محمد باقری برای پیگیری مسائل افغانستان و خریدهای نظامی' به روسیه رفت

سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران برای یک سفر چهار روزه و دیدار با مقام های روسیه، وارد مسکو شده است.

 

 

این دیدار چند روز پیش از ملاقات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل که قرار است اواخر هفته جاری در شهر سوچی با هم ملاقات کنند، انجام می‌شود.

محور اصلی این دیدار مذاکره درباره ایران و برنامه هسته‌ای این کشور عنوان شده است.

آقای باقری در ابتدای سفر خود گفته است که "ما قراردادهای خرید تسلیحاتی بعد از خاتمه تحریم تسلیحاتی را با روسیه داریم که در این سفر در همه این موارد با طرف روسی صحبت خواهیم کرد" و "موضوع افغانستان از جمله موضوعاتی است که در این سفر به طور خاص مورد مشورت دو طرف قرار خواهد گرفت".

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در پاکستان با عمران خان نخست وزیر این کشور دیدار کرده بود

 

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در پاکستان با عمران خان نخست وزیر این کشور دیدار کرده بود

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به تازگی گفته است که "تجمع آشکار گروه‌های افراطی و تروریستی" در نزدیکی مرزهای کشورهای آسیای میانه از جمله داعش، جنبش اسلامی ازبکستان، جماعت انصارالله، القاعده و گروه‌های دیگر وجود دارد.

ایران و روسیه در هفته‌های اخیر درباره مسائل افغانستان با هم به طور پیوسته تبادل نظر کرده‌اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفته "این سفر در مقطع آغاز دولت سیزدهم صورت می‌گیرد و دولت ابراهیم رئیسی هم نگاه خاصی به حوزه شرق و کشورهای آسیایی دارند".

آقای باقری گفته "ما در همکاری‌های نظامی دوجانبه در حوزه‌های آموزش، مسابقات نظامی، تبادل تجربیات و همچنین ادامه همکاری‌ها در مسیر امنیت کامل کشور سوریه و همچنین در صنایع دفاعی با روسیه همکاری‌هایی داشته و داریم".

تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران نزدیک به یک سال است که پایان گرفته است. ایران امیدوار بود با رفع این تحریم بتواند برخی خریدهای نظامی را از چین و روسیه انجام دهد.

روسیه از شرکای توافق هسته ای برجام است، اما شرکت های روسی پس از خروج آمریکا از این توافق، تحریم های ایالات متحده را به اجرا گذاشته اند.

دیدار سرلشکر باقری از روسیه، به دعوت وزیر دفاع این کشور صورت گرفته می گیرد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ایران هفته گذشته و پیش از سفر به مسکو، دیداری چهار روزه از پاکستان داشت.

آقای باقری در پایان سفر به پاکستان از تصمیم مشترک با با این کشور برای افزایش همکاری های اطلاعاتی با هدف مقابله با تروریسم و موافقت برای برگزاری رزمایش مشترک دریایی خبر داده بود.

آقای باقری در سفر به پاکستان با مقام های سیاسی و نظامی این کشور ملاقات کرد. وی در پایان این سفر برای بازدید از ناوگان نیروی دریایی پاکستان به بندر کراچی رفته بود.

برگرفته از: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: