کودکان کار زباله گرد قربانی ثروت‌اندوزی مافیای حاکم بر شهرداری تهران

کودکان کار در سوله‌های تفکیک زباله در آرادکوه در شرایط غیربهداشتی کار و زندگی می‌کنند.
مقصد همه کودکان کار زباله‌‌گرد، تهران و حومه آرادکوه است. شیوع کرونا در تهران میزان دفن زباله‌ها در آرادکوه را بیشتر کرده است.‌ آرادکوه در جنوب کهریزک، از سالیان گذشته محلی برای تفکیک و دفن زباله‌های پایتخت بوده است.

پیش از شیوع کرونا حجم زباله‌های بیمارستانی کمتر از ۵۰ تن در روز بود. اما این عدد در روزهای شیوع کرونا به ۱۱۰ تن رسیده است.

احتمال مبتلا شدن کارگران به کرونا، به‌دلیل حجم بالای ویروس در زباله‌های بیمارستانی و رعایت نکردن شرایط بهداشتی بیشتر شده است.

 بیشتر کسانی که در این سایت کار می‌کنند کودکان کار اهل افغانستان هستند. آنها زباله‌های شهر تهران را جمع‌آوری کرده، به حاشیه آرادکوه می‌برند. محل زندگی این کودکان کلونی‌های غیربهداشتی با وضعیت بهداشتی اسفناک است. همچنین خبرهایی از وجود اردوگاه‌های کار اجباری برای کودکان کار افغانستانی در رسانه‌ها منتشر شده است.

آنچه بر کودکان کار در بهزیستی میگذرد، فیلم مصاحبه با پنج کودک کار

سوله‌های تفکیک زباله زیر نظر شهرداری تهران

جعفر بندی شربیانی، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، به وضعیت غیربهداشتی این کودکان کار اشاره می‌کند. وی در این رابطه گفت: «در حاشیه آرادکوه سوله‌هایی وجود دارد که در آن تفکیک زباله انجام می‌شود. به این ترتیب اگر این موضوع در خود آرادکوه هم نباشد در حاشیه آن وجود دارد.»

شربیانی ادامه می‌دهد: «این زباله‌گردها پسماند را از تهران با وضعیتی عجیب به حاشیه می‌‌برند. بیشترکسانی که در این مکان‌ها کار تفکیک زباله را انجام می‌دهند، از اتباع هستند. در حقیقت این افراد در کلونی‌های غیربهداشتی با وضعیتی اسفناک در همان جا زندگی و کار می‌کنند.»

وی در نهایت مجبور شد اعتراف کند که این سوله‌ها تحت نظر شهرداری تهران هستند.

ازدیاد کودکان کار با افزایش فقر و تورم در کشور

به گفته یک فعال اجتماعی در سال ۹۸، نزدیک به ۸۵ درصد کودکان زباله‌‌گرد در کرج، افغانستانی، ۱۳درصد ایرانی و ۲درصد پاکستانی بودند. آنها زباله‌ها را به ۶۰ محل دپوی جمع‌آوری زباله منتقل کرده و خود نیز همانجا زندگی می‌کنند. پرواضح است که این مکان‌ها فاقد حداقل‌های بهداشتی برای سکونت انسان است.

بدلیل فقر گسترده تعداد این کودکـان کـار افزایش یافته است. به‌طوریکه انجمن حمایت از حقوق کودکان طی نامه‌ای به وزیر وقت بهداشت از او خواستار حفاظت این کودکان در مقابل ابتلا به کرونا شد.

فقر و تورم به‌سرعت در حال گسترش است. دهک‌های پایین و حتی متوسط جامعه در زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

زباله‌گردی به عنوان یک کار برای کودکـان کـار جا افتاده است. مافیاهای شهرداری با استثمار کودکـان کـار به ثروت‌های هنگفت رسیده‌اند. در این میان تنها چیزی که ارزش ندارد جان کودکـان کـار است. کودکانی که نتیجه ۴۰ سال غارت ثروتهای عمومی توسط سران حکومت است.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: