رافائل گروسی: قدرت‌های جهان باید ایران را به دلیل منع دسترسی بازرسان آژانس محکوم کنند

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که قدرت‌های جهانی باید جمهوری اسلامی را به دلیل جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس به مراکز هسته‌ای ایران محکوم کنند.

گروسی پنج‌شنبه در گفت‌وگو با اتاق فکر استیمسون با اشاره به اینکه مساله هسته‌ای ایران در «مقطعی سخت» قرار دارد گفت که در سفرش به آمریکا تلاش کرده که مقام‌های ایالات متحده را از فعالیت‌های آژانس در ارتباط با ایران با خبر کند و از نگرانی‌های و چالش‌های واشینگتن در برخورد با برنامه هسته‌ای ایران آگاه شود.

در همین حال، تلاش‌های دولت آمریکا و اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام ادامه دارد و در همین راستا رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران برای بررسی نگرانی‌های مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر سفری را به کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام داد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که فیصل بن فرحان، وزیر خارجه این کشور، در دیدار با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ریاض درباره برنامه هسته‌ای ایران و تلاش‌های جهانی برای جلوگیری از تخلف تهران از تعهدات بین‌المللی هسته‌ای، گفت‌وگو کردند.

وزیر خارجه سعودی و مورا همچنین درباره اهمیت تقویت همکاری‌های مشترک برای توقف حمایت‌های ایران از فعالیت‌های تروریستی در منطقه و جهان گفت‌وگو کردند.

این در حالی است که جمهوری‌خواهان در آمریکا نگران هستند دولت بایدن با هدف ترغیب ایران به بازگشت به مذاکرات احیای برجام، امتیازاتی را به جمهوری اسلامی بدهد.

واشینگتن فری‌بیکن روز پنج‌شنبه گزارش داد که ۳۳ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا تحقیق و تفحص از اقدام دولت بایدن در حذف گروه صنعتی ماموت از فهرست تحریم‌های آمریکا را آغاز کردند.

این نمایندگان در نامه خود از وزارت‌خانه‌های خارجه و خزانه‌داری آمریکا خواستند ثابت کنند که گروه ماموت در امور مربوط به برنامه‌موشکی ایران فعالیت نمی‌کند.

گروسی: ایران و آمریکا وارد مرحله‌ای تعیین کننده برای نجات برجام شده‌اند

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید چند هفته آینده برای مشخص شدن این که آیا ایالات متحده و ایران می‌توانند به میز مذاکره غیرمستقیم برگردند، «تعیین‌کننده» خواهد بود.

رافائل گروسی در مصاحبه با نشریه واشنگتن پست گفت ایران از او دعوت کرده است در چند روز آینده در تهران با مسئولان جمهوری اسلامی مذاکره کند.

موضوع مذاکرات، اختلال در نظارت آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران و نیز مسائل باقی‌مانده دیگری است که اگر حل و فصل نشوند، بازگشت به توافق هسته‌ای برجام «تقریبا غیرممکن» خواهد بود.

گروسی گفت که همه دیگر امضاکنندگان برجام به او اطمینان داده‌اند که اگر نظارت کامل آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته نشود «رسیدن به توافقی از این دست بی‌نهایت دشوار» خواهد شد.

بنا بر این گزارش، آنچه ضرب‌الاجلی برای بازگشت به مذاکرات تلقی می‌شود، نشست شورای حکام آژانس در حدود سه هفته دیگر است. کشورهای اروپایی مکررا تهدید کرده‌اند که اگر ایران به بازرسی‌ها تن ندهد، این کشور را محکوم خواهند کرد و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران را بررسی خواهند کرد.

دولت بایدن هفته گذشته در تغییر موضعی آشکار گفت که «اگر ایران تغییر مسیر ندهد، آماده روی آوردن به گزینه‌های دیگر است.»

رافائل گروسی روز سه‌شنبه گفت آژانس توانسته‌ است به دوربین‌های بازرسی خود در همه سایت‌های هسته‌ای ایران، به‌جز مجمتع «تسا»ی کرج، دسترسی داشته باشد.

کارخانه تسای کرج اجزای سانتریفیوژ تولید می‌کند و تابستان امسال، ظاهرا در یک خرابکاری، آسیب دید و در جریان این اتفاق، یکی از دوربین‌های آژانس انرژی اتمی از بین رفت. ایران دوربین‌های آن سایت را پیاده کرد و فیلم‌هایی که دوربین منهدم‌شده ضبط کرده بود، ناپدید شده است.  

از سویی، گروسی در گفت‌وگویی با نشریه فایننشال تایمز گفت که تاکنون موفق به گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نشده است. گروسی ماه گذشته برای دیدار با مقام‌های ارشد ایران به تهران سفر کرد و حسین امیرعبداللهیان اخیرا اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا ترتیب سفر مجدد مدیرکل آژانس به ایران را فراهم کند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: