آیت‌الله صافی گلپایگانی از دولت ایران خواست با همه کشورها رابطه برقرار کند

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع شیعه، از وضعیت اقتصادی و روابط تیره ایران با کشورهای دیگر انتقاد کرده و گفته "مردم نجیب و شریف کشور ما مستحق این وضعیت نیستند."

 

آقای صافی گلپایگانی با اشاره به گرانی "سرسام‌آور" چاره کار را برقراری ارتباط با کشورهای دیگر جهان اعلام کرده است.

پایگاه خبری "همکاری‌های خبری شیعه " با عنوان شفقنا از اظهارات آقای صافی گلپایگانی در دیدار با رئیس و شماری از نمایندگان مجلس در صبح پنجشنبه گزارش داده است.

به گزارش این خبرگزاری آقای صافی گلپایگانی گفته است: "توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید. "

آقای گلپایگانی اشاره نکرده که منظور او کدام کشورهاست اما تاکید کرده که با "تمام کشورها" باید رابطه برقرار باشد.

این اظهارات آقای گلپایگانی در تضاد با نظر رهبر ایران و همفکران او است که از مردم خواسته‌اند با تحمل فشارها به اجرای "اقتصاد مقاومتی" و مقابله با تحریم‌های "دشمن" کمک کنند.

آقای صافی گلپایگانی که ۱۰۲ سال دارد، قبلا هم چند بار درباره گرانی تذکر داده و آبان ماه ۱۳۹۸ در انتقاد از وضعیت اقتصادی مردم از مجلس خواسته بود طرح گرانی بنزین را لغو کند.

او در اوایل انقلاب از فقهای شورای نگهبان و هشت سال دبیر این شورا بود. آقای صافی گلپایگانی از موافقان ایجاد محدودیت برای حضور زنان در جامعه، مخالف برگزاری کنسرت موسیقی و از منتقدان گرانی در جامعه است.

او همچنین از مخالفان برقراری رابطه با طالبان و اداره افغانستان به دست این گروه است و از جامعه جهانی خواسته جلوی این گروه را بگیرند.

در میانه بالاگرفتن انتقادها از گرانی و وضعیت اقتصادی، گفت‌وگوها برای احیای برجام چند ماه است با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی متوقف شده است. آمریکا و کشورهای اروپایی منتظر اعلام تاریخی از سوی ایران برای از سر گیری مذاکرات وین هستند.

در این وضعیت، شرایط اقتصادی ایران به گفته کارشناسان هر روز بدتر می‌شود.

اخیرا سازمان برنامه و بودجه در گزارشی هشدار داد که بدون بازنگری جدی در ساختار اقتصادی و ادامه تحریم‌ها دولت تا سه سال دیگر دچار ورشکستگی می‌شود.

گزارش سازمان برنامه و بودجه ایران برآورد کرده که در صورت ادامه تحریم‌ها نرخ دلار آمریکا تا سال ۱۴۰۶ به آستانه ۳۰۰ هزار تومان (۲۸۴ هزار تومان) برسد.

این گزارش همچنین تخمین زده که رشد اقتصادی در شرایط تحریم کمتر از نصف شرایط بدون تحریم باشد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: