به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان، یک خطای استراتژیک خواهد بود

بدون تردید، به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان، یک خطای استراتژیک خواهد بود که تمام کشورهای منطقه را دچار مشکلات امنیتی زیادی خواهد کرد. برای جمهوری اسلامی ایران، به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان، از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک «ننگ» نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد.
 
این «ننگ» را نپذیرید
 
از اجلاس روس‌ها در مسکو با گروه تروریستی طالبان و نمایندگان چند کشور که چهارشنبه گذشته برگزار شد، خبر می‌رسد بعضی از کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس در آستانه تصمیم‌گیری برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان هستند.
گفته می‌شود جمهوری اسلامی ایران هم که در این اجلاس نماینده داشت، در کنار روسیه به چنین تصمیمی نزدیک شده است.
بدون تردید، به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان، یک خطای استراتژیک خواهد بود که تمام کشورهای منطقه را دچار مشکلات امنیتی زیادی خواهد کرد. برای جمهوری اسلامی ایران، به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان، از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک «ننگ» نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد.
این «ننگ» را تاریخ به عنوان لکه‌ای سیاه بر پیشانی نظام جمهوری اسلامی به ثبت خواهند رساند، ننگی که تا ابد با هیچ رنگی پاک نخواهد شد.
نظام جمهوری اسلامی را نباید با رژیم حاکم بر روسیه مقایسه کرد. روسیه یک رژیم فاقد آرمان‌های ارزشی و انسانی است که منافع خود را در چارچوب مادیات صرف جستجو می‌کند. همین‌ها که اکنون قدرت را در روسیه در دست دارند، چند دهه قبل افغانستان را تحت اشغال ارتش سرخ شوروی داشتند. افسران جوان آن روز، ژنرال‌های امروز روسیه هستند و می‌دانند که مرتکب چه فجایعی علیه مردم مظلوم افغانستان شده‌اند.
شوروی، اولین کشوری بود که رژیم اشغالگر صهیونیستی را به رسمیت شناخت و اکنون نیز روسیه که خَلَف همان شوروی است، قوی‌ترین روابط را با این رژیم نامشروع دارد. از این جهت، گروه تروریستی طالبان با روسیه همسانی و همسوئی دارد و به همین جهت است که تا امروز نه طالبان و نه هیچیک از گروه‌های تکفیری-تروریستی نه‌تنها یک گلوله به طرف اسرائیل شلیک نکرده‌اند بلکه حتی زخمی‌هایشان را برای تیمار به بیمارستان‌های سرزمین‌های اشغالی فرستادند و صهیونیست‌ها آنها را مداوا کردند تا با آمادگی بیشتری به مسلمان‌کشی ادامه بدهند.
آیا این اشارات کافی نیست برای اینکه واقعیت را درک کنیم که ما نباید سیاست خود را به استراتژی روس‌ها سنجاق کنیم و تابعی از متغیر آنها باشیم؟!
ما مثلاً قرار است نظام جمهوری اسلامی باشیم با آنهمه ادعاهای آرمانی و ارزشی که در قانون اساسی‌مان داریم و با این آرمان که قرار است حامی مظلومین باشیم و با ظلم در هر شکل و هر جا و علیه هرکس باشد مبارزه و مقابله کنیم. این آرمان، با به رسمیت شناختن حاکمیت یک گروه تروریستی متحجر و بشدت عقب‌افتاده با سوابق ۲۵ ساله تکفیری، تروریستی و انواع و اقسام جنایات که از طریق تبانی با آمریکا بر افغانستان مسلط شده و بهیچوجه ریشه مردمی ندارد، چه تناسبی دارد؟
طالبان که خود از قوم پشتون هستند حتی در میان پشتون‌ها پایگاه مردمی و مقبولیت ندارند و ۸۰ درصد پشتون‌ها از آنها متنفرند. اقوام دیگر، صد درصد با طالبان زاویه دارند. عملکرد دو ماه حاکمیت جدید طالبان بر افغانستان نیز به روشنی نشان داد این گروه به هیچیک از اصول حقوق شهروندی پای‌بند نیست. حذف زبان فارسی، حذف فقه جعفری، کوچاندن هزاره‌ها، محروم ساختن دختران و زنان از تحصیل و کار، تصاحب اموال و نوامیس مردم و اقدامات خلاف دیگری که موجب هجوم بی‌سابقه مردم افغانستان برای خارج شدن از این کشور شده، اسناد مهمی برای اثبات عدم شایستگی این گروه برای حاکمیت هستند.
انفجارهای پیاپی در مساجد شیعیان قندوز و قندهار هرچند کار مشترک طالبان و سایر گروه‌های تروریستی است ولی حتی اگر بپذیریم که طالبان دخالتی در این جنایات نداشته، باز هم نتیجه این خواهد شد که این گروه قدرت تأمین امنیت افغانستان را ندارد.
به رسمیت شناختن حاکمیت چنین گروهی که با کودتا و تبانی با آمریکا و دست‌های آلوده به خون مردم و حتی خبرنگار و دیپلمات‌های کشورمان به قدرت رسیده، با چه توجیهی قابل قبول است؟
خطای استراتژیک نزدیک شدن به طالبان را دولت دوازدهم آغاز کرد و اینجانب همان زمان به مسئولین وقت هشدار دادم ولی متأسفانه با عذر بدتر از گناه آنان مواجه شدم! اکنون همان هشدار را به دولت سیزدهم می‌دهم و یادآور می‌شوم که شما «ننگ» به رسمیت شناختن حاکمیت یک گروه تکفیری تروریستی متحجر عقب‌افتاده را در پرونده خودتان به ثبت نرسانید و نظام جمهوری اسلامی را با این ننگ بزرگ به همراهی با تروریسم و تحجر متهم نکنید.
هیچکس به شما پیشنهاد جنگیدن با طالبان را نمی‌دهد ولی در کنار سیاست روشن «نه جنگ و نه ننگ» پیشنهاد روشن اینست که فقط حاکمیتی را در افغانستان به رسمیت بشناسید که با انتخابات آزاد روی کار آمده باشد، راهکاری که آحاد مردم این کشور آن را قبول دارند و امنیت ملی همسایگان ازجمله جمهوری اسلامی ایران را نیز تضمین خواهد کرد.
 

روزنامه جمهوری اسلامی: 'به رسمیت شناختن طالبان از طرف ایران ننگ و لکه سیاهی بر پیشانی جمهوری اسلامی است'

روزنامه محافظه کار جمهوری اسلامی چاپ تهران، احتمال به رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی ایران را "لکه ننگی در تاریخ بر پیشانی نظام جمهوری اسلامی" خوانده است.

این روزنامه با اشاره به نشست اخیر برخی از کشورها با طالبان به میزبانی روسیه در مسکو، طالبان را "گروه تروریستی" و "نامشروع" خوانده و نوشته به رسمیت شناختن این گروه "از خطای استراتژیک هم بالاتر است و باید آن را یک ننگ نامید که در تاریخ ثبت خواهد شد. این ننگ را تاریخ به عنوان لکه ای سیاه بر پیشانی نظام جمهوری اسلامی به ثبت خواهند رساند، ننگی که تا ابد با هیچ رنگی پاک نخواهد شد".

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز اول آبان (۲۳ اکتبر) نوشته است "خبر می رسد بعضی از کشور های شرکت کننده در این اجلاس در آستانه تصمیم گیری برای به رسمیت شناختن حاکمیت طالبان بر افغانستان هستند. گفته می شود جمهوری اسلامی ایران هم که در این اجلاس نماینده داشت، در کنار روسیه به چنین تصمیمی نزدیک شده است".

روزنامه جمهوری اسلامی با انتقاد از رویکرد ایران به طالبان نوشته است "نظام جمهوری اسلامی را نباید با رژیم حاکم بر روسیه مقایسه کرد. روسیه یک رژیم فاقد آرمان های ارزشی و انسانی است که منافع خود را در چارچوب مادیات صرف جستجو می کند".

این روزنامه نوشته "همین ها که اکنون قدرت را در روسیه در دست دارند، چند دهه قبل افغانستان را تحت اشغال ارتش سرخ شوروی داشتند. افسران جوان آن روز، ژنرال های امروز روسیه هستند و می دانند که مرتکب چه فجایعی علیه مردم مظلوم افغانستان شده اند".

میزبانی محمدجواد ظریف وزیر خارجه وقت ایران از با عبدالغنی برادر از رهبران ارشد طالبان در تهران

 

میزبانی محمدجواد ظریف وزیر خارجه وقت ایران از با عبدالغنی برادر از رهبران ارشد طالبان در تهران

مقام های ایرانی در ماه های اخیر روابط نزدیکی با طالبان برقرار کرده اند و از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه دولت حسن روحانی که تا شهریور امسال سر کار بود، چند بار میزبان رهبران این گروه در تهران شده بود.

احمد نادری، نماینده مجلس شورای اسلامی، اخیرا طالبان را "یکی از جنبش های اصیل منطقه" خواند و گفت "همکاری با طالبان می تواند به گسترش ثبات در جامعه افغانستان و جلوگیری ازنفوذ گروه هایی همچون داعش منجر شود".

ایران هنوز به طور رسمی طالبان را به رسمیت نشناخته و آن را منوط به "رفتار" طالبان کرده اما مقام های سیاسی و نظامی این کشور می گویند طالبان با دو دهه گذشته فرق کرده و همانند داعش (گروه موسوم به دولت اسلامی) یک "گروه تروریستی" محسوب نمی شود.

سرتیپ عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تازگی گفته است طالبان "با داعش متفاوت است" و"به درک درستی از نقش اقوام و زنان" در افغانستان رسیده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود خطاب به مقام های ایران نوشته است "ننگ به رسمیت شناختن حاکمیت یک گروه تکفیری تروریستی متحجر عقب افتاده را در پرونده خودتان به ثبت نرسانید و نظام جمهوری اسلامی را با این ننگ بزرگ به همراهی با تروریسم و تحجر متهم نکنید".

این روزنامه نوشته "پیشنهاد روشن این است که فقط حاکمیتی را در افغانستان به رسمیت بشناسید که با انتخابات آزاد روی کار آمده باشد، راهکاری که آحاد مردم این کشور آن را قبول دارند و امنیت ملی همسایگان از جمله جمهوری اسلامی ایران را نیز تضمین خواهد کرد".

ایران پس از حوادث یازدهم سپتامبر و حمله القاعده به برج های دو قلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک، با ایالات متحده در جنگ افغانستان علیه طالبان و القاعده همکاری کرده بود.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه پیشین ایران در یکی از مصاحبه های خود گفته بود که گروه طالبان هنوز در فهرست "گروه های تروریستی" ایران قرار دارد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: