تجمع اعتراضی بیماران تالاسمی در تهران در اعتراض به نبود دارو

تجمع اعتراضی بیماران تلاسمی و خانواده‌های آنها
تجمع بیماران تالاسمی و خانواده‌های آنها در اعتراض به نبود دارو و بی‌توجهی مقامات وزارت بهداشت
روز دوشنبه ۳ آبان‌‌ماه ۱۴۰۰، شماری از بیماران تالاسمی به‌همراه خانواده‌های خود جلو ساختمان وزارت بهداشت در تهران دست به تجمع زدند.
بیماران به نبود دارو و بی‌توجهی وزارت بهداشت و خودداری از رسیدگی به این بیماران اعتراض کردند.

فرزند یکی از بیماران بر روی بنری نوشته بود: «امید من پدرم است، پدرم بدون دارو امیدی به زندگی ندارد. آرزو».

روی بنر دیگر نوشته شده بود: «ما یک قدمی مرگ هستیم، شما با منطق خودتان به زندگی نگاه می‌کنید».

«خواسته ما خواسته به‌حق است. دسترسی به دارو‌های با کیفیت ایرانی و خارجی».

«داروی آهن‌زا، نفس بیماران تالاسمی، نفس تالاسمی‌ها را قطع نکنید».

داروهای حیاتی (دسفرال و  جیدنیو) از داروهای مورد نیاز و ضروری این بیماران است. این داروها از شدت بیماری می‌کاهد و کمبود آهن بیماران تالاسمی را جبران می‌کند.

یادآوری می‌شود که ماه گذشته حیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در یک اظهارات غیرانسانی، تقاضای بیماران تالاسمی برای واردات داروهای «جیدنیو و دسفرال» را بی‌منطق خوانده بود.

در پی این اظهارات، انجمن تالاسمی ایران ضمن رد کردن ادعاهای محمدی، خواستار عذرخواهی او از جامعه بیماران مبتلا به تالاسمی شد.

این انجمن با تشکیل کارزار درخواست تسهیل واردات داروی «جیدنیو»، خواهان تامین داروی مورد نیاز این بیماران شده بود.

یونس عرب، دبیر انجمن تالاسمی ایران، در واکنش به اظهارات اخیر حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام کرد: «مطابق برآورد معاونت درمان وزارت بهداشت سالانه ۱۰ میلیون ویال آمپول تزریقی نیاز است. سازمان غذا و دارو از ابتدای سال تا امروز کمتر از ۲ میلیون ویال در اختیار بیماران تالاسمی قرار داده است. از طرفی مدیرکل امور دارو طی دو ماه گذشته، دسفرال را در لیست داروهای فوریتی قرار داد. این اقدام در تضاد با ادعای کذب وفور داروی تولید داخلی است. با این اقدام خسارت‌های جبران‌ناپذیری بر جامعه تالاسمی ایران در پرونده واردات داروی دسفرال تقلبی به بار آورد. به جای فرافکنی از جامعه بیماران تالاسمی عذرخواهی و نسبت به برنامه‌ریزی و واردات فوری داروهای مورد نیاز بیماران (دسفرال و جیدنیو) اقدام کنید.»

تالاسمی نوعی بیماری خونی ارثی است که در آن تعداد گلبول‌های قرمز و هموگلوبین خون به کمتر از حد لازم کاهش می‌یابد.

بر اثر کمبود هموگلوبین، گلبوهای قرمز خون به‌درستی عمل نمی‌کنند و طول عمر کوتاه‌تری خواهند داشت و تعداد آنها در خون کاهش می‌یابد.

شخص مبتلا به تالاسمی یا بیماری کم‌خونی همواره با احساس ضعف و خستگی مواجه است. کم‌خونی شدید می‌تواند به اعضای بدن صدمه زده و در نهایت منجر به مرگ فرد مبتلا شود.

شایان ذکر است که مقامات وزارت بهداشت که خود از دست‌اندرکاران اصلی واردات دارو و فروش آن در بازار آزاد هستند با بهانه تحریم و بهانه‌های دیگر جان مردم را بازیچه مطامع و پول‌پرستی خود می‌کنند.

مافیای دارو با آزادی عمل و حمایت مقامات دزد وزارتخانه، بسیاری از داروها را وارد ایران کرده و در بازار آزاد به‌فروش می‌رساند.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: