قرارداد خائنانه جدید با روسیه؛ ایران اجازه برداشت از ۸ حلقه چاه گازی دریای خزر را ندارد

در ادامه قراردادهای ننگین و وطن‌فروشانه با روسیه، ایران حق برداشت از ۸ حلقه چاه بزرگ گازی در محدوده دریایی خود در دریای خزر را ندارد.
به گفته اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی، ایران حق برداشت از ۸ حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر که در محدوده آبی ایران است را ندارد.»

وی بدون اشاره به این توافقنامه استعماری با روسیه فقط گفت: « طبق توافق قبلی با روسیه ایران حق برداشت از ۸ حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر که در محدوده آبی ایران است را ندارد.»

این قرارداد خائنانه که نقض حاکمیت ملی ایران است و از سوی یک کشور خارجی به حکومت دیکته شده است، نبود حس وطن‌پرستی و حفظ منافع ملی و منافع مردم ایران در حاکمان وقت را نمایان می‌کند.

دادرس طی گفت‌و‌گویی به رفع و رجوع این قرارداد خفت‌بار پرداخته و حق را به روسیه می‌دهد.

او در ادامه بر ضد منافع ملی مردم ایران به توجیه آن پرداخته و ادامه می‌دهد: «طبق معاهده و توافق ایران و روسیه، تا زمانی که تراز گاز ایران مثبت است و تولید به نسبت مصرف داخلی جوابگو است، ما حق استخراج منابع گازی دریای خزر را نداریم، ضمن اینکه توجیه اقتصادی هم ندارد که از این منابع برداشت داشته باشیم.»

وی می‌گوید که برداشت گاز از منابع واقع در حاکمیت ارضی خود ما، توجیه اقتصادی هم ندارد که از این منابع برداشت داشته باشیم.»

اردشیر دادرس اضافه می‌کند: «بنابراین ما فعلا نباید به فکر منابع گازی دریای خزر باشیم.»

مقاصد وطن‌فروشانه این حکومت را از این اظهارات می‌‌توان دریافت. البته که سران این حاکمیت در فروش معادن و تاراج ثروت‌های ایران سابقه ۴۳ ساله دارند.

یک روز قرارداد ۲۵ ساله با چین و یک روز هم بذل و بخشش منطقه وسیعی از دریای خزر به روسیه و یا قراردادهای ننگین دیگر با چین و هند و غیره. همه و همه حاکی از حاکمیتی است که برای حفظ قدرت و تاراج و چپاول ثروت‌های مردم ایران هیچ حد و مرزی را به‌رسیمت نمی‌شناسد.

رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی در اظهارات خود در دفاع از حق دولت بیگانه، ادامه می‌دهد:

«اکنون روسیه ۱۸.۱درصد از ذخایر گاز دنیا را دارا است و این رقم در مورد ایران ۱۷.۹ درصد است. چنانچه از خزر برداشت داشته باشیم، این رقم به ۱۸.۲ درصد رسیده و در مقام بالاتری از روسیه قرار می‌گیریم. طبق توافق‌هایی که قبلا با این کشور صورت گرفته، نباید این‌ چنین شود تا روسیه همچنان در صدر باشد.»

وی تاکید کرد: «طبق توافق، ایران حق برداشت از ۸ حلقه چاه بزرگ گازی در دریای خزر که در محدوده آبی ایران است را ندارد.»

گفتنی است که رئیس انجمن صنفی سی‌ان‌جی هیچ توضیحی درباره جزئیات توافق و یا قرارداد ایران با روسیه نداده است. همچنین درباره زمان بسته شدن قرارداد هم اظهار نطر نکرده است. بسته شدن چنین قراردادی می‌تواند مواضع ایران را در بهره‌برداری از منابع انرژی خزر به مراتب ضعیف‌تر کند.

منبع: 
سایت ایران کارگر
برگرفته از: 
سایت ایران کارگر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: