آیا روح‌الله زم با یک افسر امنیتی فرانسه مبادله شده بود؟

بنابر گفته اکبر خوش‌کوشک، کارمند سابق وزارت اطلاعات، گفت بازداشت روح‌الله زم در چارچوب مبادله با یک افسر امنیتی فرانسه بوده است. این در حالی است که تمامی شواهد از جمله تاکید دوست و همکار روح الله ( مازیار ) حاکی از ان بود که مقامات امنیتی فرانسه مخالف سفر روح الله زم به عراق بوده اند .

اکبر خوش‌کوشک به وب‌سایت رویداد۲۴ ادعا می کند که این افسر امنیتی فرانسه به صورت پنهانی عضو داعش شده بود و در جریان درگیری‌ها به اسارت نیروهای «محور مقاومت» درآمد.

بنابر گفته اکبر خوش‌کوشک، کارمند سابق وزارت اطلاعات و (متهم به  قتل فریدون فرخزاد ) گفت بازداشت روح‌الله زم در چارچوب مبادله با یک افسر امنیتی فرانسه بوده است. این در حالی است که تمامی شواهد از جمله  به گفته  دوست و همکار روح الله ( مازیار ) حاکی از ان بود که مقامات امنیتی فرانسه مخالف جدی  سفر روح الله زم به عراق بوده اند . واین داستان سرایی اکبر خوش‌کوشک برای مغشوش ساختن  اذهان و طبق دستور دستگاه اطلاعاتی ایران ساخته و پرداخنه شده تا از یک طرف قدر و قدرتی خود را به رخ مردم و نیروهای اپوزیسیون نشان دهد و از سوی دگیر فضا و جو سیاسی  ضد  غربی  تولید  نماید.

ادعای اکبر خوش کوشک مبنی بر "مبادله" در حالی منتشر می‌شود که پیشتر منبعی آگاه در دولت عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که "دستگاه اطلاعاتی عراق همزمان با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرده است". این منبع به بی‌بی‌سی گفت آقای زم "بیش از یک روز در بازداشت دستگاه اطلاعاتی عراق بود و سپس مطابق موافقت‌نامه استرداد مجرمین به ایران تحویل داده شد."

 شایان ذکر  است که اکبر خوش‌کوش(زاده ۱۳۳۶ تهران) یکی از عناصر امنیتی نظام جمهوری اسلامی ایران است. به‌گزارش روزنامهٔ آزاد، وی یکی از ۲۷ نفری بود که پس از اقرار وزارت اطلاعات مبنی بر اینکه «گروهی فاسد» در بدنهٔ این وزارت اقدام به کشتن ۵ نفر در سال ۱۳۷۷ کرده‌اند، دستگیر شد. اکبر خوش‌کوش به قتل‌های مخالفان سیاسی مرتبط بود. او از متهمان قتل فریدون فرخزاد بود.

 

 

افسر پیشین امنیتی ایران می‌گوید روح‌الله زم با یک افسر امنیتی فرانسه مبادله شده

 
روح الله زم

 

اکبر خوش کوشک مامور امنیتی سابق وزارت اطلاعات می‌گوید اطلاعات سپاه طرح ربودن روح‌الله زم روزنامه‌نگار ایرانی در عراق را با همکاری سازمان امنیتی فرانسه اجرا کرده است.

آقای خوش کوشک این موضوع را به سایت خبری رویداد ۲۴ در ایران گفته است.

به گفته این مامور سابق وزارت اطلاعات، سازمان امنیت فرانسه (DGSE) به دنبال آزادی یک افسر امنیتی این کشور بود که در داعش نفوذ کرده بود اما "در جریان درگیری‌ها به اسارات بچه‌های محور مقاومت در می‌آید". محور مقاومت اشاره به گروه‌های شیعی همسو با ایران در منطقه است.

روح‌الله زم در فرانسه اقامت داشت و سپاه پاسداران ۲۲ مهر ۱۳۹۸ خبر بازداشت و انتقالش او به ایران را اعلام کرد. آقای زم آذر ماه سال گذشته اعدام شد.

اکنون مأمور سابق وزارت اطلاعات ایران درباره چگونگی ربودن آقای زم می‌گوید "از سازمان امنیت فرانسه هم با سرویس ایران تماس می‌گیرند و می‌گویند چنین فردی که از افسران رده‌دار ماست به اسارات یکی از گروه‌های مقاومت درآمده و چون ایران با گروه‌های مقاومت ارتباط دارد، محبت کرده و این فرد را آزاد کنید. از سمت ایران هم پیگیری و مشخص شد شخصی که سرویس اطلاعاتی فرانسه می‌خواهد، نیروی سطح پایینی نیست و رده‌دار است.

به گفته اکبر خوش کوشک "اطلاعات سپاه تله خوبی مهیا کرده بودند. اینجور کار‌ها محمل می‌خواهد و بالاخره باید ظاهر کار هم جوری می‌شد که فرانسوی‌ها مقصر به نظر نرسند".

اکبر خوش کوشک می‌‎گوید "موقعی که روح‌الله زم از مرز ایران عبور کرد و به داخل کشور وارد شد، افسر امنیتی فرانسه از دمشق به استانبول منتقل و آنجا به فرانسوی‌ها تحویل داده شد".

اکبر خوش کوشک از متهمان قتل‌های سیاسی روشنفکران و کنشگران سیاسی ایران بود که در جریان رسیدگی به این پرونده بازداشت شد. در سال‌های گذشته او مصاحبه‌های خبرسازی در رسانه‌ها کرده بود.

ادعای اکبر خوش کوشک مبنی بر "مبادله" در حالی منتشر می‌شود که پیشتر منبعی آگاه در دولت عراق به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که "دستگاه اطلاعاتی عراق همزمان با ورود هواپیمای حامل روح‌الله زم به بغداد او را بازداشت کرده است". این منبع به بی‌بی‌سی گفت آقای زم "بیش از یک روز در بازداشت دستگاه اطلاعاتی عراق بود و سپس مطابق موافقت‌نامه استرداد مجرمین به ایران تحویل داده شد."

روایت خوش کوشک از 'مبادله زم'

اکبر خوش کوشک در این مصاحبه می‌گوید "سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی با یکدیگر بده بستان دارند. اصطلاحا از یکدیگر خواسته دارند".

بنابر روایت خوش کوشک سازمان امنیت فرانسه که "محافظت" از روح الله زم را بر عهده داشته و او را "با تدابیر امنیتی" از پاریس تا بغداد همراهی کرده‌اند. او می‌گوید "در بغداد سرویس امنیتی فرانسه، روح‌الله زم را به سفارت فرانسه در بغداد برد. وقتی زم در سفارت فرانسه در بغداد بود، فرانسوی‌ها به سرویس ایران اطلاع دادند که او داخل سفارت است و قرار است فلان ساعت از سفارت خارج شود. در واقع فرانسوی‌ها به ما خط دادند و بدون این که روح الله زم بداند یک تبادل در جریان بود".

اکبر خوش کوشک مدعی است وقتی روح‌الله زم از سفارت خارج شد، "اطلاعات سپاه او را تعقیب کرده و این روزنامه‌نگار ایران از بغداد به نجف آمد و در نجف هم سر قرار حاضر شد.

روایت خوش کوشک از نفوذی سپاه

به گفته اکبر خوش کوشک، "در نجف یک خانمی که با همکاری ترکیه در اختیار ما بود، به نیرو‌های ما کمک کرد. آنجا روح الله زم را دستگیر و سوار ماشین کردند و به مرز ایران آوردند".

او در ابتدای مصاحبه نیز مدعی شده که "اطلاعات سپاه یک منبع خوب در کنار روح الله زم داشت".

نام خانم نجفی بعد از دستگیری روح الله زم در عراق و انتقالش به ایران مطرح شد. او در آغاز به عنوان همکار و فرد مورد اعتماد روح الله زم معرفی شد اما بعد نقش او در این پرونده پر رنگ تر شد.

مهسا رازانی، همسر روح‌الله زم، گفت که "شیرین نجفی از همکاران سایت آمدنیوز که مورد اعتماد آنها بوده، در عراق حضور داشته است." او همچنین گفته بعد از "ربوده شدن روح‌الله زم" با شیرین نجفی در تماس بوده است.

همکاری با سازمان امنیتی ترکیه؛ 'فرود فولادوند نیز مبادله شد'

اکبر خوش کوشک می‌گوی "افسر امنیتی فرانسه از دمشق به استانبول منتقل و آنجا به فرانسوی‌ها تحویل داده شد".

به گفته این مامور پیشین وزارت اطلاعات، "میت ترکیه (سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه) در چهل سال گذشته همیشه با ما همکاری کرده است".

اکبر خوش کوشک خوش کوشک می‌گوید سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه پیشتر فرود فولادوند، موسس انجمن پادشاهی را نیز به ایران تحویل داد و" به ازای فرود فولادوند هم ایران یک نفر را که ترک‌ها می‌خواستند، تحویل داد".

او همچنین مدعی شد حبیب اسیود رهبر حرکه النضال هم توسط ترکیه به ایران تحویل داده شد.

بیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود رهبر سابق و یکی از بنیان‌گذاران "حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز" است که ماموران امنیتی ایران او را آبان پارسال در ترکیه "ربودند" و به ایران منتقل کردند.

اکبر خوش‌کوشک  به وب‌سایت رویداد۲۴  ادعا می کند که  این افسر امنیتی فرانسه به صورت پنهانی عضو داعش شده بود و در جریان درگیری‌ها به اسارت نیروهای «محور مقاومت» درآمد. خوش‌کوشک ادامه داد که وقتی سازمان امنیت فرانسه درخواست آزادی او را مطرح کرد، جمهوری اسلامی نیز خواستار استرداد زم شد.

این کارمند سابق وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی همچنین گفت: «فرانسوی‌ها به ما قول دادند که روح الله زم را تحویل شما می‌دهیم، اما با برنامه.»بنظر می رسد که اکبر خوش‌کوشک همچنان از اطلاعات ایران دستور می گیرد چرا که برای ادعا های خود مدرکی ارائه نمی کند و او در مقامی نبوده است که از چنین اطلاعاتی فوق محرمانه با اطلاع  بوده باشد .

به گفته او، سرویس امنیتی فرانسه زم را تا سفارت فرانسه در بغداد همراهی کرد و زمانی که قرار بود او از سفارت خارج شود، به نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اطلاع داد. خوش‌کوشک برای این اظهارات مدرک یا شواهدی ارائه نداد.

این مقام سابق در ادامه مصاحبه‌اش افزود: «موقعی که روح‌الله زم از مرز ایران عبور کرد و به داخل کشور وارد شد، افسر امنیتی فرانسه از دمشق به استانبول منتقل و آنجا به فرانسوی‌ها تحویل داده شد.»

هیچ منبعی در فرانسه چنین تبادلی را تایید نکرده‌ است.

روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز، بامداد شنبه ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹ اعدام شد.

زم که در فرانسه اقامت داشت پس از سفر به عراق از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ربوده شد و سپس سپاه پاسداران در مهر ۹۸ در بیانیه‌ای از انتقال او به ایران خبر داد.

از جمله اتهام‌هایی که در دادگاه زم به او وارد شد «جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی» کشورهای اسرائیل و فرانسه، «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» و «مشارکت در جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی‌شده به قصد ارائه به دیگران» بود.

دادگاه همچنین اتهام‌هایی چون «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی»، «مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار»، «تحریک موثر نیروهای رزمنده و اشخاص در خدمت نیروهای مسلح به عصیان،‌ فرار،‌ تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی» را متوجه این فعال رسانه‌ای کرد.

خوش‌کوشک همچنین مدعی شد فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند موسس گروه انجمن پادشاهی و رهبر پیشین جنبش «النضال»، در جریان تبادل با سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه به ایران تحویل داده شدند.

یک چهره امنیتی: روح الله زم با یک افسر امنیتی رده‌بالا مبادله شد

رویداد۲۴ مهدی الیاسی

انتقال روح‌الله زم پاریس به تهران از موضوعات مهم و بسیار بحث برانگیز بود که حاشیه‌های بسیاری را در پی داشت. تاکنون مقام‌های امنیتی برخی جزییات این رویداد را بازگو کرده‌اند. برای آگاهی از جزییات بیشتر این انتقال، با اکبر خوش کوشک به گفتگو پرداختیم. اکبر خوش کوشک از چهره‌های امنیتی وزارت اطلاعات بود و سال‌ها در بخش بررسی‌های خارجی این وزارتخانه حضور داشته است.

مشروح گفت‌وگوی رویداد۲۴ با اکبر خوش‌کوشک را در ادامه می‌خوانید:

* بعد از انتقال روح‌الله زم به داخل کشور، این پرسش در افکار عمومی مطرح است که این انتقال چگونه صورت گرفت؟ شما به واسطه چند دهه فعالیت امنیتی آیا از جزییات انتقال روح‌الله زم و سایر موارد مشابه اطلاع دارید؟

سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی با یکدیگر بده بستان دارند. اصطلاحا از یکدیگر خواسته دارند. با ذکر این نکته باید عرض کنم بعد از بهار عربی در خاورمیانه، داعش هم در منطقه خاورمیانه به خصوص در سوریه و عراق سر برآورد.

پس از ایجاد داعش بسیاری از شهروندان کشور‌های اروپایی و آمریکای شمالی هم به خاورمیانه آمدند و عضو داعش شدند. حتی وزیر کشور فرانسه اگر اشتباه نکنم اعلام کرد ۷۰۰ نفر از شهروندان فرانسوی به سوریه و عراق آمده و عضو داعش شده‌اند.

در بین این افرادی که از اروپا و آمریکا برای عضویت در داعش به سوری و عراق می‌رفتند، طبعا اعضای سازمان‌های اطلاعاتی کشور‌های اروپایی هم قاطی آن‌ها می‌شدند و به سوریه و عراق می‌رفتند تا ببینند در درون داعش چه خبر است. چه کسانی آنجا هستند و چه می‌کنند. در تمام جنگ‌های این‌چنینی در دنیا سیستم‌های اطلاعاتی وارد می‌شوند و برای کشور خودشان جمع‌آوری اطلاعات می‌کنند تا بدانند چه خبر است؟ مثلا چه کشور‌هایی اسلحه می‌دهند، چه کشور‌هایی پول می‌دهند.

مقام امنیتی فرانسه عضو پوششی در داعش بود

* یعنی به اسم عضو، نیرو می‌فرستند؟

بله، مثلا تحت عنوان متقاضی عضویت در داعش آدم می‌فرستند. یک افسر میان‌رده سازمان امنیتی فرانسه هم که به صورت پنهانی عضو داعش شده بود در جریان درگیری‌ها به اسارات بچه‌های محور مقاومت در می‌آید. با یک نام و نام خانوادگی ساختگی عربی عضو داعش شده بود. بچه‌های مقاومت وقتی او را بازجویی می‌کنند متوجه می‌شوند این فرد فرانسوی است.

از سازمان امنیت فرانسه هم با سرویس ایران تماس می‌گیرند و می‌گویند چنین فردی که از افسران رده‌دار ماست به اسارات یکی از گروه‌های مقاومت درآمده و چون ایران با گروه‌های مقاومت ارتباط دارد، محبت کرده و این فرد را آزاد کنید. از سمت ایران هم پیگیری و مشخص شد شخصی که سرویس اطلاعاتی فرانسه می‌خواهد، نیروی سطح پایینی نیست و رده‌دار است.

 

* پاسخ ایران چه بود؟

مقام امنیتی ایران هم به فرانسوی‌ها گفتند طبعا ما هم از شما خواسته داریم.

* خواسته مقام‌های امنیتی ایران چه بود؟

به فرانسوی‌ها گفته شد ما روح‌الله زم را می‌خواهیم زیرا روح‌الله زم در وقایع سال‌های ۹۶ و ۹۸ مردم را تحریک کرد و در کانال تلگرامی‌اش به مردم ساخت کوکتل مولوتف آموزش می‌داد و همه را دعوت به شورش مسلحانه می‌کرد و ...

فرانسه قول داد روح الله زم را با برنامه به ایران بدهد

* پاسخ فرانسوی‌ها چه بود؟

سازمان امنیت فرانسه (DGSE) همکاری خیلی خوبی کرد. بچه‌های زحمتکش و کوشای اطلاعات سپاه هم برنامه‌ریزی بسیار خوبی کردند. اطلاعات سپاه یک منبع خوب در کنار روح الله زم داشت. از آن طرف هم فرانسوی‌ها به ما قول دادند که روح الله زم را تحویل شما می‌دهیم، اما با برنامه.

روح الله زم هیچ ملاقاتی در نجف نداشت

روح‌الله زم در فرانسه هر کجا که می‌رفت یک راننده و دو محافظ در اتومبیل داشت و یک اتومبیل دیگر پشت سر او حرکت و محافظت می‌کرد بنابراین تردد روح الله زم با تشریفات بود.

* روح‌الله زم چطور متقاعد شد به عراق بیاید؟

به هر حال روح الله زم با برنامه‌ریزی متقاعد شد به عراق بیاید. او فکر می‌کرد قرار است به نجف بیاید و ملاقات‌هایی داشته باشد. در حالی که در نجف قرار نبود هیچ ملاقاتی داشته باشد. هیچکس هم نمی‌خواست به او پولی بدهد.

* یعنی سازمان امنیت فرانسه هم در گول زدن روح‌الله زم نقش داشت؟

بله. سازمان امنیت فرانسه (DGSE) روح الله زم را با تدابیر امنیتی به فرودگاه پاریس آورد. از پاریس او را به امان پایتخت اردن آوردند. در فرودگاه امان چند ساعت در سالن ترانزیت بود. از امان هم به بغداد آمد. در بغداد سرویس امنیتی فرانسه، روح‌الله زم را به سفارت فرانسه در بغداد برد. وقتی زم در سفارت فرانسه در بغداد بود، فرانسوی‌ها به سرویس ایران اطلاع دادند که او داخل سفارت است و قرار است فلان ساعت از سفارت خارج شود. در واقع فرانسوی‌ها به ما خط دادند و بدون این که روح الله زم بداند یک تبادل در جریان بود. ما هم قرار بود آن افسر امنیتی فرانسوی که در اختیار بچه‌های محور مقاومت بود را آزاد کنیم.

اطلاعات سپاه جوری برنامه ریزی کرد که فرانسه مقصر شناخته نشود

* روح‌الله زم از سفارت فرانسه در بغداد که خارج شد به کجا رفت؟

زم از سفارت که خارج شد، می‌خواست به نجف برود. در بغداد در محل تله‌ای که برایش در نظر گرفته شد، حضور پیدا کرد. خیلی هم تله خوب و فنی و دقیقی بود. خدا به بچه‌های اطلاعات سپاه خیر بدهد. تله خوبی مهیا کرده بودند. اینجور کار‌ها محمل می‌خواهد و بالاخره باید ظاهر کار هم جوری می‌شد که فرانسوی‌ها مقصر به نظر نرسند. افسر اطلاعاتی فرانسه قبل از خروج روح‌الله زم از سفارت فرانسه با او صحبت می‌کند و به وی می‌گوید وقتی از نجف به بغداد برگشتی، فلان جا بیا و به ما اطلاع بده که دنبالت بیاییم و کار‌های بازگشتت به پاریس را انجام بدهیم.

در ایام اربعین جاده‌های منتهی به عراق شلوغ بود، انتقال روح الله زم ساده انجام شد

* زم وقتی از سفارت فرانسه در بغداد خارج شد چه اتفاقاتی افتاد؟

وقتی زم از سفارت خارج شد، افسر اطلاعاتی مقیم در سفارت فرانسه به نیرو‌های امنیتی ایران اطلاع داد. بچه‌های ما هم او را تعقیب کردند. از بغداد به نجف آمد و در نجف هم سر قرار حاضر شد. در نجف یک خانمی که با همکاری ترکیه در اختیار ما بود، به نیرو‌های ما کمک کرد. آنجا روح الله زم را دستگیر و سوار ماشین کردند و به مرز ایران آوردند. زمان خوبی هم بود، چون ایام اربعین بود. در ایام اربعین جاده نجف به مهران کاملا شلوغ و پرتردد و در کنترل است. در نتیجه انتقال زم از نجف به داخل کشور به سادگی انجام شد.

* گفتید همکاری فرانسوی‌ها برای انتفال روح‌الله زم در چارچوب یک طرح تبادل صورت گرفت. جمهوری اسلامی ایران آن افسر فرانسوی را کِی و چگونه آزاد کرد؟

موقعی که روح‌الله زم از مرز ایران عبور کرد و به داخل کشور وارد شد، افسر امنیتی فرانسه از دمشق به استانبول منتقل و آنجا به فرانسوی‌ها تحویل داده شد.

* نقش ترکیه‌ای‌ها در این میان چه بود؟

میت ترکیه (سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه) در چهل سال گذشته همیشه با ما همکاری کرده است. ما هم با میت همکاری کرده‌ایم و تبادل داریم. تا کنون ما و ترک‌ها هر خواسته‌ای از هم برای تبادل داشته‌ایم، با موافقت طرفین انجام شده است. مثلا فرود فولادوند را میت ترکیه در تهران به ما تحویل داد. به ازای فرود فولادوند هم ایران یک نفر را که ترک‌ها می‌خواستند، تحویل داد.

دستگیری حبیب اسیود با همکاری اطلاعات ترکیه بود

* دستگیری حبیب اسیود رهبر گروه حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز در ترکیه چگونه انجام شد؟

بله. حبیب اسیود رهبر حرکه النضال هم توسط ترکیه به ایران تحویل داده شد. از این قبیل تبادل‌ها بین نیرو‌های امنیتی ایران و میت ترکیه زیاد است. البته آن‌ها هم خواسته‌هایی دارند که ما انجام می‌دهیم.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: