"ناپاسخگویی جنبش های خود بخودی و ضرورت ایجاد سازمان های کارگری پایدار"

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی این جمعه ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ - ساعت ۹ شب به وقت ایران
موضو ع: ناپاسخگویی جنبش های خود بخودی در مبارزات جاری کارگران و ضرورت ایجاد سازمان های کارگری پایدار
میهمان: حسین اکبری، پژوهشگر و فعال کارگری
این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون اجتماعی سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر از جمله گروه ه یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان برگزار می شود: https://t.me/joinchat/t_x58GHJKppiYmIx

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی این جمعه ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ - ساعت ۹ شب به وقت ایران

موضو ع: ناپاسخگویی جنبش های خود بخودی در مبارزات جاری کارگران و ضرورت ایجاد سازمان های کارگری پایدار
میهمان: حسین اکبری، پژوهشگر و فعال کارگری
این جلسات هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران در کانال تریبون اجتماعی سرزمین من و گروههای تلگرامی دیگر از جمله گروه ه یاد رفیق رئیس دانا، برای اتحاد عدالتخواهان برگزار می شود: https://t.me/joinchat/t_x58GHJKppiYmIx

سؤالات طرح شده در جلسه

 • درود، آیا شوراهای کارگری را میتوان سازمان کارگری پایدار قلمداد کرد؟
 • بادرود وسپاس ازحضو رتان دراتاق ،باتوجه به جنبش های اعتراضی اینکنونی ونیز باتوجه به اینکه جنبش های کارگری به خواسته ها ی خود ،نمی توانند نائل گردند، درچیست؟آیا فعالان کارگری دراین زمینه کم کاری می کنند؟ ویا ... ؟
 • با توچه به اینکه یکی از تاکتیک ها وسلاح مبارزاتی طبقه کارگر برعلیه سرمایه دار اعتصاب است . وبدون پشتیبانی مالی قوی از این اعتصابات ، ادامه طولانی آن میسر نیست . شما برای تشکیل صندوق های تعاونی و همیاری وصندوق اعتصاب سراسری چه راهکار عملی پیشنهاد می کنید. ممنون
 • متفکران مارکسیست چون پروفسور وولف معتقد هستند که نگاه ماکرو ( از بالا و از کل) افراطی کلا یک جور بی مسولیتی ایجاد کرده و موجب شده که کارگران و طبقه زحمتکش به نوعی همه چیز را به انقلاب اجتماعی و تغییر کل سیستم منوط بدانند در صورتی که یک نگاه میکرو نقش فعالیت از پایین برای ایجاد تغییر در کل را بیشتر مد نظر دارد - آیا این بحث شما در مورد تشکلهای پایدار در واقع تایید آن نقطه نظر است که باید به حرکت از پایین و تلاش برای حصول مطالبات در حد جزیی تر ( میکرو) اهمیت بیشتری داد؟ چون لازمه تغییر پایدار کلی هم هست؟
 • با درود جناب اقای اکبری تشکلات صنفی کارگران معلمان ودبگر اقسار جامعه مگر اعتراضانشان جدا از هم است واینکه اگر سازمانهای سیاسی از این تشکلات حمایت کنند جرم است دیروز درکلاب هاوس اقای لنگردی فرمودند که سازمانهای سیاسی بد هستند تشکلات ما صنفی است در صورتیکه مبارزات هفت تپه کلا صنفی بود و حکومت برای در هم کوبیدن ان انرا سیاسی و کارگران را ازار وشکنجه وزندانی وهنوز هم ادامه دارد مگر اقای لنگرودی نمیدانند اگر بیشتر پا فشاری بر خواسته ها کنند جرم سیاسی زده ومثل اقای حبیبی ا خراج خواهند شد نظر جنابعالی در این مورد چیست؟ با سپاس
 • یک مشکل اساسی این است که حاکمیت تشکل پایدار را بر نمی تابد - با این مشکل اساسی چه باید کرد ؟
 • بادرودی مجدد،منبع این شناخت عناصر آگاه دربین طبقه کارگر وآبشخوراین شالوده ،درچه چیزی تعریف می گردد؟
 • چگونه می توان نآ تشکلات را به تشکلات مستمر تبدیل کرد؟
 • بادرود با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بلایی بر سر کارگران خواهد امد اولین خبرش این بود که بیمه تکمیلی رو گران میکنند یارانه ها به بهزیستی و اشخاص تحت حمایت کمیته وکم بضاعت تعلق میکیره گوشت کیلوی ۳۰۰ هزار تومان !! چه باید کرد؟
 • آیا فکر می کنید، در شرایط عینی ایران، از جمله واقعیت کمی و کیفی طبقه کارگر موجود در ایران، این طبقه و به دنبال آن سایر طبقات موجود آماده ایجاد چه نوع تشکیلاتی و در چه وستعتی هستند؟ بعبارتی چه خواسته و چه بیانی قدرت همگانی شدن را دارد؟
 • بادرود رفیق اکبری عزیز،شما بخوبی تئوری ناتشکل هاوتشکل های پایدار راتوضیح دادید،سئوال اینست که هرگونه اهداف تئوریک وقتی تحقق میابدکه شرایط ذهنی وعینی بدرستی شناخته وبررسی شود،آیا درنظام حاکم نئولیبرال چه تاکتیک ها واستراتژی ای را جهت تحقق هم پایداری وهم تحقق اهداف اصلی طبقه کارگر راپیشنهاد میدهید؛ با سپاس فراوان
 • آیا در این مقطع، طبقه کارگر را متحد سرمایه داری صنعتی ایران در مقابل سرمایه داری تجاری دلال و مالی می دانید؟ و آیا می شود گفتگویی بین طبقه کارگر ایران و سرمایه داران صنعتی ایران که خصلت ترقیخواهانه دارد، بوجود آورد و موجب ایجاد تشکیلانی برای آغاز این گفتگو شد؟
 • تا قبل از انقلاب 57،جنبشها و یا حتی انقلاب مشروطه، در طبقات میانی شهری و روشنفکران که الیت جامعه بود رخ می داد. در انقلاب 57 طبقات فرودست روستایی و حاشیه شهرها برای اولین بار وسیعا در جنبش اجتماعی شرکت کردند. اما پیوندی بین آنها و الیت روشنفکر طبقات متوسط شهری بوجود نیامد.
 • آیا فکر نمی کنید همین امر باعث شده که تشکل پذیری در جامعه ایران دشوار بنظر بیاد؟ بعبارتی در مورد ایجاد این پیوند، بخصوص از طرف الیت روشنفکر طبقات متوسط شهری کوتاهی نشده؟
 • تلویزیونهای وابسته که توسط عربستان و اسرائیل تامین میشوند ، تلاش میکنند که هر مطالبه ای را به مقابله تبدیل کنند و این موجب میشود که تلاشهای مطالباتی به بلوغ نرسد و نتیجه ندهد - عده ای بازداشت شوند و مطالبه هم حاصل نشود . چطور میتوان جلوی این مداخله منفی این رسانه های وابسته را گرفت؟
 • بادرود به رفقاوعزیزان گروه ومهمان گرامی باتوجه به بیش ازسی سال تجربه درکنار کارگران وزحمتکشان که استثمارا باجان ودل وپوست استخوان درپروژههای ساختمانی لمس کردم همیشه آرزوداشتم روزی آن جامعه بی طبقه کارگری راعملابتوانیم دریک کارگاه وکارخانه باجمعی ازهمفکرانم ایجادکنیم ودرجهت آموزش وآگاهی ورفاه کارگران با رعایت تمام حقوق کارگران باایجادیک محیط امن برای همه قابل قبول باشدوالگوی جدیدی ایجاد کنیم برای دیگر کارخانجات نمی دانم امکان پذیراست ؟ویااصلااین فکر درستی هست؟ممنون میشم نظر تان ویا راهنمایی بفرمایید
 • آیا سرمایه داری صنعتی و طبقه کارگر در شرایط رویایی و ابراز علاقه باید در مقابل سرمایه داری تجاری متحد شوند یا اینکه چون هر دو طبقه از سرمایه داری تجاری مرتجع آسیب می بینند و ترقیخواهی سرمایه داری صنعتی امری سلیفه ای نیست بلکه یک واقعیت عینی است.

 

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: