گزارشی از دومین کنگره حزب چپ ایران

بنابر اطلاعیه‌ی دفتر شورای مرکزی حزب چپ ایران (فداییان خلق) قرار بود جلسه‌ی حضوری کنگره در تاریخ۲۱ تا ۲۳ آبان ۱۴۰۰ (برابر با ۱۲،۱۳و ۱۴نوامبر۲۰۲۱) برگزار شود. پیش از این جلسه حضوری، جلسه ی مجازی برای رسیدگی به آیین نامه، برگزیدن هیات رئیسه‌ی کنگره و بررسی عملکرد شورای مرکزی حزب در دستور قرار گرفته بود.

دومین جلسه‌ی کنگره روز جمعه ۲۱ آبان برابر با ۱۲ نوامبر، در شهر زادگاه فردریش انگلس آغاز شد.

کنگره به احترام این شخصیت فرهیحته جنبش سوسیالیستی تصمیم گرفت دسته گلی را تقدیم آرامگاه این خدمتگذار و رهگشای جنبش سوسیالیستی کرده و یاد او را گرامی بدارد.

کنگره آنگاه با پخش سرود انترناسیونال کار خود را ادامه داد.

و دستور کار سه روزه‌ی خود را به‌تصویب رساند . سپس، دو موضوع «سند سیاسی» و تدقیق «سند اساسنامه» را در دستور جلسه‌ی کنگره قرار گرفت.

برای سند سیاسی دو طرح یکی از طرف کمیسیون برنامه سیاسی با عنوان "کشور ما نیازمند تحول بنیادین است، همراه و متحد شویم" و طرح دیگر با امضای ۹ تن از رفقای عضو حزب با عنوان: "ضرورت اتحاد و همکاری نیروهای چپ و جمهوری خواه برای گذار از حمهوری اسلامی ایران به یک جمهوری دمکرات سکولار و عیر متمرکز" ارایه شده بود.

این دو طرح، مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در نهایت، طرح پیشنهادی کمیسیون برنامه سیاسی ۷۵.۳ درصد و طرح با امضای ۹ تن از رفقا ۲۳.۴ دهم درصد رای آوردند.

ادامه‌ی بحث پیرامون،برنامه سیاسی به فردا موکول شد.

در ارتباط با تدقیق اساسنامه نیز بحث آغاز شد و ادامه‌ی آن به روز بعد موکول گردید.

در جلسه کنگره بیش از ۷۰ درصد اعضای حزب شرکت داشتند و بحث‌های رفیقانه و سازنده، جلسه پر باری را رقم زدند.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: