چهار مرد سیاه‌پوست بعد از ۷۲ سال از اتهام تجاوز به یک دختر سفیدپوست تبرئه شدند

چهار مرد سیاه‌پوست آمریکایی که در سال ۱۹۴۹ طی اتهامی نادرست به ظن تجاوز به یک دختر نوجوان سفیدپوست محاکمه و زندانی شده بودند، پس از ۷۲ سال تبرئه شدند هر چند هیچ یک دیگر در قید حیات نیستند که از این حکم دادگاه خوشنود شوند.

 

این چهار مرد جوان در سال ۱۹۴۹ به اتهام آدم‌ربایی و تجاوز به یک دختر نوجوان در شهر گرولند ایالت فلوریدا تحت تعقیب سفیدپوستان خشمگین و کلانتری شهر قرار گرفتند.

در زمان واقعه آنها از ۱۶ تا ۲۶ سال سن داشتند.

چارلز گرینلی، والتر ایروین، سامويا شپرد و ارنست توماس که بعدا به گروه «گرولند چهار» شهرت یافتند در ماه ژانویه ۲۰۱۹ مورد عفو رسمی ایالت فلوریدا قرار گرفته بودند.

بعد از این که این اتهام نادرست در شهر گرولند پیجید، حدود ۱۰۰۰ مرد ارنست توماس را محاصره کردند و با شلیک چند صد گلوله او را کشتند.

سه مرد دیگر بعد از این که تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفتند به دادگاه برده شدند و توسط اعضای هیات منصفه که همگی مردان سفیدپوست بودند گناهکار شناخته شدند.

ساموئل شفرد کمی بعد با شلیک کلانتر منطقه و در حالی که عازم دادگاه برای بررسی مجدد پرونده‌اش بود کشته شد.

والتر ایروین در سال ۱۹۵۴ تا پای اعدام هم رفت اما حکمش به حبس ابد تقلیل یافت و یک سال بعد از آن عفو گرفت و آزاد شد. او در سال ۱۹۶۹ درگذشت.

چارلز گرینلی، آخرین نفر این گروه که او هم به حبس ابد محکوم شده بود در سال ۱۹۶۲ با دریافت عفو از زندان آزاد شد. او در سال ۲۰۱۲ درگذشت.

اکنون یک قاضی در ایالت فلوریدا هر چهار نفر را مبری از اتهامات دانسته و محکومیت آنها را نادرست خوانده است.

بازماندگان این چهار نفر ضمن ابراز هیجان و خرسندی از حکم دادگاه، ابراز امیدواری کرده‌اند که این تصمیم دادگاه راه را برای بسیاری از دیگر محکومان آفریقایی‌تبار آمریکایی باز کند تا با بررسی مجدد پرونده آنها در صورت بی‌گناهی، از اتهامات تبرئه و از آنها اعاده حیثیت شود.

اعضای هیات منصفه این دادگاه در دهه ۵۰ میلادی، همگی مرد و سفیدپوست بودند

 

اعضای هیات منصفه این دادگاه در دهه ۵۰ میلادی، همگی مرد و سفیدپوست بودند

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: