مدیرکل آژانس : اظهارات محمد اسلامی را تکذیب کرد و مذاکرات به هیچ نتیجه‌ای نرسید

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ساعاتی پس از پایان سفر روز گذشته خود به ایران اعلام کرد که نتوانسته در مذاکراتی که در تهران با مقام های ایرانی داشته به نتیجه برسد و این گفت‌وگوها بی‌نتیجه باقی ماند.

 

آقای گروسی روز گذشته در تهران با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه دیدار کرده بود. مدیر کل آژانس در سفر به تهران بر خلاف اغلب موارد گذشته، با رئیس جمهور ایران دیداری نکرد.

با اینکه مدیرکل آژانس دیدارش از تهران را بی نتیجه خوانده اما مذاکرات در تهران را "حرفه‌ای" توصیف و از اصل برقرار بودن تماس با مقام های ایرانی ابراز خرسندی کرد.

او گفت سعی کرده راه حل های جدیدی برای حل و فصل اختلافات پیدا کند اما نتیجه مورد دلخواه به دست نیامد. به گفته آقای گروسی آژانس باید با ایران به توافق برسد اما چنین توافقی دیروز در تهران به دست نیامد.

او گفت که به تلاش های خود برای رسیدن به توافق با ایران تا جایی که به وظایفش به عنوان مدیرکل آژانس مربوط می شود، ادامه خواهد داد.

اسلامی و گروسی

 

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی. آقای گروسی اظهارات روز گذشته طرف ایرانی را درباره اینکه آژانس برخی از سئوالات خود را کنار گذاشته، رد کرد

او گفت که به عنوان مدیرکل آژانس نمی‌تواند تضمین کند که این نهاد از فعالیت های اتمی ایران اطلاعات کاملی دارد.

آقای گروسی اظهارات روز گذشته محمد اسلامی که گفته بود "به توافقاتی با آژانس رسیدیم" را رد کرد.

آقای اسلامی در کنفرانس خبری دیروز خود با آقای گروسی که در محل سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد گفته بود که آژانس سئوالاتی از ایران دارد که مدارک آن از "سوی دشمنان ما" منتشر می شود. به گفته وی "به این سوالات پاسخ داده شده و بخش‌هایی مانده است".

رئیس سازمان انرژی اتمی گفته بود که بخش‌هایی از این سئوالات "مربوط به مسائل بسته شده گذشته است" که به گفته وی در توافق هسته ای برجام "به آنها پرداخته و بسته شده است".

آقای اسلامی گفته "ما امروز تفاهم کردیم این موارد را خاتمه بدهیم و با رویه‌ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکرات آن هم هنوز ادامه دارد، این موارد تداوم پیدا نکند".

مدیرکل آژانس با رد اظهارات آقای اسلامی گفته است که هیج توافقی در تهران در روز گذشته به دست نیامد.

آقای گروسی که همزمان با اجلاس فصلی شورای حکام به تهران سفر کرده بود، گفت که انتظار دارد از ایران خواسته شود تا همکاری کاملی با آژانس داشته باشد.

جلسه شورای حکام تا روز جمعه این هفته ادامه دارد و قرار است مذاکرات اتمی بین ایران و گروه ۱+۴ با حضور غیرمستقیم ایالات متحده از هفته آینده در وین آغاز شود.

آمریکا اعلام کرده که در صورت شکست مذاکرات احیای توافق هسته ای، اقدامات جایگزین در برابر ایران در پیش خواهد گرفت که به گفته وزیر دفاع این کشور گزینه نظامی هم یکی از آنهاست.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، هم گفته است که این کشور از توافق احتمالی هسته‌ای آمریکا با ایران تبعیت نخواهد کرد و تعهدی نسبت به آن نخواهد داشت. آقای بنت گفته که "مقابله اسرائیل با رژیم ایران به معنی ایستادن در برابر یک رژیم اسلامگرای تندرو است که در پی برتری‌جویی شیعه زیر چتر تسلیحات اتمی است."

گروسی در پاسخ به ایران‌اینترنشنال اظهارات رییس سازمان انرژی اتمی ایران را تکذیب کرد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک روز پس از سفر به ایران در پاسخ به ایران‌اینترنشنال، اظهارات محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر اینکه «گروسی چندین بار گفت هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده» را تکذیب کرد.

گروسی روز چهارشنبه سوم آذر در کنفرانس خبری خود پس از نشست شورای حکام آژانس در وین، به خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت اصلا در مورد این مساله با مقامات ایران صحبتی نداشته و اشاره اسلامی احتمالا به گزارش‌های قبلی آژانس بوده است.

 

 

اسلامی روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری در تهران گفته بود: «مطلب مهمی که آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفت‌وگوها گفتند این است که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکردند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در حال انجام است.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین در نشست خبری خود گفت که زمان برای دستیابی به یک توافق با هدف پایان دادن به بن‌بست به وجود آمده درباره تاسیسات کرج رو به پایان است.

او تاکید کرد: «ما به نقطه‌ای نزدیک شده‌ایم که قادر نیستم تداوم آگاهی [درباره این تاسیسات] را تضمین کنم.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران در پی آن است دوربین‌های نظارتی خود را که در حمله اخیر در تاسیسات هسته‌ای کرج آسیب دید، دوباره در این تاسیسات نصب کند.

مدیرکل آژانس با این حال از تداوم گفت‌وگو با ایران خبر داد و گفت: «از رسیدن به درک متقابل با ایران کوتاه نخواهم آمد.»

 

بی‌نتیجه بودن مذاکرات در ایران

گروسی همچنین روز چهارشنبه سوم آذر در سخنرانی خود در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکراتش در سفر خود به تهران را «بی‌نتیجه» توصیف کرد، اما گفت به مذاکره با ایران برای رسیدن به یک درک متقابل ادامه خواهد داد.

مدیرکل آژانس به دیدار و گفت‌وگوی خود با رییس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «علی‌رغم تلاش‌های من، این مذاکرات و رایزنی‌های گسترده برای رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده ایران که در دو گزارش به تفصیل شرح داده شد، بی‌نتیجه ماند.»

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای در شورای حکام نگرانی عمیق خود را از بی‌نتیجه بودن سفر گروسی به تهران، عدم پیشرفت در دسترسی آژانس به تاسیسات کرج و نیز رسیدگی به پرسش‌های هسته‌ای باقی‌مانده اعلام کرد و نوشت: «صریحا از ایران می‌خواهیم بدون تاخیر بیشتر با آژانس تعامل سازنده داشته باشد»

با این حال، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «با توجه به فشردگی این سفر و ضیق وقت، طرفین ضمن توافق بر روی کلیات موضوعات موردنظر، موافقت کردند رایزنی‌ها را برای تکمیل چارچوب و جزییات تداوم همکاری‌ها همچنان ادامه دهند.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران هم در گفت‌وگو با همتای چینی خود گفت امکان دسترسی سریع به توافق در مذاکرات وین وجود دارد. او افزود در سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق اصولی برای حل مشکلات فنی با آژانس حاصل شده است و پیگیر صدور بیانیه مشترک در نخستین فرصت ممکن هستیم.

او در سخنرانی خود در نشست همچنین به سفر قبلی خود به تهران اشاره کرد و گفت: «برخلاف توافق صورت گرفته بین آژانس و ایران در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۱، عدم دسترسی به کارگاه کرج (مجتمع تسا) باعث شده که بازگرداندن نظارت و بازرسی بر تمامی تاسیسات و مکان‌های ایران در رابطه با برجام نتواند تکمیل باشد.»

مدیرکل آژانس تاکید کرد: «این به طور جدی بر توانایی آژانس برای بازگرداندن تداوم آگاهی از تاسیسات [کرج] تاثیر می‌گذارد؛ موضوعی که به طور گسترده در رابطه با بازگشت به برجام ضروری شناخته شده است.»

گروسی همچنین به گزارش خود از تلاش‌های آژانس برای دریافت پاسخ در زمینه پرسش‌های باقی‌مانده از ایران اشاره کرد و گفت: «وجود ذرات متعدد اورانیوم با منشا انسانی در سه نقطه در ایران که به آژانس اعلام نشده و همچنین وجود ذرات تغییریافته ایزوتوپی در یکی از این مکان‌ها، نشانه روشنی است که مواد و/یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای در این مکان‌ها وجود داشته است.»

او همچنین بار دیگر از «بازرسی‌های فیزیکی بیش از حد تهاجمی» بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سوی مقام‌های امنیتی در تاسیسات اتمی ایران انتقاد کرد و گفت نگران این موضوع است.

گروسی ادامه داد: «من دوباره از ایران می‌خواهم که اقدامات فوری برای اصلاح وضعیت انجام دهد و رویه‌های امنیتی در تاسیسات هسته‌ای را به شیوه‌ای مطابق با رویه‌های امنیتی پذیرفته شده بین‌المللی و تعهدات قانونی ایران در رابطه با امتیازات و مصونیت‌های آژانس و بازرسان آن اجرا کند.»

کمی پیش از آن، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال خبر داده بود که گروسی بدون توافق درباره بازرسی آژانس از تاسیسات کرج، ایران را ترک کرده است.

وال‌استریت ژورنال به نقل از دو دیپلمات گزارش داد در جریان سفر مدیرکل آژانس به تهران، ایران دسترسی به تاسیسات کرج را به کنار گذاشته شدن بخش‌هایی از تحقیق آژانس درباره کشف مواد هسته‌ای اعلام نشده، مشروط کرد. اما گروسی این شرط ایران را نپذیرفته است.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: