یک مهاجر ایرانی‌ رییس پارلمان نروژ شد


مسعود قره‌خانی، سیاستمدار ۳۹ ساله ایرانی‌تبار با رای اکثریت نمایندگان مجلس نروژ به‌ عنوان رئیس جدید پارلمان این کشور انتخاب شد. مسعود قره‌خانی در سن پنج سالگی همراه با خانواده‌اش به نروژ مهاجرت کرد و از سال ۲۰۱۷ نماینده پارلمان است.

 مسعود قره‌خانی، سیاستمدار ۳۹ ساله ایرانی‌تبار با رای اکثریت نمایندگان مجلس نروژ به‌ عنوان رئیس جدید پارلمان این کشور انتخاب شد.

مسعود قره‌خانی در سن پنج سالگی همراه با خانواده‌اش به نروژ مهاجرت کرد و از سال ۲۰۱۷ نماینده پارلمان است.

به گزارش رسانه‌های نروژ، مسعود قره‌خانی جانشین اوا کریستین هانسن، رئیس پیشین پارلمان نروژ شد که چند روز پیش کناره‌گیری کرده بود.

هانسن به ظن استفاده ناموجه از یک آپارتمان مخصوص نمایندگان پارلمان در اسلو به شدت تحت فشار قرار داشت و سرانجام مجبور به استعفا شد.

مسعود قره‌خانی متولد تهران و از خانواده‌ای پیرانشهری است که در سال ۱۳۶۶ به همراه خانواده‌اش به نروژ مهاجرت کرد.

پدرش بیژن قره‌خانی فعال سیاسی و کارگری در ایران بود.

مسعود قره‌خانی در نروژ در رشته رادیوگرافی فارغ‌التحصیل و در بیمارستان مشغول به کار شد و بعدها به فعالیت‌های حزبی پرداخت و وارد حزب کارگر شد. وی در پارلمان نروژ معاون دوم کمیته بازرگانی بوده است.

قره‌خانی روز گذشته در یک نوشته فیس‌بوکی درباره مهاجرت خانواده‌اش به نروژ گفت: «ما پس از یک سفر طولانی تنها با یک دلار در جیب به نروژ رسیدیم.»

وی گفته بود که پدر و مادرش کار خود را در نروژ با چیدن توت فرنگی در یک مزرعه آغاز کردند. سپس پدرش جذب شهرداری شد و مادرش معلمی را در پیش گرفت و او حالا قرار است ریاست پارلمان را برعهده بگیرد.

مسعود قره‌خانی با اشاره به تولد خود در تهران در آغاز دهه شصت خورشیدی نوشته بود او متعلق به نسلی از ایرانیان بوده که به ایرانی دموکرات و آزاد امید داشته‌اند اما انقلاب اسلامی سال ۵۷ برای آنها نه دموکراسی به ارمغان آورد نه رفاه.

منبع: 
ایران وایر
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: