نیروی انتظامی بیش از 120 نفر از معترضان اصفهان را بازداشت کرد
27.11.2021 - 08:12

Missing media item.

 

 

محمدرضا میرحیدری، فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان از ذکر آمار دقیق بازداشت شدگان خودداری کرد ولی گفت نیروی انتظامی، سپاه پاسداران و دستگاه قضایی آمار بازداشت شدگان را اعلام خواهند کرد.

"سازمان حقوق بشر ایران" می‌گوید در اعتراض‌های روز جمعه در اصفهان بیش از ۱۲۰ نفر بازداشت شده‌اند.


 

در همین حال وزارت امور خارجه آمریکا گفته است اعتراض‌ها در ایران را دنبال می‌کند. یک سخنگوی این وزارتخانه به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است مردم ایران حق دارند "آزادانه سرخوردگی خود را ابراز کنند و از دولت پاسخ بخواهند."

روز جمعه گزارش شد خدمات اینترنت اپراتورهای تلفن همراه؛ همراه اول، ایرانسل و رایتل در اصفهان قطع شد و فقط اینترنت‌ خانگی وصل بود. نت‌بلاکس که در مورد قطعی اینترنت در کشورها گزارش می‌دهد اختلال و قطعی اینترنت در برخی مناطق در ایران را تائید کرد.


 

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مصاحبه خود گفته است ماموران امنیتی "آرامش را به اصفهان برگردانده‌اند."

او ادعا کرده در جریان این اعتراض‌ها، گروهی که او آن را "آشوبگران و افراد فرصت طلب" خوانده از مواد منفجره و تفنگ ساچمه‌ای علیه مردم و نیروهای امنیتی استفاده کرده‌اند.

این در حالی است که ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، نشان می‌دهند نیروهای امنیتی به سوی معترضان در اصفهان تیرهای ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور شلیک می‌کنند.

اعتراض‌ها به کم‌آبی و انتقال آب در اصفهان

 

ویدیوهایی از معترضان آغشته به خون هم در ویدیوهای منتشر شده دیده می‌شوند.

تجمعات کشاورزان اصفهان از زمان آغاز بدون خشونت و درگیری همراه بود اما از دو روز پیش به دنبال آتش زدن چادرهای معترضان، تنش‌ها شدت گرفت.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان تجمع روز گذشته را "غیرقانونی" خواند و جلوگیری پلیس از شکل گیری تجمع را باعث بروز "تنش" دانست.

واکنش‌ها در ایران

روزنامه‌ها در ایران، امروز به رویدادهای اصفهان واکنش نشان داده‌اند.

روزنامه جمهوری اسلامی از برخورد با کشاورزان در اصفهان انتقاد کرده و گفته است این اقدامات "اوضاع را پیچیده‌تر و گره کار را کورتر می‌کند."

روزنامه اعتماد هم نوشت آنچه در اصفهان رخ داد، "شايد شعله زير خاكستری بود كه دوباره‌ گر گرفت."

روزنامه کیهان هم در صفحه اول خود "اراذل اجاره‌ای" را مسئول خشونت‌ها دانست و نوشت "عناصر فرصت‌طلب و ضد انقلاب از ابتدا تلاش کردند که مسیر مطالبات کشاورزان را تغییر دهند."

ایران به دلیل خشکسالی و مدیریت نادرست آب، با چالش‌های فراوانی در شهرهای مختلف روبرو است. طی سال‌های اخیر خشکسالی صدمات زیادی به کشاورزان ایرانی وارد کرده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما