راب مالی: کشورهای حاشیه خلیج فارس حامی احیای برجامند

راب مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته است کشورهای عرب منطقه خلیج فارس آماده اند که در صورت بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام، روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با ایران را گسترش دهند ،تا ایران هم از نظر دیپلماتیک و هم از نظر اقتصادی در منطقه مشارکت داشته باشد.

 

آقای مالی که به تازگی از سفر به کشورهای منطقه خلیج فارس بازگشته است در مصاحبه با رادیوی ان پی آر آمریکا گفته است کشورهای عرب چندان شیفته توافق برجام نیستند اما حالا متوجه این واقعیت هستند که نبود این توافق به معنای  گسترش برنامه هسته ای ایران و رفتار منطقه ای خصمانه تر ایران است.

به گفته این مقام آمریکایی  تمام کشورهای منطقه خلیج فارس موافتند که درحال حاضر بازگشت به برجام حیاتی است.

آقای مالی در این مصاحبه یک بار دیگر تاکید کرده است "آمریکا حاضر است به برجام بازگردد و تمام تحریم هایی را که با این توافق تناقض دارند لغو کند .بنابراین اگر ایران خواستار بازگشت به برجام است راه آن باز است."

آقای مالی گفته آمریکا با خروج از برجام بحران را به خود نزدیک تر کرده است و تراژدی ماجرا ان است که این کار رییس جمهوری سابق آمریکا به جای دورتر کردن. مشکلات احتمالی بعد از ا تمام ضرب الاجل های برجام بوده آمریکا را به این بحران ها نزدیک تر کرده است.

مذاکرات اتمی بین ایران و گروه ۱+۴ با حضور غیرمستقیم ایالات متحده از روز دوشنبه در وین آغاز شود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با ژوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: "اگر طرف مقابل آماده بازگشت کامل به تعهداتش و لغو تحریم ها باشد رسیدن به توافق سریع و خوب ممکن خواهد بود."

ژوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در حساب توییتری خود تاکید کرده که باید با عملگرایی، واقعگرایی و حسن نیت مسائل پیش رو را حل کرد. آقای بورل گفته است "یک فرصت واقعی پیش روی مذاکره کنندگان است".

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس اتمی سازمان ملل متحد این هفته در آستانه نشست شورای حکام آژانس و یک هفته پیش از آغاز مجدد مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام در وین به تهران رفته بود تا اختلافات ایران و آژانس را حل کند اما روز چهارشنبه در آغاز نشست فصلی شورای حکام آژانس، گفت علیرغم تلاشش این گفتگوها بدون نتیجه به پایان رسیده است.

اتحادیه اروپا گفته است از اینکه پیشرفتی برای نزدیک شدن به حل اختلافات برجا مانده میان ایران و آژانس صورت نگرفته عمیقا نگران است و از ایران خواسته بدون هیچ پیش‌شرطی تمام اطلاعات و اسناد، دسترسی‌ها و پاسخ‌هایی را که مدیرکل آژانس نیاز دارد بدون تاخیر فراهم کند.

آمریکا نیز ایران را تهدید کرده که اگر فورا همکاری‌های خود را با آژانس از سر نگیرد پرونده هسته‌ای این کشور در جلسه اضطراری شورای حکام بررسی خواهد شد.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: