یک زن در اصفهان بدون ارتکاب جرم اعدام شد
27.11.2021 - 10:38

کانون حقوق بشری نه به اعدام نه به زندان به نقل از حقوق بشر ایران، سحرگاه پنجشنبه ۴ آذرماه۱۴۰۰، حکم اعدام یک زن بنام مریم خاکپور با اتهام مواد مخدر در زندان اصفهان اجرا شد.

مریم خاکپور ۴۱ ساله اهل کاشان بود و از ۵ سال پیش به اتهام مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس این گزارش، مریم خاکپور از ۵ سال پیش در بند زنان زندان دستگرد اصفهان محبوس بود. خودش بارها اعلام کرده بود که مواد متعلق به او نبوده و مربوط به همسرش بوده است. او سه سال پیش از همسرش طلاق گرفت. همسر مریم به ۱۸ سال زندان محکوم شد. اما مریم بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشد اعدام شد.

اعدام این زن تا این لحظه توسط هیچکدام از رسانه های رسمی اعلام نشده است.

این دومین زنی است که در ماه جاری (آذرماه) اعدام می شود. در نظام زن ستیز ولایت فقیه تنها جایی که حقوق زنان عینا اجرا می شود در مساله شکنجه و اعدام است!‌ در غیر اینصورت زنان از بسیاری حقوق اجتماعی محروم یا نصف مردان به حساب می آیند.

با احتساب اعدام این زن در اصفهان، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۲۲۰ نفر اعدام شده اند.

اعدام با اتهام مواد مخدر در حالیست که در قانون جرائم مربوط به مواد مخدر، اصلاح سال ۱۳۹۶، صدور حکم اعدام به طور اخص محدود شده و به طور عام یک درجه تخفیف در برخی از موارد پیش‌بینی شده بود؛ با اینحال اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان
برگرفته از:
سایت جوانه ها
سایت حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما