مروری با تامل بر اخبار و تحلیل های روز
27.11.2021 - 15:50
تفسیر از:
ضیاء مصباح

نکته های  امروز:  

* اگر کسی واقعا بخواهد نخبگان و جوانان کشور نگاه به بیرون نداشته باشند کافیست که اگر نمی‌تواند معضلات عظیمی چون تورم و بیکاری را حل کند، حداقل از تنگ‌نظری ،بحران‌آفرینی ،منفی‌بافی ،تندگویی ،ماجراجویی ،تشنج‌طلبی و تولید ترس بپرهیزد در این صورت خواهیم دید که از مهاجرت کاسته خواهد شد *توصیه دینی  به خواندن نماز باران  در برخی روایات آمده ،اما شیخ مفید می گوید :هر گاه حاکمان دروغ بگویند باران نمی‌بارد و هر گاه حاکم  ستم کند حکومت  سست و بی‌اعتبار می‌شود.

*بی‌حساب چاه حفر و سد سازی شده و کشاورزی توسعه پیدا کرده -بدون اینکه منابع آب مدیریت گردد.* توزیع منابع آب عادلانه نیست ، ایجادصنایع آب بر- در مناطق خشک وخشکسالی هم مزید برعلت شده.

*حکومت می‌خواهد خودش را پشت خشکسالی پنهان کند.

**کاری که ما با آب های زیر زمینی می کنیم یعنی دزدی از نسل بعد. یعنی نسل کشی.

 نه تنها آب شیرین را تمام می کنیم، همه کشور را بیابان می کنیم.

*کلاف سردرگم در یک لحظه قابل گشودن نیست و نیازمند «اصلاح مسیر» که علائمی مشاهده نمی‌شود.  *اقلیت حاکم نمی‌تواند با اکثریت ناراضی گفتگو کند و از سرکوب استفاده می‌کند.

* زبان همان اقلیت را هم بکار می‌گیرد و راه‌حل بحران را نماز باران معرفی می‌کند و یا متوسل به حربه «دشمن» می‌شود.

* نه حاکمان با مردم صادقانه حرف می‌زنند و نه مردم به آنها اعتماد دارند.

*حاکمیت راه‌حلی برای مشکلات جاری و اساسی کشور ندارد و مثل تمام رژیم‌های فاسد خود کامه -به ضرر فکر نمی‌کند، در وهلۀ اول به فکر دور کردن خطرانهدام  موجودیت خوداست .

... و در هر اقدام مسالمت‌آمیز مدنی، رد پای حرکتی را می بیند که قصد براندازی آنها را دارد.

*جامعۀ مدنی ایران وارد «مرحله‌ای جنبشی» شده و تا کسب مطالباتش عقب نخواهد نشست و  عاقبت هم رهبران خاص خود را می‌آفریند.

***توصیه اکید جماعت : دشمن چیز مفیدی است، اگر کم آوردید خودتان درست کنید!

1- دشمن یعنی کسی که میتوانید همه‌ی ضعف ها و کم‌کاری‌هایتان را به گردن او بیندازید.

2-  عوام را با آن بترسانید تا ناگزیر به آغوش شما پناه بگیرند.3- در کارها ی خلافتان  او را مقصر بشمرید .

۴- وقت و بی‌وقت به او فحش دهید 5- دشمن یعنی کسی که حواس عوام و توده گرفتار معاش  را پرت او کنید، تا هوس نکنند که از شما چیزی بخواهند. 6- دشمن یعنی مترسکی که با آن می‌توانید پیروان جاهل ، نیازمند مطیع اوامر و آتش به اختیار  را بترسانید.

**داستان تاسف بار شیوه ی مواجهه نظام با لایحهctfو تعیین تکلیف همکاری با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ( که خطباء و تحریک کنندگان حتی نمیدانند در خصوص چه چیزی زبان از کام بیرون میکشند! و یا سخنان دو گانه رهبری که موافقان و مخالفانِ FATF میتوانند سخنانی به نفع خود و علیه دیگری بدست آورند.... از آن قصه های پر غصه ایست که نشان میدهد حاکمیت ایران اصولاً نمیداند کجاست، چه باید بکند و چگونه رفتار نماید؟  بدون تردید نظام فکری حکومت ایران قفل کرده و تفکر منسجم ندارد.

‌&&   «مسعود قره‌خانی» سیاستمدار متولد ایران رئیس پارلمان نروژ شد

*ریاست پارلمان بالاترین مقام سیاسی نروژبعد از نخست‌وزیری است.

«سیگوالد هاوگه» سفیر نروژ این موفقیت را به این ایرانی شایسته  تبریک گفت .ایشان ۳۹ سال دارد، در تهران متولد شده، و در سال ۱۹۸۷ به نروژ مهاجرت و حزب کارگر را در پارلمان نروژ نمایندگی میکند.

*وزیر به اصطلاح علوم در توجیه انتخاب هیات امناء جدید دانشگاه مادر  : قالیباف عضو هیات علمی دانشگاه  و زاکانی هم یک شخصیت علمی -اجرائی است !! این دو با هدف علمی و اجرایی داشتن می‌خواهیم آنها از پتانسیل و ظرفیت خود برای گسترش دانشگاه‌، رشد و بلوغ علم و فناوری استفاده کنند.!!

براساس بند ج قانون هیات امنا دانشگاه تهران، اعضا باید از شخصیت‌های علمی، فرهنگی یا اجتماعی، محلی و کشوری باشند که نقش مؤثری در توسعه و پیشرفت مؤسسه مربوط نیز داشته باشند.

*«راب مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته : کشورهای عرب منطقه خلیج فارس آماده اند که در صورت بازگشت حکومت ایران به تعهدات خود در برجام،  روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود را گسترش و از نظر دیپلماتیک -اقتصادی در منطقه با حکومت مستولی اما جاهل و فاسد !مشارکت داشته باشد.

.....البته چندان شیفته توافق برجام نیستند اما میدانند  که نبود این توافق به معنای  گسترش برنامه هسته ای  و رفتار منطقه ای خصمانه تررژیم آخوندی است.

* شیخ نصرالله گفت ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار سوخت به صورت رایگان از طرف حکومت ایران در اختیار شهرداری‌ها، بیمارستان‌های دولتی و سایر سازمان‌های لبنانی البته متمایل به تشکیلات سیاسی وی   قرار گرفته و 5/7 میلیون دلار با نرخ یارانه‌ای به فروش رفته تا سایر هزینه های حزب او را پوشش دهد .

* دو روز مانده تا شروع اولین دور مذاکرات برجام عبداللهیان گفته "همه مقدمات را برای رسیدن به یک توافق خوب و سریع فراهم کرده‌ایم"

*طبعا  رسیدن به چنین توافقی "در صورتی ممکنست که طرفهای مقابل نیز به تعهدات کامل شان برگردند".!!            

* کیهان می نویسد : با توجه به مواضع آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به نظر می‌رسد دور سختی از مذاکرات در وین در پیش است و در سال ۲۰۲۱ اتفاق خاصی نخواهد افتاد و همه چشم‌ها به سال ۲۰۲۲ دوخته شده‌ درحالی‌که برجامی که به دنبال احیای آن هستند، یک سال تا زمان نخستین بند غروبش یعنی پایان محدودیت‌های موشکی در قطعنامه ۲۲۳۱ باقی مانده ...

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ضیاء مصباح

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما