اعدام دو زندانی بلوچ در زندان مشهد و کرمان با اتهام مواد مخدر
28.11.2021 - 19:25

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، به نقل از رسانک، سحرگاه امروز یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام ابراهیم نارویی با اتهام مواد مخدر در زندان مشهد اجرا شد. همچنین یک زندانی بلوچ دیگر بنام حیدر قلجایی روز پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ با اتهام مشابه در زندان کرمان اعدام شده است.

ابراهیم نارویی اهل شهرستان زاهدان بوده است و سحرگاه امروز یکشنبه ۷ آذر با اتهامات مرتبط با مواد مخدر در زندان مشهد اعدام شد.

بر اساس گزارشی دیگر که رسانک منتشر کرده است یک زندانی دیگر بنام حیدر قلجایی روز پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ با اتهام مواد مخدر در زندان کرمان اعدام شده است.

حیدر قلجایی در سال ۹۷ در ایست بازرسی محور بم به کرمان بازداشت و از آن زمان در زندان کرمان محبوس بوده است.

مسئولان زندان کرمان شب قبل از اعدام به خانواده حیدر قلجایی اجازه آخرین ملاقات با وی را داده اند.

حیدر قلجایی در حالی اعدام شده است که از سوی دستگاه قضایی یک درصد تخفیف در حکم وی بود ولی با این وجود وی را اعدام کردند.

شایان ذکر است روز شنبه ۶ آ‌ذر ۱۴۰۰ نیز حکم اعدام یک شهروند بلوچ بنام مجید سرگلزایی با اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

از سوی دیگر سه برادر بلوچ به نامهای عبدالغفار شه‌بخش، محمد شه‌بخش و سخی شه‌بخش فرزندان ارباب محمد، جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه زندان مرکزی زاهدان منتقل شده و در انتظار اجرای حکم اعدام بسر می برند.

اعدام این دو زندانی در هیچکدام از رسانه های رسمی اعلام نشده است.

با احتساب اعدام این دو زندانی بلوچ در زندان مشهد و کرمان، از ابتدای سال جاری ۱۴۰۰ تا کنون دستکم ۲۲۳نفر اعدام شده اند.

اعدام با اتهام مواد مخدر در حالیست که در قانون جرائم مربوط به مواد مخدر، اصلاح سال ۱۳۹۶، صدور حکم اعدام به طور اخص محدود شده و به طور عام یک درجه تخفیف در برخی از موارد پیش‌بینی شده بود؛ با اینحال اعدام زندانیانی که با اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند. اما ماشین اعدام در ایران هر روز سرعت بیشتری می گیرد و با ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی و ریاست اژه ای بر قوه قضائیه، اجرای احکام اعدام سرعت بیشتری گرفته است.

همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام، آمار اعدامها از اکتبر ۲۰۲۰ تا اکتبر ۲۰۲۱ میلادی دستکم ۳۱۴ مورد بوده است که از این تعداد ۲۸۳ مرد، ۱۲ زن، ۱۳ زندانی سیاسی و ۶ کودک_مجرم، در ۲۵ استان ایران در زندانها به ثبت رسیده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان
برگرفته از:
سایت جوانه ها
سایت حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما