روزنامه کویتی «القبس»: پنج پهپاد با ورود به آسمان ایران اطراف تأسیسات نطنز گشت زدند
06.12.2021 - 22:11

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید «اگر اسرائیل در نطنز خرابکاری کرده بود به مردم می‌گفتیم!» اما روزنامه «القبس» کویت به نقل از «منابع آگاه ایرانی» گزارش داده است که تعدادی پهپاد ناشناس به حریم هوایی ایران نفوذ کرده و در آسمان تأسیسات نطنز گشت زدند.

روزنامه کویتی «القبس» ۵ دسامبر (۱۴ آذر) در گزارشی می‌نویسد در شرایطی که بحث و گمانه‌زنی در مورد علت صدای انفجار حوالی تأسیسات اتمی نظنز همچنان ادامه دارد منابع ایرانی فاش کردند که پهپادهای ناشناس وارد آسمان ایران شدند و سیستم پدافندی جمهوری اسلامی نتواسته آنها را ناکار و سرنگون کند.

به گفته این منابع بیش از پنج پهپاد شناسایی به حریم هوایی ایران نفوذ کردند و سامانه موشکی «باور۳۷۳» و سامانه موشکی «اس-۳۰۰» روسی نتوانسته‌اند هیچیک از آنها را ساقط کنند.

این منابع به «القبس» می‌گویند مأموریت این پهپادها جاسوسی و شناسایی تأسیسات هسته‌ای نطنز و سایت‌های نظامی اطراف آن بوده است.

این منابع تأیید کردند که پرواز هواپیماهای جاسوسی بر فراز تاسیسات نطنز بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید و هیچ پهپادی سرنگون نشد و موشک‌ها بدون برخورد به آنها در زمین‌های روستاهای مجاور فرود آمد.

این منابع خاطرنشان کردند: «پس از ناکامی سامانه‌های پدافند هوایی در سرنگونی پهپادها، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سامانه‌های پارازیت در آسمان نطنز استفاده کرد و در نتیجه ارتباطات و اینترنت در مناطق وسیعی از شهرستان قطع شد.»

این منابع خاطرنشان کردند که شکست «اس-۳۰۰» در هدف قرار دادن پهپادها به این دلیل است که روسیه همه بخش‌های این سامانه را به ایران تحویل نداده است.

این منابع تاکید کردند که برآوردهای ایران نشان می‌دهد که تأسیسات غنی سازی اورانیوم ممکن است در معرض حملات احتمالی قرار گیرد.

اینکه سیاست‌های روسیه در خاورمیانه در سال‌های اخیر بارها منشاء ضربات امنیتی و نظامی به جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان وابسته به «سپاه قدس» بوده برای تهران فوق‌العاده نگران کننده است.

شنبه‌شب ۴ دسامبر ۲۰۲۱ (۱۳ آذر ۱۴۰۰) صدای دو انفجار مهیب در حوالی تأسیسات اتمی نطنز شنیده شد. در حالی که برخی رسانه‌ها از پرواز پهپادهای ناشناس بر فراز آسمان نطنز خبر دادند و گفته شد موج انفجار به برخی خانه‌ها آسیب زده است، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ادعا کرد که صداها مربوط به آزمایش میدانی پدافند تأسیسات نطنز بود!

اسرائیل همواره در مورد انفجارها و خرابکاری‌ها در تأسیسات استراتژیک جمهوری اسلامی سکوت کرده اما الون شوستر معاون وزیر دفاع اسرائیل یک روز پس از این ماجرا هرچند پاسخ مستقیمی در مورد احتمال دست داشتن اسرائیل نداد اما به کنایه گفت «از مرد نباید پرسید در شب چه کرده است!»

به گزارش «الپالکو» شوستر در یک مصاحبه رادیویی تأکید کرد رژیم ایران نه فقط برای اسرائیل بلکه برای همه دنیا یک مشکل به شمار می‌رود.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
کیهان لندن

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما