اعدام یک زندانی با اتهام محاربه در زندان شیراز
23.12.2021 - 09:32

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه شنبه ۲۷ آذر۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی بنام هادی شهریاری که با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی شیراز ( عادل آباد) اجرا شد.

بر اساس این گزارش، هادی شهریاری معروف به «هادی خان» از طایقه شش بلوکی قشقایی بوده و با اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود.

در این گزارش آمده است: «اتهام هادی شهریاری این بود که با چند نفر از تیره خودشان دعوا داشت و حتی یک بار یک عروسی را به هم ریخته بود و مخزن آب عروسی را با گلوله زده بود و چند نفر را هم زخمی کرده بود. او پس از این ماجرا چندین سال در کوه‌های گرمسیر که قشلاق خودشان بود یاغی بود و در نهایت سال ۹۱ با قناسه به پایش میزنند و بازداشت می‌شود و تا روز اعدام در زندان عادل آباد شیراز به‌سر می‌برد».

خبر اعدام این زندانی تا این لحظه در منابع رسمی حکومتی اعلام نشده است.

شایان ذکر است از زمان شروع به کار ابراهیم رئیسی در منصب ریاست جمهوری ظرف ۱۴۰ روز دستکم ۱۳۸ نفر اعدام شده اند.

اعدام زندانیان در ایران، نقض حق حیات و بی‌رحمانه‌ترین، غیرانسانی‌ترین و تحقیرآمیز‌ترین نوع مجازات است وبا هیچ بهانه ای قابل توجیه نیست. اتهام «محاربه» برای صدور حکم اعدام از قوانین خود ساخته نظام ولایت فقیه است و با هیچکدام از قوانین بین المللی همخوانی ندارد.

بر اساس گزارش سالانه عفو بین الملل بیش از دو سوم کشورهای جهان (۱۴۴ کشور) اکنون مجازات اعدام را در قانون لغو یا در عمل متوقف کرده‌اند، اما قضاییه ایران احکام اعدام را یکی پس از دیگری صادر و اجرا می‌کند.

عفو بین الملل در گزارشی که روز ۲۷ آذر ۱۴۰۰ منتشر کرد، ایران را در جایگاه شرم آور دومین مجری بزرگ اعدام در جهان نام گذاری کرد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان
برگرفته از:
سایت جوانه ها
سایت حقوق بشری نه به زندان - نه به اعدام

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما