عبدالخضر دورقی پناهنده اهوازی و هفت فرزندش در خطر دیپورت از ترکیه به ایران

آقای عبد الخضر دورقی از فعالان سیاسی سرشناس و از مخالفان رژیم ایران است. او یک زندانی سیاسی سابق نیز بود که در سال ۲۰۰۵ به دلیل شرکت در تظاهرات

سازمان حقوق بشراهواز(AHRO) نگرانی عمیق خود را پس از اخطارسه روز پیش دولت ترکیه مبنی بر دیپورت قریب الوقوع آقای عبدالخضردورقی – به همراه هفت فرزندش- به ایران در تاریخی نامشخص از ماه ژانویه را ابراز می دارد.

آقای عبد الخضر دورقی از فعالان سیاسی سرشناس و از مخالفان رژیم ایران است. او یک زندانی سیاسی سابق نیز بود که در سال ۲۰۰۵ به دلیل شرکت در تظاهرات مردمی ۱۵ آوریل ۲۰۰۵، معروف به قیام اهوازی ( الانتفاضه النیسانیه) علیه پاکسازی قومی، وتغییر بافت جمعيتي و جنوساید فرهنگي و زباني علیه ملت عرب اهواز توسط جمهوری اسلامی ایران زندانی شده است.

آقای عبدالخضر دورقی در سال ۲۰۰۹ مجبور به فرار از ایران و جستجوی پناهگاه در کویت شد. در سال ۲۰۱۴ دولت ایران تلاش کرد تا حکومت کویت را تحت فشار قرار دهد تا او را به زور به ایران بازگردانند. اما با تدابیر اتخاذ شده توسط او پیش از دستگیری، کویت را ترک و در ترکیه تحت حمایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در آنکارا درخواست پناهندگی کرد.

آقای دورقی در سپتامبر ۲۰۱۴ به عنوان پناهنده سیاسی (گواهی پناهندگان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد ۳۸۵-۱۵C02931) پذیرفته شد. از آن زمان، او در ترکیه تحت حمایت UNHCER و حفاظت از بازگشت اجباری به ایران زندگی می کند. همچنین برای اسکان مجدد به یک کشور سوم در این فهرست قرارگرفت.

با این حال، پس از پنج سال انتظار برای این جابه جایی، روز دوشنبه ۵ مه ۲۰۱۹ از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به او اطلاع داده شد که پرونده او به همراه دیگر پناهندگان سیاسی هم اکنون توسط کشور میزبان، ترکیه رسیدگی میشود.

 

آقای دورقی از اعضای قدیمی حزب تضامن دموکراتیک الاهواز (DSPA) است ،این حزب یک سازمان سیاسی ضد رژیم ایران است که در داخل و خارج  کشورفعالیت میکند. حزب تضامن دمکراتیک الاهواز معتقد به سرنگونی جمهوری اسلامی از راه های غیر خشونت آمیز و انتقال به یک دموکراسی پارلمانی در یک نظام فدرال است.

با این وجود این حزب بر حسب طبقه بندی جمهوری اسلامی یک حزب «تجزیه طلب» محسوب شده و از سوی رژیم ایران یک سازمان غیر قانونی است. شایان ذکر است تا کنون بسیاری از اعضای حزب تضامن دمکراتیک الاهواز توسط رژیم ایران کشته و دستگیر شده اند.

این اتهام تجزیه طلبی فوق الذکر قطعا آقای عبدالخضر دورقی را در خطر جدی اعدام قرار خواهد داد، از این روی او نباید تحت هر شرایطی به ایران بازگردانده شود. گفتني است که آقای دورقی پیش از این نیز در هنگام اقامتش در کویت از چندين سوءقصد توسط ماموران امنيتی ايران جان سالم به در برد.حضور او در ترکیه او را با خطر قریب الوقوع بازپس فرستاندش به ایران قرار میدهد.

احتراما از آقای فیلیپو گراندی، کمیسر عالی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، خانم میشل باچلت، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران می خواهیم که برای متوقف کردن بازگشت اجباری آقای عبدالخضر دورقی به ایران اقدام فوری انجام دهند. ما همچنین خواستاریم که او و خانواده اش هرچه سریعتر به یک کشور سوم نقل مکان کنند.

از تمام فعالین حقوق بشری و علاقه مندان به آزادی در سراسر جهان نیز می خواهیم که به آقای فیلیپو گراندی ، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو نامهای بدین مضمون فوق بنویسند وخواستار رسیدگی فوری به پرونده آقای دورقی شوند:

 https://www unrefugees.org/contact-us/general/ و به: کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد،ترکیه: آقای. Enis Behic Koryurek:Tiflis Cad. 552. سوک. نه :3 ، سانکاک ماه. کانکیا آنکارا، ترکیه؛

ایمیل: turan@unhcr.org;

تل: 903124097300

فکس: 903124472173

منبع: 
سایت اهرو

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: