اعضای برجام در غیاب ایران با آمریکا جلسه‌ای برگزار کردند
08.01.2022 - 23:03
 
مذاکرات

در حال حاضر دیگر اعضای برجام نقش واسطه را میان ایران و آمریکا بازی می‌کنند

 

در سال ۲۰۱۸، آمریکا در حالی که ایران به تعهداتش در برجام پایبند بود، به شکل یک‌جانبه از این توافق بین‌المللی خارج شد. این موضوع که با از سرگیری تحریم‌ ایران همراه بود، موجب شد تا ایران نیز به شکل گام به گام از اجرای تعهداتش در برجام خودداری کند.

در حال حاضر که به دلیل تغییر ریاست‌جمهوری آمریکا این کشور بار دیگر اعلام کرده حاضر است به برجام برگردد، تضمین عدم خروج دوباره آمریکا از برجام به یکی از خواسته‌های ایران تبدیل شده است.

در دورانی که جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و دولتش بر بازگشت آمریکا به برجام و پایان دادن به تحریم‌ها علیه ایران تاکید دارند، کماکان برخی از چهره‌های حزب جمهوریخواه آمریکا می‌گویند که در صورت تغییر ریاست‌جمهوری و راه یافتن یکی از اعضای این حزب به کاخ سفید، امکان خروج دوباره این کشور از برجام جدی است.

میخیائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، در شامگاه شنبه در توییتی نوشت که در جلسه اعضای برجام با آمریکا، روسیه پیشنهاداتی برای حل مساله ارائه کرده است.

او توضیح بیشتری درباره این پیشنهادات نداده است.

از زمان آغاز مذاکرات احیای برجام، دیپلمات‌های ایرانی با دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از مذاکره مستقیم با آمریکا خودداری می‌کنند.

این در حالی است که پیش از توافق برجام، نمایندگان ایرانی با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کردند و حتی وزرای خارجه دو کشور به شکل رودرو و بدون حضور نمایندگان باقی کشورهای حاضر در مذاکرات نیز با هم گفت‌وگو می‌کردند.

در روز جمعه، هم نماینده روسیه و هم وزیر خارجه فرانسه از پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای صحبت کردند.

در عین حال کشورهای اروپایی می‌گویند برای رسیدن به توافق نهایی فرصت زیادی باقی نمانده است.

علاوه بر مساله تضمین ایالات متحده برای عدم خروج از برجام، رفع همه تحریم‌ها به شکل یکپارچه و راستی‌آزمایی این مساله پیش از اجرای تعهدات برجامی توسط ایران، از جمله شروطی است که طرف ایرانی بر آن پافشاری می‌کند.

برگزاری نشست کارگروه رفع تحریم‌ها

روز شنبه رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که پیش از ظهر امروز و در ادامه مذاکرات برجام در شهر وین، پایتخت اتریش «رایزنی‌ها و نشست‌ها در سطوح و فرمت‌های مختلف» ادامه داشته و «نشست کارگروه کارشناسی رفع تحریم‌ها با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ در محل هتل کوبورگ» برگزار شده است.

خبرگزاری فارس هم گزارش کرده که «مذاکرات در سطح روسای هیأت‌ها نیز به صورت دو و چندجانبه امروز در وین برگزار خواهد شد.»

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه هم نوشته است: «در مذاکرات وین، درباره موضوع تضمین‌ها، سازوکارهایی روی میز قرار گرفته و بحث‌ها درباره جزئیات چنین سازوکارهایی در جریان است.»

به نوشته این رسانه «یکی از موضوعات مهم دیگر مربوط به راستی‌آزمایی رفع‌تحریم‌هاست، به گونه‌ای که ایران به طور موثر، عملی و قابل راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها بهره‌مند شود» و قرار است فهرستی برای «راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا» تهیه شود.

قرار است از روز دوشنبه گفت‌وگوها ادامه پیدا کند و به گفته رسانه‌های ایران همچنین «نمایندگانی از نهادهای مرتبط از جمله بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز با هدف تسریع در روند مذاکرات و ارائه نظرات دقیق کارشناسی» در جلسات شرکت خواهند داشت.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما