بررسی صحبت‌های امروز علی خامنه‌ای درباره مذاکرات

خامنه‌ای، در سخنانی گفته است "اینکه در مقطعی با دشمن مذاکره، صحبت و تعامل شود به معنای تسلیم شدن در مقابل آن نیست، همچنانکه تاکنون تسلیم نشده و از این پس نیز نخواهیم شد". این سخنان همزمان است با خبرهای جدید از مذاکرات وین در خصوص برجام که حاکی از "پیشرفت" در مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است.

 

خامنه‌ای: مذاکره و تعامل با دشمن به معنای تسلیم نیست

یک ساعت پیش
آیت الله خامنه ای

 

 

او که امروز به صورت از راه دور برای جمعی در شهر قم سخنرانی می‌کرد در ادامه اگرچه تاکید کرد که "تسلیم نشدن در برابر دشمن مستکبر و زورگو نیز جزو اصول انقلاب است".

او در اظهارات خود گفت که "حساسیت‌زدایی از اصول انقلاب را بخشی از جنگ نرم وسیع و متنوع علیه ملت ایران خوانده و از دست‌اندرکاران در مطبوعات و رسانه و شبکه‌های مجازی خواسته که با این 'نقشه ' مقابله کنند."

به گفته خبرنگاران این سخنان همزمان با تایید پیشرفتهایی در مذاکرات هسته‌ای از سوی آمریکا، روسیه و کشورهای اروپایی، می‌تواند نشانه‌ای توافق ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام قلمداد شود.

در شش هفته گذشته و پس از تعیین تیم جدید مذاکره کننده توسط دولت ابراهیم رئیسی، دور جدید مذاکرات وین با هدف بازگشت ایران و آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز شده و در این مدت به ندرت خبرهایی در خصوص پیشرفت مذاکرات منتشر شده بود، اما از هفته گذشته تمامی طرف‌های مذاکره اعلام کردند که موفقیت‌هایی به دست آمده است.

آیت‌الله خامنه‌ای پس از خروج ایالات متحده در دوره دونالد ترامپ از برجام، مذاکره مستقیم با این کشور را ممنوع اعلام کرد و به همین دلیل پس از روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا تمامی مذاکرات بین دو کشور به صورت غیرمستقیم با واسطه‌گری روسیه و اتحادیه اروپا انجام شده است.

قرار است از روز دوشنبه (۱۰ ژانویه/۲۰ دی) گفت‌وگوها ادامه پیدا کند و به گفته رسانه‌های ایران "نمایندگانی از نهادهای مرتبط از جمله بانک مرکزی و سازمان انرژی اتمی نیز با هدف تسریع در روند مذاکرات و ارائه نظرات دقیق کارشناسی" در جلسات شرکت خواهند داشت.

دیروز نیز مذاکرات در شهر وین، پایتخت اتریش ادامه داشت و "رایزنی‌ها و نشست‌ها در سطوح و فرمت‌های مختلف" و "نشست کارگروه کارشناسی رفع تحریم‌ها با حضور کارشناسان ایران و گروه ۱+۴ در محل هتل کوبورگ" برگزار شد.

رسانه‌های ایران گفته‌اند که یکی از موضوعات مهم در ادامه مذاکرات "مربوط به راستی‌آزمایی رفع‌تحریم‌هاست، به گونه‌ای که ایران به طور موثر، عملی و قابل راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها بهره‌مند شود" و قرار است "چک لیست راستی‌آزمایی اقدامات آمریکا" تهیه شود.

به گفته این رسانه‌ها قرار است مذاکراتی بین ایران و آمریکا "از طریق مکاتبات غیررسمی" با محوریت هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام انجام پذیرد.

رهبر ایران در سخنان امروز خود همچنان از شعار "مرگ بر آمریکا" دفاع کرد و گفت: "آمریکا از بُن دندان با نظام اسلامی دشمن است زیرا این نظام را برخاسته از دین و مظهر اعتقادات دینی ملت می‌داند."

وی کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران توسط آمریکا را "نمونه دیگری از استمرار محاسبات غلط امریکایی‌‎ها" خواند.

خامنه‌ای: برخی مشکلات را به گونه‌ای بیان می‌کنند که گویی موفقیتی در جمهوری اسلامی نبوده

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با اذعان به وجود مشکلات در ایران به ویژه «معیشت مردم و مانند آن»، گفت: «برخی این مشکلات را به گونه‌ای بیان می‌کنند که گویی موفقیتی در نظام نبوده است.»

خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۹ دی در یک ارتباط مستقیم ویدئویی با جمعی از هوادارانش در قم گفت: «نگذاریم موفقیت‌های جمهوری اسلامی مکتوم باقی بماند. ده‌ها موفقیت در نظام بوده است و باید این موفقیت‌ها را به مردم بگوییم و به یاد مردم و کسانی که غفلت کرده‌اند بیاوریم.»

این اظهارات خامنه‌ای در حالی است که ایران در سال‌ها و دهه‌های اخیر با بحران‌های فزاینده و مشکلات عمیق متعددی مواجه شده و اکنون نیز در عرصه بین‌المللی در انزوا قرار دارد.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین نتایج نظرسنجی‌های مختلف درباره وضعیت ایران را رد کرد و گفت این نظرسنجی‌ها «حقیقت ملت ایران نیست» و «افرادی با غرض» این نظرسنجی‌ها را انجام می‌دهند.

خامنه‌ای ادامه داد «حقیقت ملت ایران» مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروس قدس سپاه پاسداران است که دو سال پیش در حمله آمریکا در عراق کشته شد.

جمهوری اسلامی با تدارکات گسترده برای تشییع جنازه سلیمانی تلاش کرد از آن بهره‌برداری تبلیغاتی کند، اما کشته شدن ده‌ها نفر در جریان آن، انتقادهایی را برانگیخت.

همچنین منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری از کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌‌ماه، از «تهدید و ارعاب» خود برای شرکت در این تشییع جنازه خبر داد.

در حالی که سرکوب‌های سیاسی با بازداشت‌ها و اعمال محدودیت‌های متعدد بر زندانی سیاسی ادامه دارد، خامنه‌ای از برخورد جمهوری اسلامی با مخالفان و منتقدان دفاع کرد و گفت: «برخی هستند که به شکل طبیعی مقابل انقلاب می‌ایستند و نظام هم چاره ای ندارد که در مقابل آن‌ها بایستد.»

او افزود: «برخی در فضای مجازی و غیر از آن در جهت مخالف امیدوار کردن جوان‌ها حرکت می‌کنند و نباید این اجازه را به آن‌ها داد.»

همچنین در حالی که مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در وین برای احیای برجام در جریان است، رهبر جمهوری اسلامی گفت: «اینکه با دشمن مذاکره و صحبت کنیم و تعامل کنیم یک حرف دیگر است اما در مقابل زورگویی و حرف دشمن تسلیم نشدیم و نمی‌شویم.»

خامنه‌ای بار دیگر از عملکرد دولت ابراهیم رئیسی دفاع کرد و درباره سفرهای استانی رئیسی که با انتقادهایی مواجه شده، گفت: «برخی این حرکت را زیر سوال می‌برند و نباید به آن اعتنا کرد. گرچه این حرکت برای دولتمران خسته‌کننده است اما باید ادامه یابد.»

پیشتر مجید ناصری‌نژاد یک نماینده خوزستان در مجلس شورای اسلامی سفرهای استانی ابراهیم رئیسی را «نمایشی» خواند و خواستار توقف آن شد. او گفت: «این سفرهای کوتاه و یک‌روزه‌ مشکلات خوزستان را حل نمی‌کند».

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: