مادر دو مسافر هواپیمای اوکراینی:فرمانده سپاه پاسداران گفت اگر واقعه هواپیما نبود،جنگ می‌شد

زهرا مجد، مادر محمدحسین و زینب اسدی لاری دو مسافر هواپیمای اوکراینی، به روزنامه شرق گفت: حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، نزدیک چهلم با اصرار به خانه ما آمد و گفت که اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد.

 

زهرا مجد، مادر محمدحسین و زینب اسدی لاری دو مسافر هواپیمای اوکراینی، به روزنامه شرق گفت: حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، نزدیک چهلم با اصرار به خانه ما آمد و گفت که اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد.

محسن‌ اسدی لاری و زهرا مجد، پدر و مادر دو مسافر هواپیمای اوکراینی، دو روز پیش نیز در مصاحبه با انصاف‌نیوز گفتند: « به این نتیجه رسیدیم که اینها به عنوان سپر انسانی هواپیما را زدند... شاید می‌خواستند بزنند و بیندازند گردن آمریکا. این کار را قبلا در اقدامات مشابهی هم انجام داده بودند.»

زهرا مجد، مادر دو مسافر هواپیمای اوکراینی، به روزنامه شرق گفت: علی شمخانی در مراسم ختم فرزندان ما آمد، گیج بودیم و هنوز نمی‌دانستیم جریان چیست. شمخانی آمد و مصاحبه شبکه خبرش را در مراسم ختم بچه‌های ما انجام داد. ما الان یکی از متهم‌های اصلی را خود شمخانی می‌دانیم.

محسن اسدی‌لاری و زهرا مجد، پدر و مادر دو مسافر هواپیمای اوکراینی گفتند: ما از علی شمخانی و حسین سلامی و امیرعلی حاجی‌زاده شکایت کرده‌ایم. حاجی‌زاده تفهیم اتهام شد ولی منع تعقیب شده است اما منع تعقیبش به ما ابلاغ نشده بود و ابلاغیه‌اش را بعدا گرفتم.

پدر و مادر دو مسافر هواپیمای اوکراینی همچنین افزودند: برنامه‌های ما را کنترل می‌کنند، حتی برای سالگرد باید بهشان اطمینان بدهیم که جمعیت زیاد نمی‌آید. ما آزاد نیستیم که هر کاری و هر صحبتی که خواستیم بکنیم. حتی اطلاعیه‌هایی که می‌خواهیم بدهیم یا روی سنگ بچه‌ها هم می‌خواستیم چیزی بنویسیم، همه با نظارت و محدودیت است.

«حسین سلامی گفت اگر هواپیما سرنگون نمی‌شد، جنگ می‌شد»

زهرا مجد و محسن اسدی لاری، مادر و پدر محمد‌حسین و زینت، از جان‌باختگان فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه اعلام کردند که حسین سلامی، فرمانده وقت سپاه به آنها گفته «نقش فرزندانشان از شهید وسط جبهه جنگ هم بیشتر است و اگر این‌ها نبودند جنگ می‌شد». به گفته والدین این دو جان‌باخته سرنگونی هواپیمای اوکراینی که با روزنامه شرق گفت‌و‌گو کردند، سلامی به آنها گفته بود، «اگر این اتفاق نمی‌افتاد ۱۰ میلیون نفر کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد این جنگ رخ ندهد.»

زهرا مجد و محسن اسدی گفتند که این دیدار چهل روز پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی انجام شده و بنا بر اصرار سلامی و همراهانش مخفیانه مانده است. این نخستین بار است که علاوه بر امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، نام حسین سلامی نیز به طور شفاف در پرونده شلیک سپاه به پرواز شماره پی‌اس ۷۵۲ در رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی مطرح می‌شود. البته خانواده جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی و شماری از ناظران و کارشناسان تاکید دارند که مقامات جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل در این فاجعه دست داشته‌اند.

این مصاحبه در حالی منتشر می‌شود که اخیرا در ویدیویی که در کانال‌های تلگرامی وابسته به سپاه پاسداران منتشر شده، مصاحبه‌شوندگان شلیک به هواپیمای اوکراینی را «تصمیم درست» اعلام می‌کنند. آنها در پاسخ به این پرسش که اگر به جای اپراتور پدافند بودند چه می‌کردند، می‌گویند: «اگر من بودم می‌زدم» مصاحبه شوندگان در ادامه می‌گویند که کشته شدن ۲۰۰ نفر بهتر از پنج هزار نفر است.

اظهاراتی هم‌سو با گفته‌های سلامی در چهلم جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی.

زهرا مجد در مصاحبه دیگری با انصاف‌نیوز هم گفته بود، «باور داریم به‌عنوان سپر انسانی هواپیما را زدند» زهرا مجد و محسن اسدی لاری گفتند که از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، سلامی و حاجی‌زاده شکایت کرده‌اند.

هواپیمای اوکراینی بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ با شیلک دو موشک از پدافند سپاه که ساعاتی قبل در نزدیکی فرودگاه خمینی مستقر شده بود بر فراز تهران هدف گرفته شده و همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن جان‌باختند.

این شلیک در حالی انجام شد که تا ساعتی قبل سپاه سرگم موشک‌پراکنی به پایگاه خالی نظامیان آمریکایی در عراق بود تا انتقام قاسم سلیمانی را بگیرد. فرمانده سابق نیروی قدس که پنج روز قبل در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در عراق کشته شده بود.

شلیک به هواپیمای اوکراینی در حالی انجام شد که باوجود شرایط جنگی منطقه پرواز ممنوع اعلام نشده بود و پروازهای مسافربری نیز لغو نشدند

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: