حمله ولایتی و حداد عادل به خاتمی و اصلاح‌طلبان

پس از تاکید محمد خاتمی و برخی دیگر از سران اصلاح‌طلب بر عدم شرکت در انتخابات مجلس، علی‌اکبر ولایتی، حداد عادل و جعفر شجونی، با حمله به خاتمی و اصلاح‌طلبان، نسبت به عواقب این تصمیم به آن‌ها هشدار دادند.
ثبت نام نامزدان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از شنبه‌ی آینده، سوم دی‌ماه رسما آغاز می‌شود. محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین و شمار دیگری از سران اصلاح‌طلبان برای حضور در این انتخابات شرط‌هایی تعیین کرده‌ بودند که تحقق نیافته است.

پس از تاکید محمد خاتمی و برخی دیگر از سران اصلاح‌طلب بر عدم شرکت در انتخابات مجلس، علی‌اکبر ولایتی، حداد عادل و جعفر شجونی، با حمله به خاتمی و اصلاح‌طلبان، نسبت به عواقب این تصمیم به آن‌ها هشدار دادند.
ثبت نام نامزدان انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از شنبه‌ی آینده، سوم دی‌ماه رسما آغاز می‌شود. محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین و شمار دیگری از سران اصلاح‌طلبان برای حضور در این انتخابات شرط‌هایی تعیین کرده‌ بودند که تحقق نیافته است. آزادی زندانیان سیاسی، باز شدن فضای امنیتی، آزادی فعالیت رسانه‌ها و تشکل‌ها و تضمین سلامت انتخابات از جمله این شرط‌ها هستند.

 

«حمله‌ها نشانه‌ی درستی تحریم انتخابات است»

محمد خاتمی عصر دوشنبه، ۲۸ آذر در حاشیه مراسم ترحیم شوهر خواهرش محمد خلیلی‌اردکانی اظهار داشت «فکر می‌کنم وقتی همه نشانه‌ها این است که نباید در انتخابات شرکت بکنیم بنابراین شرکت در انتخابات معنا ندارد.» به گزارش خبرگزاری مهر او در ادامه افزود «حرف بنده همان حرفی است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات زد و آن مبنی بر این بود که اصلاح طلبان نمی‌توانند و نباید در انتخابات نامزد و لیست داشته باشند.»

شورای هماهنگی اخیرا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد فهرست انتخاباتی ارائه نمی‌دهد و از هیچ لیستی نیز حمایت نمی‌کند. این تصمیم که از سوی ۱۸ تشکل اصلی اصلاح‌طلب حمایت می‌شود با انتقاد و حمله‌های تند محافظه‌کاران روبرو شده است. محمد غریبانی سخنگوی این شورا، یک‌شنبه ۲۷ آذر به خبرگزاری ایلنا گفت: «عملکرد برخی از رسانه‌های تندرو اصولگرا نشان از آن دارد که تصمیم شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مبنی بر عدم معرفی کاندیدا در انتخابات، تصمیمی درست و به موقع بود.»

هشدار حدادعادل نسبت به آینده اصلاح‌طلبان

یک روز پس از انتشار سخنان خاتمی، غلام‌علی حدادعادل، از نزدیکان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و رئیس مجلس هفتم، در واکنش به اعلام موضع انتخباتی او تلویحا نسبت به آینده‌ی اصلاح‌طلبان به آن‌ها هشدار داد. به گزارش خبرگزاری مهر حدادعادل گفته است: «حضور (و عدم حضور) آقایان در انتخابات معنایی دارد و آن معنا را باید متوجه باشند. به هر حال هر اقدامی که در آینده صورت بگیرد از مواضع گذشته جدا نبوده و باید همه این‌ها با هم سنجیده شود.»

به نظر می‌رسد با تاکید اصلاح‌طلبان در مورد مواضع انتخاباتی خود خشم اصولگرایان نیز افزایش می‌یابد. خبرگزاری فارس ۲۸ آذر به نقل از جعفر شجونی، عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز نوشت: «اظهارات اخیر خاتمی نشان می‌دهد که این فتنه‌گران از ادعا و حرف‌های بی‌ربط کوتاه نمی‌‌آیند در حالی که این طیف از اصلاح‌طلبان در جامعه محلی از اعراب ندارند و فقط خود را گرفتار تلاش مذبوحانه‌کرده‌اند.»

اصلاح‌طلبان، و اتهام وابستگی به بیگانگان

"جریان فتنه" و "فتنه‌گران" عنوان‌هایی است که در ادبیات رسمی حکومت جمهوری اسلامی برای معترضان به نتایج اعلام شده‌ی انتخاباب سال ۸۸ و رهبران اصلاح‌طلبان به کار برده می‌شود. پایگاه خبری باشگاه خبرنگاران روز سه‌شنبه، ۲۹ آذر از قول علی اكبر ولایتی، سخنگوی جبهه متحد اصولگرایی، اصلاح‌طلبان را "جریانات خاص" خواند که به بیگانگان "وابستگی و دلبستگی" دارند.

محمد خاتمی در انتخابات خرداد ۱۳۸۸Biift: محمد خاتمی در انتخابات خرداد ۱۳۸۸ولایتی که مشاور ارشد علی خامنه‌ای در امور بین‌المللی است به باشگاه خبرنگاران گفت: «احزاب، طیف‌های سیاسی و شخصیت‌هایی كه به دنبال جذب حمایت غرب برای حضور در انتخابات هستند، بایستی بدانند این موضوع موجب شکست آنان خواهد شد.» اعلام شرط "آزاد و سالم" برگزار شدن برای شرکت در انتخابات از ماه‌ها پیش از سوی اصلاح‌طلبان مطرح شد و از همان زمان واکنش تند اصولگرایان را به دنبال داشت. احمد جنتی دبیر شورای نگهبان مدتی پیش در واکنش به شرط‌های خاتمی گفته بود: «اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست و ... مردم و مسئولان آن‌ها را به هیچ وجه قبول ندارند.»

محکومیت «بازیگری در نمایش تبلیغاتی»

عصر دوشنبه و همزمان با اظهارات خاتمی و شمار دیگری از اصلاح‌طلبان در مورد عدم شرکت در انتخابات، سومین بیانیه انتخاباتی شورای هماهنگی راه سبز امید نیز منتشر شد. در این بیانیه انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی "نمایشی تبلیغاتی برای ادعای حاکمیت مردم سالاری" توصیف شده و "هرگونه بازیگری و ایفای نقش" در آن به شدت محکوم می‌شود.

در کنار حمله به شخصیت‌های اصلی اصلاح‌طلبان، رسانه‌های نزدیک به حکومت مدعی می‌شوند عدم شرکت در انتخابات موضوع همه‌ی افراد و تشکل‌های این جناح نیست. در روزهای گذشته خبرهایی نیز در مورد احتمال شرکت برخی از نمایندگان جناح اقلیت مجلس هشتم در انتخابات آینده یا حضور تعدادی از اصلاح‌طلبان به شکل منفرد نیز منتشر شده است.

اردشیر امیرارجمند سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید در این مورد به تلویزیون "رسا" گفته است «امروز در بدنه اصلی جریان اصلاح‌طلبی اجماع وجود دارد و کسی نمی‌تواند ادعا کند که در مورد عدم شرکت در انتخابات تردیدی وجود دارد.» او که مشاور حقوقی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بود واکنون در خارج به سر می‌برد تاکید می‌کند «بنابراین اگر افرادی نام خود را اصلاح‌طلب می‌گذارند و تصمیم دیگری متفاوت با تصمیم جمعی دارند، خودشان باید پاسخگو باشند.»

منبع: 
dw
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.