یک جوان به اتهام شرکت در آبان 98 به اعدام محکوم شد

گزارش ها از ایران حاکیست که محمدجواد وفایی ثانی، شهروند ۲۶ ساله، که در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در مشهد دستگیر شده بود به اعدام محکوم شده است. به گفته بابک پاک‌نیا وکیل آقای وفایی اتهام او "افساد فی الارض" از طریق "تحریق و تخریب عمدی اماکن خاص از جمله ساختمان تعزیرات حکومتی" است.
 
عکسی که از محمد جواد وفایی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است

 

گزارش ها از ایران حاکیست که محمدجواد وفایی ثانی، شهروند ۲۶ ساله، که در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ در مشهد دستگیر شده بود به اعدام محکوم شده است.

به گفته بابک پاک‌نیا وکیل آقای وفایی اتهام او "افساد فی الارض" از طریق "تحریق و تخریب عمدی اماکن خاص از جمله ساختمان تعزیرات حکومتی" است.

او در شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد محکوم به اعدام شده است.

آقای پاک‌نیا در توییتی در روز یکشنبه نوشت که این حکم قابل فرجام خواهی در دیوان عالی است و او ظرف ۲۰ روز درخواست تجدید نظر در حکم را ارائه خواهد کرد.

جزئیات بیشتری درباره این پرونده منتشر نشده است. آقای وفایی چند هفته بعد از اعتراضات گسترده ضد دولتی آبان ۹۸ دستگیر شد.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا (وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) می نویسد که آقای وفایی مربی رشته بوکس بود.

به نوشته این خبرگزاری "پیش از صدور حکم برای آزادی این شهروند وثیقه‌ای سنگین تعیین شده و با توجه به عدم توانایی در تامین آن از زمان دستگیری تاکنون در زندان به سر برده است."

در خبری دیگر توییتر "۱۵۰۰ تصویر" که خبرهای مربوط به کشته های آبان ۹۸ و به طور کلی تر موارد نقض حقوق بشر در ایران را گزارش می کند از درگذشت امید موسوی یکی از بازداشت شدگان آن سال خبر داده است.

در این توییت آمده است: "امید موسوی، از بازداشت‌شدگان آبان ۹۸ در اعتراضات تیر خورده بود و بعد دستگیر شده و مدت‌ها زیر شکنجه بود. او پانزده ماه را در زندان تهران بزرگ حبس بود. امید شب گذشته در ۲۷ سالگی بر اثر سکته‌ قلبی جان باخت."

اعتراضات آن سال در روز جمعه ۲۴ آبان، در پی افزایش قیمت و سهمیه بندی ناگهانی بنزین، در ایران شروع شد و دامنه آن به سرعت گسترش یافت. ماموران امنیتی در موارد متعددی به روی معترضان آتش گشودند و بسیاری را کشتند.

عفو بین الملل کشته شدن دست کم ۳۰۴ نفر را تایید کرد اما می گوید آمارها احتمالا بیش از این است. خبرگزاری رویترز هم در گزارشی اختصاصی در آن سال به نقل از منابع دولتی در ایران شمار کشته شدگان اعتراضات را حدود ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و همچنین از دستور رهبر ایران برای پایان دادن به اعتراضها "به هر شکل ممکن" خبر داد.

هزاران نفر نیز در جریان اعتراضات بازداشت شدند و گزارش های متعدد حاکی از بدرفتاری با بازداشتی‎ها بوده است.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: