فصل تازه جنگ گرگها : مردم منتظر اعدام حسن روحانی باشند؟
13.01.2022 - 09:31

روایت حاجی‌زاده از هشدار سال ۹۶ فرماندهان سپاه به روحانی؛ قاسم سلیمانی گفت: 'می‌خواهی مثل احمدی‌نژاد بشوی؟'

۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲
سلیمانی و روحانی

منبع تصویر،PRESIDENT.IR

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان به جزئیات هشدار فرماندهان سپاه در جلسه سال ۱۳۹۶ به حسن روحانی پرداخته که در آن به رئیس جمهوری وقت گفته شده حرف‌ها و مخالفت‌هایش "قابل تحمل نیست". او همچنین گفت قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه به حسن روحانی رئیس جمهوری وقت گفته بود "می‌خواهی مسیر احمدی‌نژاد بشوی؟"

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در مصاحبه‌ چهارشنبه ۲۲ دیماه خود با روزنامه کیهان به هشدار قاسم سلیمانی به حسن روحانی پرداخت و گفت "عین جمله حاج قاسم این بود که گفت: آقای روحانی! می‌خواهی مسیر احمدی‌نژاد را بروی؟ تو هم می‌خواهی مثل او بشوی؟"

به گفته امیرعلی حاجی‌زاده، آقای سلیمانی خطاب به رئیس جمهوری وقت گفته بود "برای چه خودزنی می‌کنی؟ برای چه هر روز به خودمان حمله می‌کنی؟ بیا مشکلات را حل کنیم".

آقای حاجی زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع قاسم سلیمانی درباره برجام نیز گفته است او "مخالف دیپلماسی نبود. مخالف آن چیزی که در سطح کشور تأیید شده و تصویب شده نبود. در واقع نه موافق بود و نه مخالف. ایشان مخالف وابستگی و سازش بود. می‌گفت: از این طریق به جایی نمی‌رسید. در آن جلسه حاج قاسم با آقای روحانی خیلی صریح حرف زد".

قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران در ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در عملیاتی که زیر نظر رئیس جمهور آمریکا قرار داشت، در عراق ترور شد.

اختلافات دولت حسن روحانی و سپاه پاسداران بارها به رسانه‌ها کشیده شده بود و دو طرف به طور علنی انتقادهایی را علیه یکدیگر مطرح کرده بودند.

فرماندهان سپاه به روحانی چه گفته بودند؟

روحانی و فرماندهان سپاه

امیرعلی حاجی‌زاده در این مصاحبه به جزئیات جلسه مردادماه ۱۳۹۶ حسن روحانی و فرماندهان سپاه اشاره می‌کند، جلسه‌ای که خبرهای آن در رسانه‌ها منتشر شد.

آقای حاجی‌زاده در مصاحبه با روزنامه کیهان گفته است: "در دولت دوم آقای روحانی جلسه‌ای با او گرفتیم. سردار جعفری فرمانده کل سپاه بود. حاج قاسم سلیمانی بود. بنده بودم. چند نفری به آنجا رفتیم. آن جلسه برای چه بود؟ جلسه خیلی صریح و تند بود".

فرمانده هوافضای سپاه ادامه داد که در آن جلسه به حسن روحانی هشدار داده شده که "اگر این حرفها را بزنید برای ما قابل تحمل نیست. شما هر روز مخالفتی می‌کنید. دفاع از انقلاب و ملت و نظام و رهبری خط قرمز ما است فکر نکن همیشه می‌توانی این حرف را بزنی ما هم سکوت کنیم".

آقای حاجی‌زاده در ادامه مصاحبه خود می‌گوید "اگر یادتان باشد رهبری صحبتی می‌کرد هفته بعد آقای روحانی موضع می‌گرفت، سپاه را تخریب می‌کرد، هر روز به خودی‌ها حمله می‌کرد. در آن جلسه که ما رفتیم پیام جلسه این بود و همه این را گفتیم که آقای روحانی ما کمک شما هستیم. آدم نباید خودزنی کند".

این دیدار زمانی برگزار شد که در چند ماه قبل از آن دو طرف به طور علنی انتقادهایی را علیه یکدیگر مطرح کرده‌ بودند.

آقای روحانی در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری بارها سخنان تندی علیه سپاه مطرح کرد و بعد از انتخابات هم درباره خصوصی‌سازی جملاتی گفت که واکنش‌های زیادی به دنبال داشت.

در آن زمان قاسم سلیمانی هم تلویحا با اشاره به سخنان حسن روحانی از "تضعیف" این نیروها انتقاد کرده بود.

حسن روحانی اما بعدتر در جلسه با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و پس از آن، بارها به تجلیل از این نیرو و به ویژه قاسم سلیمانی پرداخت.

سرانجام در سال ۱۳۹۷ قاسم سلیمانی نیز نامه‌ای خطاب به روحانی منتشر نوشت. در این نامه فرمانده وقت شاخه برون مرزی سپاه اظهارات رئیس جمهوری پیشین درباره "عدم صدور نفت منطقه در صورت عدم صدور نفت ایران" را "مایه مباهات و افتخار" خوانده بود.

در این نامه آقای سلیمانی همچنین به حسن روحانی نوشته بود "دست شما را برای ایراد این سخنان به موقع، حکیمانه و صحیح می‌بوسم".

اما در سال آخر دولت حسن روحانی یک فایل صوتی جنجالی منتشر شد که در آن محمد جواد ظریف وزیر خارجه وقت ایران به تقابل دستگاه دیپلماسی با تصمیمات نظامی و به ویژه نقش قاسم سلیمانی می‌پرداخت. آقای ظریف در این فایل به پشت پرده بسیاری از وقایع مرتبط با سیاست خارجی ایران پرداخته بود و از اینکه دیپلماسی در ایران هزینه میدان جنگ شده، انتقاد می‌کرد.

"میدان" به نیروی قدس سپاه و فرمانده کشته شده آن قاسم سلیمانی و عملیات‌های برون مرزی آن اشاره دارد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران با طرح تحقیق و تفحص از عملکرد نهاد ریاست جمهوری در دولت حسن روحانی موافقت کردند. بر اساس این طرح از نقش رئیس دفتر آقای روحانی، تیم اقتصادی دولت "در توزیع میلیاردها دلار ارز و طلا و هدررفتن آن" و نقش حسین فریدون برادر رئیس جمهور در مذاکرات اتمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


واکنش‌ها به انتشار فایل صوتی ظریف

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما