رحمان گلزار شبستری سازنده شهرک اکباتان تهران درگذشت

رحمان گلزار شبستری ، سرمایه‌گذار و سازنده شهرک اکباتان تهران که پس از انقلاب، مقام‌های جمهوری اسلامی آن را مصادره کردند، در ۹۲ سالگی در فلوریدای آمریکا درگذشت. گلزار شبستری، فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و ساخت شهرک اکباتان را از سال ۱۳۴۵ آغاز کرد.

 

اکباتان در زمینی به مساحت حدود ۵.۹۴ کیلومتر مربع، در سه فاز ساخته شده و به‌علت بهره‌مندی از امکانات رفاهی مثل مراکز خرید، مجموعه‌های آموزشی و ورزشی، بخش زیادی از نیازمندی‌های ساکنین در خود شهرک برآورده می‌شود.

عمر مفید شهرک اکباتان به‌علت رعایت استانداردهای بالای معماری و شهرسازی از جمله فضای سبز گسترده، سازه‌های بتنی و نورگیری مناسب، حدود ۳۰۰ سال برآورد شده است.

پیش‌تر حسین مرعشی در مصاحبه‌ای درباره گلزار شبستری و اکباتان گفته بود که پس از «انقلاب۵۷» دادگاه اکباتان را مصادره کرد.

او افزوده بود که گلزار شبستری نه شاکی خصوصی داشت و نه از بانک وامی گرفته بود و تنها دلیل مصادره اکباتان از سوی دادگاه، پیش‌فروش کردن واحدها عنوان شده بود.

قرار بود در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، رحمان گلزار پروژه ساخت بزرگراه تهران – شمال را در اختیار بگیرد، اما به گفته مرعشی «مجموعه‌ حکومت راضی نشد» که او چنین پروژه‌ای را اجرا کند.

پس از انقلاب ایران، بسیاری از اموال سرمایه‌داران ایرانی، شامل خانه‌ها و کارخانه‌ها، به بهانه‌های مختلف از سوی نهادهای انقلابی مثل بنیاد مسکن مصادره شد و بعدا در سال ۱۳۶۸ «ستاد اجرایی فرمان امام» برای رسیدگی به هزاران زمین و ملکی که مصادره شده بود، تشکیل شد.

خبرگزاری رویترز در سال ۲۰۱۳ دارایی‌های ستاد اجرایی را که اکنون زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است، بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار اعلام کرد.

مصادره اموال مردم به ویژه زندانیان سیاسی و شهروندان بهایی، همچنان نیز ادامه دارد.

به تازگی فائزه هاشمی درباره محمد مخبر معاون اول ابراهیم رئیسی و رئیس پیشین ستاد اجرایی فرمان امان گفته است کسی که دنبال مصادره اموال مردم بوده، چگونه اکنون می‌تواند معنای خصوصی‌سازی را درک و آن را تقویت کند.

عمر مفید شهرک اکباتان به علت رعایت استانداردهای بالای معماری و شهرسازی از جمله فضای سبز گسترده در این مجموعه، حدود ۳۰۰ سال برآورد شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: