سه "دیپلمات " رزیم اسلامی ایران در عربستان مستقر شدند

روزی نامه های در ایران گزارش دادند که اخیرا با اعزام سه" دیپلمات" رزیم اسلامی ، دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی پس از شش سال فعالیتش را در جده عربستان از سر گرفته است. اخیرا حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران با تایید خبر صدور ویزا برای این دیپلمات‌ها، از این اقدام ریاض استقبال کرده بود.

 

اما یک منبع وزارت خارجه عبرستان در مصاحبه با بلومبرگ این اقدام را "امری متعارف" توصیف کرده و گفته بود "عربستان سعودی به عنوان بخشی از رویه عادی برای نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که مرکز آن در جده قرار دارد با صدور ویزا برای سه دیپلمات ایرانی موافقت کرده است".

خبرگزاری ایسنا استقرار این دیپلمات‌ها در جده را نتیجه مذاکرات ایران و عربستان دانست که با میانجی‌گری عراق انجام شد.

شش سال پیش در پی حمله دی ۱۳۹۴به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد، روابط دیپلماتیک تهران- ریاض قطع شد. منابع ایرانی می‌گویند از آن پس، فعالیت دفتر نمایندگی ایران در جده نیز متوقف شد و دیپلمات‌های ایرانی از جده بازگشتند.

بیانیه جده حمله به سفارت سعودی را فرقه‌گرایانه توصیف کرده است

حمله به سفارت عربستان در تهران، ۱۲ دی ۱۳۹۴

 

مشخص نیست صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایرانی تا چه حد با مذاکرات تهران و ریاض مرتبط است.

امسال همزمان با تلاش سازمان ملل برای پایان دادن به بحران جنگ در یمن و تلاش‌های جهانی برای بازگرداندن ایران به تعهداتش در برجام، مقامات عربستان سعودی و ایران مذاکراتی را با هدف بهبود روابط آغاز کردند.

این مذاکرات که از بهار امسال به میزبانی دولت عراق در بغداد شروع شد، پس از پنج سال قطع رابطه میان عربستان و ایران است.

تاریخچه حضور ایران در سازمان همکاری اسلامی

پنجاه و هفت کشور در سازمان همکاری اسلامی عضویت دارند و ایران یکی از پایه‌گذاران این نهاد است که پیشتر سازمان کنفرانس اسلامی نام داشت و در نشست سران شماری از کشورهای اسلامی در مراکش در سال ۱۹۶۹ پایه‌گذاری شد.

مقر سازمان در شهر جده، عربستان سعودی واقع است و این کشور میزبانی هیئت‌های نمایندگی کشورهای عضو را برعهده دارد.

بسیاری از نشست‌های این سازمان در مقر سازمان در عربستان سعودی برگزار می‌شود و کشورهای عضو نمایندگان خود در رده‌های مختلف را به این نشست‌ها اعزام می‌کنند هرچند سایر کشورهای عضو هم میزبانی اجلاس سران یا نشست‌های مهم آن را برعهده داشته‌اند.

ایران از اعزام سه دیپلمات جمهوری اسلامی به عربستان سعودی خبر داد

سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش‌های رسانه‌ای درباره اعزام سه دیپلمات جمهوری اسلامی به جده را تایید کرد. آنها قرار است پس از ۶ سال نمایندگی ایران در سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان سعودی را بازگشایی کنند.

پیشتر، خبرگزاری ایسنا گزارش داد سه دیپلمات جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر راهی جده شده‌اند.

ایسنا روز دوشنبه ۲۷ دی به اظهارات اخیر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران درباره بازگشایی نمایندگی این کشور در سازمان همکاری اسلامی اشاره کرد.

امیرعبداللهیان روز دوم دی در یک نشست خبری با فواد حسین، وزیر خارجه عراق در تهران اعلام کرده بود که عربستان سعودی با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌های ایران به عنوان دیپلمات‌های مستقر در سازمان کنفرانس اسلامی در جده موافقت کرده است.

او همچنین به تازگی در مصاحبه با شبکه الجزیره صدور روادید برای دیپلمات‌های ایرانی برای حضور در جده را «نشانه‌ای مثبت و خوب» عنوان کرد.

خطیب‌زاده هم روز دوشنبه با اشاره به مذاکرات تهران و ریاض گفت: «هیاتی که امروز در جده است برای آغاز به کار فعالیت‌هایش نزد سازمان همکاری های اسلامی است که می‌تواند مقدمه خوبی باشد برای اینکه دو طرف بازدید از سفارتخانه‌هایشان انجام بدهند.»

فعالیت دفتر نمایندگی ایران در جده در سال ۱۳۹۴ و در پی قطع روابط ایران و عربستان سعودی بعد از حمله به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری عربستان سعودی در مشهد تعطیل شد.

اعزام دیپلمات‌های جمهوری اسلامی به عربستان سعودی همزمان در حالی است که قرار است دور پنجم مذاکرات میان تهران و ریاض با میانجیگری بغداد در این شهر برگزار شود.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: