در دوران کرونا؛ مجموع ثروت ۱۰ میلیاردر جهان دو برابر شده است

موسسه خیریه آکسفام می‌گوید همه‌گیری سبب شده مجموع ثروت ۱۰ میلیاردر جهان دو برابر شود. بر اساس این گزارش همزمان شمار کسانی که در فقر زندگی می‌کنند نیز افزایش یافته است.
بنابر اعلام این موسسه مجموع ارزش دارایی‌های ۱۰ مرد ثروتمند جهان از مارس ۲۰۲۰ بیش از دو برابر شده است.

آکسفام به طور معمول در آستانه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس گزارشی درباره نابرابری در جهان منتشر می‌کند.

در داووس، معمولا هزاران نفر از رهبران سیاسی، مدیران شرکت‌ها، افراد مشهور، فعالان کارزارهای انتخاباتی، اقتصاددانان و روزنامه‌نگاران در پیست اسکی سوئیس گرد هم می‌آیند.

این رویداد با میزگرد، مهمانی‌های نوشیدنی و سرگرمی‌ها همراه است.

با این حال برای دومین سال پیاپی این رویداد به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

بحث‌های این هفته به آینده همه‌گیری، توزیع واکسن و مسئله انرژی اختصاص خواهد یافت.

دنی سریسکندراجاه، مدیر اجرایی آکسفام بریتانیا می‌گوید این موسسه خیریه هر سال گزارش را همزمان با داووس منتشر می‌کند تا توجه نخبگان اقتصادی، تجاری و سیاسی را به خود جلب کند.

او با اشاره به اینکه "آنچه امسال رخ داده است، از مقیاس خارج شده" و گفت تقریبا هر روز یک میلیاردر جدید در طول همه‌گیری ایجاد می‌شود، در حالی که ۹۹ درصد از جمعیت جهان به دلیل قرنطینه‌ها، کاهش تجارت بین‌المللی، ار رونق افتادن گردشگری بین‌المللی وضعیت بدتری دارند".

او گفت "در طول همه گیری ۱۶۰ میلیون نفر به زیر خط فقر رانده شدند".

طبق این گزارش، ۱۶۰ میلیون نفر با درآمد کمتر از ۵.۵۰ دلار (۴.۰۲ پوند) در روز زندگی می‌کنند. این درآمد به نسبت دوران بدون تأثیر همه‌گیری در نظر گرفته شده است.بانک جهانی درآمد روزانه ۵.۵۰ دلار را به عنوان معیاری برای سنجش فقر در کشورهای با درآمد متوسط ​​بالا استفاده می‌کند.

آکسفام در گزارش خود اعلام کرده درآمد کم به مرگ ۲۱۰۰۰ نفر در روز کمک کرده است.

بنابر لیست مجله اقتصادی فوربس الون ماسک، جف بزوس، برنار آرنو و خانواده، بیل گیتس، لری الیسون، لری پیج، سرگی برین، مارک زاکربرگ، استیو بالمر و وارن بافت ثروتمندترین مردان جهان به شمار می‌آیند.

هرچند در حالی که مجموع ثروت آنها از ۷۰۰ میلیارد دلار به ۱.۵ تریلیون دلار افزایش یافته است، اما تفاوت قابل توجهی بین آنها وجود دارد، به طوری که دارایی آقای ماسک بیش از ۱۰۰۰ درصد افزایش یافته، اما دارایی‌های آقای گیتس ۳۰ درصد کمتر شده است.

گزارش آکسفام همچنین بر اساس داده‌های بانک جهانی است که بنابر آن عدم دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، گرسنگی، خشونت‌های جنسیتی و بحران آب و هوایی باعث مرگ یک نفر در هر چهار ثانیه می‌شود.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: