باز گشت سفیر نروژ پس از گفتگو با دولت طالبان

تسلط بر تخلیه گسترده اتباع خارجی، از جمله نروژی ها و بسته بودن سفارت نروژ در افغانستان از برجسته ترین موضوعات گفتگو بوده است.هویتفلد وزیر امور خارجه افزود که موضوع گفتگوهای دیپلمات های نروژی با طالبان، از جمله، وضعیت انسانی، احترام به حقوق بشر و حق مشارکت زنان در جامعه بود.

او تأکید کرد که این به معنای تغییر در سیاست نروژ نیست.

آنیکن هویتفلد، وزیر امور خارجه روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با خبرنگاران نروژی در نیویورک اعلام نمود که گفتگو و سفر در این خصوص حایز اهمیت است.

سفیر و همکاران دیپلماتیکش در یک سفر دو روزه به نروژ بازگشته اند تا با طالبان که در ماه اوت قدرت را در کشور به دست گرفتند، گفتگو کنند.

 تسلط بر تخلیه گسترده اتباع خارجی، از جمله نروژی ها و بسته بودن سفارت نروژ در  افغانستان از برجسته ترین موضوعات گفتگو بوده است..

هویتفلد وزیر امور خارجه افزود که موضوع گفتگوهای دیپلمات های نروژی با طالبان، از جمله، وضعیت انسانی، احترام به حقوق بشر و حق مشارکت زنان در جامعه بود.

او تأکید کرد که این به معنای تغییر در سیاست نروژ نیست.

هویتفلد می گوید که حمایت نروژ از افغانستان برای پوشش نیازهای اساسی جمعیت غیرنظامی از طریق سازمان ملل متحد و سازمان های مستقل، علاوه بر تلاش های بشردوستانه خواهد بود.

با این حال، او معتقد است که ارتباط با حاکمان جدید و سایر جوامع در کشور برای حمایت از مردم افغانستان مهم است.

 

هویتفلد می گوید که به شدت نگران وضعیت جدی بشردوستانه در کشور است و اشاره می کند که کشور جنگ زده هم از خشکسالی و هم از بیماری همه گیر آسیب دیده است و اقتصاد سقوط کرده است.

 

او می گوید: - خطر واقعی فروپاشی اجتماعی با عواقب عظیم برای جمعیت غیرنظامی افغانستان وجود دارد.

لازم به ذکر است.

نروژ در حال حاضر ریاست شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد و همچنین مذاکرات در مورد مأموریت جدید برای کار سازمان ملل در افغانستان را رهبری می کند. ماموریت فعلی در ماه مارس به پایان می رسد.

برگرفته از: 
https://www.nettavisen.no/nyheter/norges-ambassador-i-samtaler-med-taliban-i-kabul/s/12-95-3424233032

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: