حبیب اسیود از رهبران گروه حرکت‌النضال در دادگاه به فساد فی‌الارض متهم شد

نخستین جلسه دادگاه فرج الله کعب ملقب به حبیب اسیود از رهبران جنبش «‌حرکت النضال» روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. او در دادگاه متهم به فساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره گروه «حرکت النضال و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی و تخریب اموال عمومی» شد.

 

حبیب اسیود از رهبران گروه حرکت‌النضال در دادگاه به فساد فی‌الارض متهم شد

نخستین جلسه دادگاه فرج الله کعب ملقب به حبیب اسیود از رهبران جنبش «‌حرکت النضال» روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

او در دادگاه متهم به فساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره گروه «حرکت النضال و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی و تخریب اموال عمومی» شد.

حبیب اسیود در آبان سال ۱۳۹۹ از سوی سرویس امنیتی جمهوری اسلامی در استانبول ترکیه ربوده و به ایران انتقال داده شد.

در کیفرخواست دادگاه موارد اتهامی متعددی از بمب‌گذاری در اماکن مختلف استان خوزستان علیه او قرائت شد.

اسیود در این کیفرخواست متهم به بمب‌گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست، بمب‌گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت آبادان و اهواز و ماهشهر و بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان شده است.

یکی دیگر از اتهام‌های او ساماندهی حمله به رژه نیروهای نظامی در ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷ است که ۲۵ کشته برجای گذاشت.

نماینده دادستان، در بیان اتهام‌های اسیود گفت که اعضای گروه «‌حرکت‌ النضال» در سوئد اقامت دارند. او عربستان سعودی را متهم به حمایت از فعالیت‌های این گروه کرد.

اسیود در این کیفرخواست همچنین متهم شده که «به عنوان معاون و مسئول شاخه نظامی گروه حرکت النضال» «مسئولیت جذب و آموزش نیروهای خود و هدایت اعمال تروریستی» را برعهده داشته است.

«جنبش مبارزه عربی برای آزادی الاحواز» که به «حرکت النضال» معروف است فعالیت‌های خود را از سال ۱۳۸۴ شروع کرده است. این گروه می‌گوید برای «استقلال استان خوزستان و جدایی آن از ایران» مبارزه می‌کند.

نخستین جلسه دادگاه بدون دفاعیات اسیود پایان یافت و ادامه قرائت کیفرخواست به جلسه بعدی موکول شد.

روایتی از نحوه ربایش اسیود

پس از ربایش این رهبر گروه حرکت النضال در سال ۹۹، گزارش‌هایی درباره نحوه این ربایش منتشر شد و مقام‌های ترکیه از بازداشت افرادی در ارتباط با این عملیات خبر دادند.

شبکه اسکای‌نیوز بریتانیا بعد از عملیات ربایش اسیود در گزارشی فاش کرد که او بر اساس یک «‌تله عشقی» از سوئد به استانبول کشانده شده بود. از زنی به عنوان صابرین سعیدی به عنوان جاسوس جمهوری اسلامی و عامل کشاندن اسیود به ترکیه یاد شده بود.

روزنامه «صباح» چاپ ترکیه ۲۴ آذرماه سال ۱۳۹۹ گزارش داده بود که سازمان اطلاعات ترکیه (میت) ۱۱ نفر را که عضو شبکه قاچاق مواد مخدر ناجی شریفی زیندشتی بوده‌ و در ربودن حبیب چعب، معروف به اسیود، نقش داشتند به ظن جاسوسی برای حکومت ایران بازداشت کرده است.

روزنامه واشینگتن‌پست هم در گزارشی نوشته بود احتمالا زیندشتی در قتل مسعود مولوی وردنجانی، منتقد حکومت ایران، در سال ۱۳۹۸ و نیز سعید کریمیان، مدیر گروه تلویزیونی جم، در سال ۱۳۹۶ نقش داشته است.

جمهوری اسلامی در موارد متعددی متهم است که مخالفان خود در خارج از کشور را به جاهایی می‌کشاند که بتواند آنها را برباید یا بکشد. پیش از این، برخی از مخالفان جمهوری اسلامی از جمله روح‌الله زم، موسس وب‌سایت آمدنیوز و مدیر این کانال تلگرامی و جمشید شارمهد، رهبر گروه تندر، در کشورهای دیگر ربوده و به ایران منتقل شده بودند.

اگر اسیود بابت اتهام فساد فی‌الارض محکوم شود طبق قوانین جزایی ایران به اعدام محکوم خواهد شد.

 

دادگاه حبیب اسیود شهروند ایرانی سوئدی در تهران برگزار شد

 
حبیب فرج‌الله چعب مشهور به حبیب اسیود شهروند ایرانی-سوئدی حدود یک سال و نیم پیش در ترکیه ربوده شده بود

حبیب فرج‌الله چعب مشهور به حبیب اسیود شهروند ایرانی-سوئدی حدود یک سال و نیم پیش در ترکیه ربوده شده بود

 

نخستین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب مشهور به حبیب اسیود شهروند ایرانی-سوئدی روز سه‌شنبه در تهران برگزار شد. او پانزده ماه پیش در ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده بود.این محاکمه در شعبه ۲۶دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی افشاری برگزار شد.

حکومت ایران آقای اسیود را متهم کرده که در چندین بمب‌گذاری و همچنین حمله ۳۱ شهریور ۹۷ به رژه نظامی سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق در اهواز دست داشته است. در این حمله ۲۴ نفر از جمله ۱۸ نفر نیروهای سپاه پاسداران کشته شدند.

خبرگزاری قوه قضائیه اتهام حبیب اسیود را "افساد فی‌الارض" از طریق تشکیل و اداره گروه حرکه النضال" و همچنین "اجرای عملیات تروریستی" و "تخریب اموال عمومی عنوان شده است.

حبیب اسیود رهبر سابق و یکی از بنیان‌گذاران "جنبش نضال" از گروه‌های مخالف حکومت ایران است که هدف خود را دفاع از حقوق اقلیت عرب این کشور اعلام کرده است.

ایران "حرکه النضال" را یک گروه تروریستی می‌داند. این گروه اما ادعای دخالت در عملیات مسلحانه را رد می‌کند.

قوه قضاییه ایران پیشتر متن کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران را منتشر کرده بود.

او پانزده ماه پیش هنگام سفری به ترکیه ناپدید شد. یک ماه بعد او در ویدئویی در تلویزیون دولتی ایران ظاهر شد و در آن گفت که حملاتی را انجام داده و با اطلاعات سعودی کار کرده است. ترکیه می گوید آقای چعب از خاک این کشور ربوده شده است.

فعالان حقوق بشری می گویند که ویدئوهای اعتراف در ایران رایج است و اغلب از طریق شکنجه انجام می شود و این قبیل اعترافات اجباری ضبط می‌شوند و اعتبار ندارد.

حبیب اسیود ۱۵ ماه پیش در ترکیه ربوده و به ایران منتقل شد. ماموران وزارت اطلاعات بعدتر اعلام کردند که در عملیاتی "پیچیده" او را دستگیر کرده‌اند اما بعدتر گزارش‌ها حاکی از آن بود که ماموران امنیتی او را با هماهنگی یک باند قاچاق بین‌المللی ربوده و به ایران منتقل کردند.

هدی هواشمی، همسر آقای اسیود، به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که او "از ۱۵ اکتبر در استانبول ناپدید شده است."

خانم هواشمی گفت که "وزارت خارجه سوئد اطمینان دارد ماموران اطلاعاتی ایران با همکاری ترکیه و از طریق مرز آذربایجان غربی همسرش را به ایران برده‌اند."

تلویزیون حکومتی ایران تاکنون چند بار اعترافاتی از حبیب اسیود پخش کرده است.

در کیفرخواست قوه قضائیه، حبیب اسیود به طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری در استان خوزستان و تخریب اموال عمومی متهم شده است.

بر اساس متن کیفرخواست، اتهام وی "بمب گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب گذاری در اداره محیط زیست، بمب گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب گذاری در محور انتقال نفت آبادان و اهواز و ماشهر، بمب گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان، برنامه ریزی به جهت بمب گذاری در دادگستری اهواز" است.

گروه تحت رهبری آقای اسیود این اتهام‌ها را رد می‌کند.

line

پرونده پیچیده حبیب چعب

امید منتظری، بی بی سی

از زمان ربوده شدن حبیب اسیود تا امروز پرونده او روز به روز پیچیده‌تر شده است. نهادهای امنیتی تاکنون چندین بار اعتراف اجباری او را پخش کرده‌اند و این اظهارات را مبنای ساخت فیلم قرار داده‌اند.

این در حالی است که او تقریبا همزمان با جمشید شارمهد، رئیس رادیو تندر متعلق به انجمن پادشاهی ایران از خارج از ایران ربوده شد، زمانی که چندین عملیات منتسب به اسرائیل نفوذ و توان دستگاه امنیتی ایران را زیر سوال برده بود.

اما خبرهای مربوط به پرونده آقای چعب بارها مبنای تبلیغات حکومت قرار گرفته است. چرا؟

حکومت ایران حبیب اسیود را متهم کرده به عنوان رهبر "حرکت نضال" در حمله مرگبار ۳۱ شهریور ۹۷ به رژه اهواز دست داشته است. این در حالی است که مدت کوتاهی پس از حمله، داعش با انتشار ویدیویی مسئولیت حمله را پذیرفت.

وزارت اطلاعات ایران که خود در انتقال آقای چعب دست داشت، پیشتر "گروه‌های تجزیه‌طلب تکفیری تحت حمایت کشورهای مرتجع عربی" را مسئول حمله اهواز دانسته بود. از آن گذشته، سپاه پاسداران در تلافی حمله به رژه اهواز با چندین موشک مواضع داعش در شرق فرات را هدف قرار داد.

اما علاوه بر حمله اهواز، پرونده حبیب اسیود با موضوع دیگری هم گره خورده است: اختلاف حکومت ایران با سوئد که با پخش فیلمی علیه این کشور در صدا و سیما علنی شد. آقای چعب پاسپورت سوئدی دارد و کارمند اداره کار این کشور بوده است.

این موضوع در کیفرخواست قوه قضائیه علیه آقای اسیود هم بازتاب یافته است: "او فعالیت‌های تروریستی خود را تحت حمایت سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی از جمله موساد و عربستان سعودی و در چتر حمایتی سوئد آغاز کرد."

بدین ترتیب احتمال دارد برگزاری جلسه دادگاه آقای چعب تا حدی با موضوع دادگاه حمید نوری نیز گره خورده باشد. دادگاه حمید نوری مسئله کشتار هزاران زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ و دخالت مسئولان حکومت را به موضوع روز رسانه‌های بین المللی تبدیل کرده است. این ارتباط تا حدی است که مرکز رسانه‌ی قوه قضاییه سه ویدیو درباره‌ ماجرای دادگاه حمید نوری و دادگاه حبیب چعب منتشر کرده است.

این تنش اما سوی دیگری هم دارد، دولت سوئد اخیرا دو بردار ایرانی تبار را در این کشور به اتهام "جاسوسی" برای ایران بازداشت کرد.

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: