مشکلات بارش برف و باران در بسیاری از مناطق ایران

بر اساس گزارش‌ها، بارش باران و برف که بعد از ماه‌ها خشکسالی از چند روز پیش در بسیاری از استان‌های ایران شروع شده و در بعضی از مناطق ادامه دارد، مشکلات بسیاری را بوجود آورده است. بسیای از مناطق روستایی در بعضی از استانهای ایران با سیلاب روبرو شده، تعداد زیادی از جاده‌ها بسته شده و برخی از راههای ارتباطی هم مسدود شده به طوری که کمک‌رسانی را دشوار کرده است.
 
 
ایران بارندگی

بعضی از گزارشها حاکیست که تعدادی نیز جان خود را از دست داده‌اند؛ اگر چه هنوز آمار دقیقی از تلفات و یا خسارات احتمالی منتشر نشده است.

گفته شده در کرمان آب و برق در بعضی از مناطق این استان قطع شده است و با ادامه بارش‌های شدید استاندار کرمان دستور تخلیه روستاهای کنار رودخانه‌ها را صادر کرده است.

افزایش بارندگی در رودبار در جنوب کرمان، منجر به سیلاب مجدد و بالا آمدن سطح آب در روستای کروچان شده است.

براساس همین گزارش‌ها آب در ۳۰ روستای این استان قطع شده و مقامهای کرمان گفته‌اند که نیروهای امدادی در حال تلاش به هر طریق ممکن برای کمک رسانی به اهالی این منطقه هستند.

در بم فرماندار این شهر از قطعی ۵۳ راه ارتباطی روستایی در بخش‌های بروات و مرکزی و طغیان رودخانه‌های فصلی خبر داده است.

هادی شهسوارپور گفته که برق ۱۵ روستا نیز قطع شده بود که مشکل بیشتر آنها حل شده اما هنوز برق سه روستای حشرآباد و حسن آباد بخش دهبکری و دامنه سیدی از توابع بخش مرکزی قطع است.

استاندار کرمان هم گفته به دلیل شرایط باتلاقی، کوهستانی بودن و تداوم بارندگیها هنوز راه دسترسی ۱۳۰ روستا باز نشده است و تلاش برای بازگشایی مسیرها و دسترسی به روستاها ادامه دارد.

استان هرمزگان هم از دیگر مناطقی است که بشدت تحت تاثیر بارندگی شدید و بروز سیلاب قرار گرفته است.

استاندار هرمزگان گفته که با توجه به توده سوم بارشی که در این استان در پیش است، اقدام ها و آمادگی ها برای مواجهه با پیامدهای آن در شهرستان میناب و سد استقلال انجام شده است.

میناب

میناب

مهدی دوستی گفته که تخلیه سه روستا در شهرستان میناب انجام شد و همچنین ۵۰ دستگاه ماشین آلات سنگین که در جریان سیل قبل در منطقه مستقر شده بود و پنج کیلومتر سیل بند ایجاد کرده، همچنان مستقر هستند و به صورت لحظه‌ای سیل بندها را ترمیم می‌کنند.

استان‌های جنوبی و شرقی ایران که از زمان شروع بارشها در هفته گذشته شاهد وقوع سیل بودند خسارات بسیاری دیده‌اند و مقام‌های دولتی گفته‌اند که این سیلاب‌ها بیش از چهار هزار میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.

در رودان در استان هرمزگان درجریان بارندگی روز گذشته به گفته مقام‌های این استان تا کنون بیش از ۴ هزار و ۱۲۱ واحد مسکونی در رودان دچار آسیب و خسارت شدند و علاوه بر واحد های مسکونی به کشاورزی مخصوصا مزارع صیفی و باغهای این شهرستان خسارتهای زیادی وارد شده است.

همچنین تداوم سرمای هوا و بارش برف و کولاک باعث شده که مدارس برخی مناطق استانها از جمله استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل برای چند روز پیاپی تعطیل و آموزش در فضای مجازی صورت گیرد.

اردبیل

اردبیل

مشکلات ناشی از بارش برف سنگین زندگی عادی شهروندان این استان را مختل کرده است.

از جمله ۵۰۰ راه روستایی مسدود شده که گفته شده اقدامات راهداران برای بازگشایی آنها ادامه دارد و انتظار می‌رود بسیاری از روستاها تا سه‌شنبه شب از محاصره برف خارج شوند.

در لرستان هم راه ارتباطی بیش از ۸۰۰ روستا قطع شده و مهدی پازوکی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان گقته که به دلیل بارش سنگین برف در لرستان، راه‌های روستایی برخی شهرستان‌های استان همچنان مسدود است

در همین حال رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی ایران از انسداد ۴۶ محور فرعی و اصلی در ایران خبر داده است.

امدادگران در حال بازکردن آزادراه خرم آباد-پل زال

امدادگران در حال بازکردن آزادراه خرم آباد-پل زال

در چند روز گذشته استانهایی که شاهد بارش برف و باران سنگین بوده اند با بسته شدن بسیاری از محورها، مه گرفتگی و لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی و سیلاب روبرو شده‌اند.

بارش اخیر برف و باران در ایران در حالی رخ داده که ایران ظرف یک سال گذشته با یکی از خشک‌ترین سالهای خود روبرو بوده است.

سال ۲۰۲۱ خشک‌ترین سال ایران در نیم‌قرن گذشته بوده است.

سازمان هواشناسی ایران در اواسط بهار امسال با اشاره به کاهش ۸۵/۵ درصدی بارندگی نسبت به میانگین بلند مدت کشور، از بروز "خشکسالی بی‌سابقه" در برخی مناطق کشور خبر داد.

آب گرفتگی در خراسان جنوبی

آب گرفتگی در خراسان جنوبی

امدادرسانی در کردستان

امدادرسانی در کردستان

برگرفته از: 
بی بی سی
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: