پگاسوس اسراییلی تلفن همراه را به یک دستگاه جاسوسی تبدیل می‌کند

وزیر دادگستری اسرائیل گفته است در خصوص گزارش‌هایی مبنی بر اینکه از جاسوس‌افزار بحث‌برانگیز پگاسوس علیه شهروندان اسرائیلی استفاده شده، تحقیقات کاملی صورت خواهد گرفت. گفته شده است که از پگاسوس برای جاسوسی از افراد از جمله آنها که تظاهرات علیه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل را رهبری می‌کردند، استفاده شده است.
 
پگاسوس،
 

سایت اسرائیلی کالکالیست گفته است که پلیس اسرائیل بدون مجوز قضایی از این جاسوس‌افزار برای رهگیری فعالان سیاسی و برخی سیاستمداران استفاده کرده است. به گفته این سایت، تعدادی شهردار و کارمندان سابق دولت نیز هدف پگاسوس قرار گرفته‌اند.

پلیس اسرائیل این اتهام را رد کرده است.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز گزارش کرده که به صورتحسابی دست یافته که نشان می‌دهد، ظاهرا پلیس در سال ۲۰۱۳ نزدیک به ۹۰۰ هزار دلار برای خرید نسخه اصلی این برنامه ساخت شرکت اسرائیلی ان‌اس‌او پرداخت کرده.

گزارش‌های متعددی در مورد فروش پگاسوس به دولت‌های خارجی و سوءاستفاده از آن توسط دولت‌ها منتشر شده است، اما این نخستین بار است که استفاده از آن توسط نهادهای دولتی خود اسرائیل منتشر می‌شود.

سال گذشته گزارش‌هایی از استفاده دولت‌های خارجی از پگاسوس برای جاسوسی از مخالفان، فعالان و روزنامه‌نگاران منتشر شد.

پگاسوس، یک ابزار جاسوسی تولیدی شرکت ان‌اس‌او است که می‌تواند یک تلفن همراه را به یک دستگاه جاسوسی جیبی تبدیل کند.

به گزارش رسانه اسرائیلی، سال گذشته و در زمان نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو، پلیس از این وسیله برای جاسوسی از تظاهرکنندگان مخالف او و همچنین سایر شهروندان استفاده کرده است.

پگاسوس
 

 

 
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: