افزایش امادگیهای نظامی میان سوئد و روسیه

رشد شدید تحرکات کشتی های نظامی روسیه در نقاط مرزی با سوئد و پرواز پهپاد های ناشناس در مناطق نیروگاههای اتمی باعث بالاتر رفتن آمادگیهای نظامی در این کشور شده است.
این کشور غیر عضو ناتو با بالا تر بردن آمادگی های نظامی خود میخواهد این پیام را به طرف روسی برساند که ما همچون اکراین نبوده و اماده هستیم.

تحرکات روسیه در مرز اوکراین و لحن تنش‌آمیز بین روسیه و ناتو باعث شده تا ارتش سوئد فعالیت‌های خود از جمله در گوتلند را افزایش دهد.
شواهد روشنی وجود دارد که روس‌ها در حال حاضر تعداد بیشتری از کشتی‌های خود را از زمان جنگ سرد به دریای بالتیک فرستاده‌اند.

 

سوئدی ها با تسلیح خود خود در گوتلند  به این عمل پاسخ می دهند.

ایور بی نیومن، کارشناس روسیه به داگبلادت (روزنامه نروژی ) نروژمی گوید: این نشانه دیگری از پیامی است که آنها دنبال می کنند و میگویند که  آماده هستند.

وزارت دفاع سوئد روز گذشته اعلام کرد: چندین شناور روسی که هفته گذشته وارد دریای بالتیک شده بودند  روز گذشته دوباره منطقه را ترک کردند.

NTB  ( خبر گزاری مستقل نروژ )می نویسد، کشتی های نیروی دریایی روسیه در این منطقه غیرمعمول نیستند، اما تعداد آنها به طور غیرعادی زیاد بود.

روز چهارشنبه، دو کشتی روسی دوباره در حال رفت و آمد بین گوتلند و اولند مشاهده شدند.

موقعیت استراتژیک و ممتاز
نیومن معتقد است، آنچه که گوتلند را در وضعیت متشنج سیاست امنیتی در اروپا، در نتیجه بسیج روسیه در مرز اوکراین، ممتاز می کند، موقعیت این  جزیره است.
گوتلند از نظر استراتژیک موقعیت عالی دارد.

او می‌گوید که  این جزیره سد راه هر دو طرف است، اما مانند یک کشتی است که غرق شدن آن غیرممکن است.
وی همچنین به این واقعیت اشاره می کند که سوئد عضو ناتو نیست.

او در ادامه می افزاید که  شکی نیست که سوئدی ها از قدرت نظامی کمتری نسبت به روس ها برخوردارند  و اگر جنگی تمام عیار رخ دهد، روس ها پیروز خواهند شد. نکته تسلیح مجدد سوئد در جزیره این است که آنها می خواهند نشان دهند که نمی خواهند مانند اوکراینی ها در شبه جزیره کریمه بنشینند. نیومن می گوید که آنها اجازه ورود روسیه را نخواهند داد.
پهپادهای ناشناس
در روزهای اخیر، گزارش‌هایی از پهپادهای ناشناس بر فراز اهداف کلیدی در سوئد، از جمله بیش از سه نیروگاه هسته‌ای این کشور منتشر شده است.
و مشخص نیست چه کسی پشت این پروازهای پهپادی است.

 

برگرفته از: 
https://www.dagbladet.no/nyheter/strategisk-perfekt-beliggenhet/75168964

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: