اجرای حکم اعدام ۶ زندانی در زندانهای زاهدان، زابل، ایلام و کوهدشت

اعدام
حکم اعدام ۶ زندانی در زندانهای زاهدان، زابل، ایلام و کوهدشت طی امروز و دو روز گذشته اجرا شده است.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، سحرگاه امروز پنجشنبه ۳۰ دیماه حکم اعدام یک زندانی بلوچ بنام ادریس گمشادزهی با اتهام قتل در زندان زاهدان و دو زندانی بلوچ بنامهای پرویز اکبری راد و جمال الدین گرگیج با اتهام مواد مخدر در زندان زابل اجرا شد.

همچنین روز چهارشنبه ۲۹ دیماه حکم اعدام دو زندانی کرد به نامهای حامد منوچهری و صبحان شوهانی با اتهام قتل در زندان مرکزی ایلام اجرا شد.

از سوی دیگر روز سه شنبه ۲۸ دیماه نیز حکم اعدام یک زندانی بنام پرویز خدادادی با اتهام قتل در زندان کوهدشت اجرا شده است.

اعدام یک زندانی در زاهدان

سحرگاه امروز پنجشنبه ۳۰ دیماه ۱۴۰۰، حکم اعدام ادریس گمشادزهی با نام شناسنامه ای عبدالحمید سمالزهی کورنی در زندان زاهدان اجرا شد.

ادریس گمشاد زهی از پنج سال پیش در یک درگیری با ماموران همراه با خدانظر قنبرزهی «انور» بازداشت شد.

بر اساس گزارش حال وش، دو سال پیش ادریس و هم پرونده ای ایشان به نام خدانظر در دادگاه زاهدان به اعدام محکوم شدند که با اعتراض این زندانیان پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع شد و در دیوان عالی حکم تایید شد.

ادریس گمشادزهی ۴۰ ساله متاهل فرزند لشکران اهل منطقه کورین دارای ۶ فرزند بوده است.

خدانظر قنبری زهی (هم پرونده ادریس) نزدیک به یک سال پیش اعدام شد.

اعدام دو زندانی در زابل

سحرگاه امروز پنجشنبه ۳۰ دیماه ۱۴۰۰ حکم اعدام دو زندانی بلوچ بنامهای پرویز اکبری راد و جمال الدین گرگیج هر دو با اتهام مواد مخدر در زندان زابل اجرا شد.

پرویز اکبری راد (محمد شه بخش داروزهی) ۳۴ ساله و متاهل، فرزند ارباب محمد، اهل زاهدان بوده است. گفته می شود خانواده پرویز، شب گذشته توانسته اند آخرین ملاقات را با وی انجام بدهند.

به گزارش حال وش پرویز در زمان دستگیری در پلیس راه لوتک زابل توسط ماموران پلیس‌راه از ناحیه دست چپ هدف گلوله قرارگرفت. وی پس از انتقال به بیمارستان و خارج کردن گلوله از دستش به بند سه زندان زابل منتقل شده است.

پرویز در سال ۱۳۹۹ در دادگاه انقلاب زابل به اعدام محکوم شد و نهایتا روز گذشته از بند دو زندان زابل (معروف به تاغزی) جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد.

همچنین جمال الدین گرگیج متاهل، ۴۰ ساله و اهل زابل بوده است.

جمال الدین در سال ۹۸ در زابل بازداشت شده و در سال ۹۹ در دادگاه انقلاب زابل به اعدام محکوم شد.

اعدام دو زندانی در ایلام

سحرگاه روز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰، حکم اعدام دو زندانی کرد به نامهای حامد منوچهری و صبحان شوهانی هر دو نفر با اتهام قتل در زندان مرکزی ایلام اجرا شد.

بر اساس این گزارشی که هه نگاو منتشر کرد، حامد منوچهری اهل مهران از دو سال پیش و صبحان شوهانی اهل ایلام از چند سال پیش با اتهام قتل بازداشت و به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام یک زندانی در کوهدشت

سحرگاه روز سه شنبه ۲۸ دیماه حکم اعدام یک زندانی بنام پرویز خدادادی با اتهام قتل در زندان کوهدشت واقع در استان لرستان اجرا شده است.

پرویز خدادادی اهل روستای برج علیشیر دهدشت بوده است. وی از سال ۹۸ با این اتهام بازداشت و در زندان بسر می برد.

***

به این ترتیب تنها ظرف سه روز ۶ زندانی در زندانهای مختلف با اتهامات قتل و مواد مخدر اعدام شده اند.

هیچکدام از این اعدامها توسط رسانه های حکومتی اعلام نشده است. بیشتر اعدامها بصورت مخفی اجرا می شود بنابراین احتمال وجود اعدامهای بیشتر وجود دارد.

با احتساب اعدام این ۶ زندانی، از ابتدای دیماه ۱۴۰۰ تاکنون در ظرف ۳۰ روز دستکم ۳۷ زندانی اعدام شده اند.

بنا بر گزارش مرکز آمار کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، در سال ۲۰۲۱، در ایران دستکم ۳۵۰ مورد اعدام صورت گرفته است. براساس این آمار بطور متوسط روزانه یک اعدام انجام شده است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

 

 
برگرفته از: 
سایت جوانه ها
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: